Öne Çıkanlar Ersen Babadan Toprak Kokusu Avusturya Lisesi Acun Ilıcalı paskalya yortusu ŞEYMA

Diyarbakır'da Resmi Nevruz Kutlamaları İptal Edildi
Mersin, Batman, Şırnak, Van ve Hakkari'de olaylar çıktı


 Mersin, Batman, Şırnak, Van ve Hakkari'de düzenlenen erken nevruz kutlamaları gergin başladı. Beş ilde de olaylar çıktı, göstericiler polisle çatıştı. Van'da Nevruz alanının yakınında patlayıcı madde bulundu. Bombanın uzaktan kumandalı, zaman ayarlı ve parça tesirli olduğu belirlendi. Batman' daki olaylarda ise Ahmet Türk, seçim otobüsünün içine gelen gaz bombasından etkilenip olay yerindeki polis aracıyla hastaneye kaldırıldı. Türk'ün çıkan olaylar sırasında, polis tarafından yumruklandığı iddia edildi. Hakkari Yüksekova ve Cizre'de ise kalabalığın içine sızan teröristler 4 polis memuru ve bir vatandaşı yaraladı. Diyarbakır'da yarın yapılması planlanan resmi nevruz kutlamaları da tertip komitesinin talebi üzerine iptal edildi.

MERSİN'DE GERGİNLİK


Mersin’de, Valilik tarafından bugün yapılması için önce izin verilen, ancak İçişleri Bakanlığı tarafından iptal edilen nevruz kutlamasını gerçekleştirmek isteyen BDP destekli grupların miting alanına gitmelerine, polis izin vermeyince olaylar çıktı. Göstericilerin attığı el yapımı bomba, boş alana düşerek patladı.

VURULAN POLİSLER BÖYLE TAŞINDI

NEVRUZ ALANI YAKININDA BOMBA

Bugün kepenklerin kapalı olduğu Şevket Sümer Mahallesi’nde Siteler Polis Merkezi’ne 100 metre uzaklıktaki BDP Akdeniz İlçe binası önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, Tırmıl Miting Alanı’na gitmek için harekete geçti. Çevrede yoğun güvenlik önlemi alan polis, yasal kutlamalar için yarına izin verildiğini, bugün kutlama yapılamayacağını belirterek dağılmalarını istedi. Kadın ve çocukların da bulunduğu grupta yer alan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, polis yetkilileriyle görüşüp, "Vali bey ile görüşünceye kadar herhangi bir müdahale olmasın" isteğinde bulundu.


ÖNDER: İSTANBUL’DAKİ ZALİMLİK BİR CANA MAL OLDU

Mersin’de BDP destekli izinsiz nevruz kutlamasına katılan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, halkın kendi bayramını kutlamak istediğini belirterek şunları söyledi:

"Vali telefonlara çıkmıyor, bir halk bayramını kutlamak istiyor. Bunların bütün derdi, bütün yıldırmalarla, zindana atmalarla ’biz bu halkı sindirdik’ diyecekler. Bu yalanı işliyorlardı, bu halk bu yalanı 1 milyon kişi ile meydana çıkarak başlarına çaldı. Senin ne haddine bir halkın bayramını tayin etmek. İran halkı nevruzu 15 gün kutluyor, Irak’ta 6 gün kutlanıyor. ’Bu halkın bayramı ne zaman kutlayacağına biz karar veririz’ dediler ama bu halk bu durum başlarına çaldı. Hala ders almamışlar dün bu zalimlik İstanbul’da bir cana mal oldu. Bugün burada ilkokul çocuğuna gözümün önünde gaz atıyorlar, bomba atıyorlar. Bir tanesi gözümüzün önünde yaralandı. Bu iş barış ortamının hükümet eliyle dinamitlenmesidir. Gaz yemeyen kalmadı Botaş’ı geçtik."

Ertuğrul Kürkçü ise, 21 Mart’ın tatil edilmesi gerektiğini ancak bunun bile yapılmadığını kaydetti.

Ancak bu sırada göstericiler, polisin üzerine havai fişek ve maytap atınca ortam bir anda karıştı. Panzer destekli polis, tazyiksi su ve gaz bombası atarak gruba müdahale etti. Göstericiler ara sokaklara girerek kaçtı. Bu sırada sokaklarda göstericilerle polis arasında kovalamacalar yaşandı. Bir sokaktan polislerin üzerine 1 el yapımı bomba atıldı ancak bomba boş alana düşerek patladı.

4 İLDEN TAKVİYE GELDİ

Ankara, Gaziantep, Kilis ve Osmaniye’den takviye gelen polislerin de desteğiyle Mersin’de sık sık PKK lehine gösteriler yapılan Şevket Sümer, Güne, Siteler, Yeni Pazar, Çay, Çilek, Demirtaş ve Alsancak mahallelerinde geniş güvenlik önlemi alındı. Bir polis helikopteri de bölgeye havadan kontrol etti.


GÖSTERİCİLERİN ARASINDA KALAN POLİS HAVAYA ATEŞ AÇTI

BDP’lilerin toplandığı Tırmıl Alanı’na girmek isterken polisin müdahalesiyle dağılan gruplar ara sokaklara kaçtı. Bu sırada sivil bir polis memuru grup arasında kaldı. Taş yağmuruna tutulan polis memuru, tabancayla havaya ateş açtı. Diğer ekiplerin müdahalesiyle polis memuru, grup arasından çıkartıldı.

YOLU KAPATIP PKK SLOGANI ATTILAR

Kentin Özgürlük Mahallesi’nde ana caddeyi barikat kurarak kapatan yaklaşık 200 kişi, terör örgütü PKK lehine slogan attı. Çevik Kuvvet polisi, gruba gaz sıkarak müdahale etti. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, ara sokaklara girerek dağıldı. Mersin’de Doğu ve Güneydoğu’dan göç edenlerin yaşadığı mahallelerde sık sık küçük gruplar gösteri yaptı. Yoğun güvenlik önlemi alan polis, bu gruplara anında müdahale edip dağıttı.

VAN’DA ERKEN NEVRUZ KUTLAMASI GERGİN BAŞLADI


Van’da BDP’nin düzenlediği erken nevruz, gergin başladı. Slogan atarak nevruz alanına gitmek isteyen 30 kişilik gruba polis müdahale etti. Polisin gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştığı grup taş atarak karşılık verdi. Göstericiler sokak aralarına dağıldı.


Van’daki izinsiz nevruz kutlamaları saat 10.00’da BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Kültür Caddesi’nde bulunan BDP çadırı önüne gelmesiyle başladı. Polisin geniş güvenlik önlemleri altında, burada davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Daha sonra yaklaşık 500 kişilik grup, Demirtaş, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, İl Başkanı Cüneyt Caniş’le birlikte nevruz kutlamalarının yapılacağı Belediye İtfaiye meydanına doğru yürüyüşe geçti. Kültür Müdürlüğü önüne kadar gelen kalabalık burada durduruldu. BDP’li yöneticiler ile polis arasındaki görüşmeler burada devam ederken, polis de çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

YÜKSEKOVA’DA DA OLAYLAR ÇIKTI

Hakkari’nın Yüksekova İlçesi’nde de BDP’nin düzenlediği erken nevruz, gergin başladı. Sabahın erken saatlerinden itibaren askerler ana ceddelerde, polisler ise ilçe merkezi ve sokaklarında geniş güvelik önlemi aldı. Sabah saatlerinde işyerlerini açık olduğu ilçede, polisin aldığı yoğun güvenlik önlemlerini ardından kepenkler de kapatıldı.

Nevruz kutlamalarını yapılacağı Eski Cezaevi Kavşağı’nda da aralarında özel hareket polislerini de bulunduğu geniş bir güvenlik önlemi aldı. Nevruz alınına gitmek isteyenlere polis izin vermeyince gerginlik çıktı. İlçenin hemen her noktasında toplanan 100-150 kişilik gruplar, ateşler yakıp, slogan atarken, polis göstericileri gözyaşartıcı bomba ve tazikli su kullanarak dağıtmaya çalışıyor. Göstericiler ise taş atarak karşılık veriyor. İlçedeki olaylar devam ediyor.

İZİNSİZ GÖSTERİDE POLİSE ATEŞ AÇILDI

Yüksekova Kaymakamı Üzeyir Aziz Özeren, izinsiz nevruz kutlaması için toplanan göstericilerin arasından açılan ateş sonucu 2 polis memurunun yaralandığını belirtti.

Kaymakam Özeren, izinsiz nevruz kutlaması için Cengiz Topel Caddesi'nde toplanan kalabalığa dağılmaları yönünde uyarıda bulunulduğunu, ancak güvenlik güçlerine taşlı saldırıda bulunulduğunu söyledi. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu kalabalığın dağıldığını ifade eden Özeren, grupların daha sonra tekrar toplandığını belirtti.

BATMAN VE CİZRE’DE İZİNSİZ NEVRUZ KUTLAMALARINDA OLAYLAR ÇIKTI

İçişleri Bakanlığı’nın nevruzun günü olan 21 Mart tarihinde kutlanmasını isteyen genelgesine rağmen BDP’nin bugün Batman ve Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde düzenlediği kutlamalarda olaylar çıktı. Göstericiler ile polis arasında çıkan arbedede Batman’ın bazı sokakları ile Cizre savaş alanına döndü.

Batman’da valiliğin dün nevruz kutlamasına izin verilmeyeceğini açıklamasına rağmen bu sabah saatlerinden itibaren BDP’nin kutlama yapacağını açıkladığı şehirlerarası otogar yakınındaki boş alanda, polis sıkı güvenlik önlemleri aldı. Bir kaç noktadan gelip alana girmek isteyen gruplara polis müdahalede bulundu. Göstericiler da polise, ses bombası, havai fişek, molotof ve taşlı saldırıda bulundu. Diyarbakır Caddesi’nde çıkan olaylarda polis çok sayıda göstericiyi gözaltına aldı.

Bu arada Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP Diyarbakır Millekvekili Nursel Aydoğan, polis müdürleriyle görüşüp alana girmelerine izin verilmesini istedi. Ancak, polis izin verilmeyeceğini bildirmesi üzerine, milletvekilleri parti otobüsüne döndükten sonra göstericiler ile polis arasında yine arbede çıktı.

BATMAN’DA HASTANELİK OLAN AHMET TÜRK’E POLİS YUMRUĞU İDDİASI

Batman’da izinsiz nevruz kutlaması yapmak isteyen BDP’lilerle güvenlik güçleri arasında çıkan olaylar sırasında, polis tarafından yumruklandığı ileri sürülen Mardin Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Ahmet Türk hastaneye kaldırıldı.

Kentin Bağlar Mahallesi Nergiz Caddesi üzerinde kutlama yapmak isteyen gruplarla polis arasında çıkan olaylar sırasında, BDP yöneticileri ve milletvekilleri de arada kaldı. Çevik Kuvvet ekipleri göstericilere müdahale ederken, Mardin bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Batman Belediye Başkanı Vekili Serhat Temel ile parti yöneticilerinin bulunduğu otobüse gaz bombası atıldı.

Önce kalp rahatsızlığı bulunan ve gazdan etkilenen Ahmet Türk ve ardından da diğerleri otobüsü terk etti. Ahmet Türk otobüsten indiği sırada iddiaya göre resmi kıyafetli bir polisin yumruklu saldırısına uğradı. Polis tarafından tokatlanıp yumruklandığı ileri sürülen Ahmet Türk, Özel Dünya Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Ahmet Türk doktorlar tarafından gözetim altında tutulurken,milletvekilleri ve partililerin da hastaneye akın etti.

Olaya tanık olduğunu söyleyenlerden Batman Belediye Başkan Vekili Serhat Temel, Ahmet Türk’ün polis tarafından yumruklanıp tokatlandığını söyledi. Temel olayı şöyle anlattı:

"Otobüsle alana giderken otobüsün içine gaz bombası atıldı. Kalp rahatsızlığı olan Ahmet Türk fenalaşancı otobüsten indirdik. Bu sırada yanımıza gelen resmi kıyafetli bir polis memuru Ahmet Türk’e yumruk ve tokat attı. Gazdan dolayı nefes almakta zorlanan Ahmet Türk, polisin yumruğu sonucu daha da fenalaştı. Kendisini hemen özel bir hastaneye kaldırdık. Şu anda hastanedeyiz. Ahmet Türk tedavi ediliyor ancak durumu iyi" dedi.

Bu arada Batman’da polis aldığı önlemlerle nevruz alanına girmek isteyenlere izin vermedi. Polis, taş ve sopalarla direnişi sürdüren grubu dağıtmak için havaya uyarı ateşi açtı, tazyikli su ve biber gazı kullandı.

Ahmet Türk 12 Nisan 210 tarihinde Muş’un Bulanık İlçesi’nde 2 kişinin öldürülmesi davasını takip için gittiği Samsun’da, 27 yaşındaki İsmail Çelik tarafından yumrukla saldırıya uğramış ve burnu kırılmıştı.

ANTALYA'DA DA OLAYLI KUTLANDI

Antalya'ya Nevruz kutlamaları için gelen Hasip Kaplan, gösteri yapmak istedikleri Kepez Arena Spor Salonu önündeki alan için bölgede güvenlik önlemi alan Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerinden izin istedi. Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü Hüseyin Arıoğlu, Kaplan'a İçişleri Bakanlığı'nın bu yıl nevruz kutlamalarının 21 Mart'ta yapılacağına ilişkin genelgesini hatırlattı.

Kaplan da bakanlığın genelgesini doğru bulmadığını söyledi. Amaçlarının nevruzu kutlamak olduğunu belirten Kaplan, “Akdeniz'in bu güzel kentinde barışçıl bir kutlama gerçekleştirmek istiyoruz. Zaten yeterince tatsız olaylar yaşandı. Turizmin kalbi bir kentteyiz. Akdeniz'i sembolize eden bir yer. Nevruz da Türklerin, Kürtlerin hepimizin bayramı” dedi.


Güvenlik Şube Müdürü Hüseyin Arıoğlu, 21 Mart için yeniden başvuruda bulunabileceklerini söyleyerek, “Amacınız nevruzu kutlamaksa 21 Mart için yeniden başvurun ve değerlendirelim” diye konuştu.

Bunun üzerine Kaplan, BDP tertip komitesinden tutanak tutulmasını istedi. Kaplan, “Biz 15 gün önce karar alacağız, aldığımız karar üzerine sizin bakanınızın keyfini mi bekleyeceğiz? Beyefendi ben muhalefetim, onun keyfine göre siyaset yapamam” dedi.


Kutlama yapılmasına izin verilmemesi üzerine bölgeden ayrılan Hasip Kaplan, daha sonra BDP Kepez İlçe Teşkilatı'nda yaptığı konuşmada, “Sultan efendilerin fetvasını mı bekleyeceğiz bayramı kutlamak için? Sultan efendisinin hazırladığı genelge, 15 gün önceden yaptığımız bütün programları ve planları altüst edip, gerginlik yaratılmasına neden olmuştur. Biz buna zemin vermeyeceğiz. Antalya'da coşkuyla kutlayacağız” dedi.

POLİSE SALDIRI

Cizre’nin İdil yolu üzerinde bulunan Nur Mahallesi ara sokaklarından birinde köşe başında duran çevik kuvvet polislerine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Henüz kimlikleri öğrenilemeyen 2 çevik kuvvet polisi ile yoldan geçmeye çalışan 1 vatandaş yaralandı.

Çevik kuvvet polislerinin yaralanmasından sonra özel harekat polisi, ağır silahlarla Nur Mahallesi’ne operasyon düzenledi. Mahalleyi ablukaya alan özel harekat timleri, zırhlı araçlarıyla göstericilerin kaçtığı belirtilen BDP ilçe binası önüne geldi. Barada kapıyı kırarak bahçeye giren timler ilçe binasına girdi ve birçok kişiyi yaka paça gözaltına aldı. Özel Harekat timlerinin BDP ilçe binasına doğru ateş açtığı ileri sürüldü.

Cizre’de yer yer güvenlik güçleri ile göstericiler arasında karşılıklı çatışmalar yaşanırken, silah sesleri de duyuluyor. Özel harekat timinin Nur Mahallesi’nde başlattığı operasyon devam ediyor.

BAŞHEKİM: GÖZÜNDE KIZARIKLIK VE ŞİŞLİK VAR

Batman’da nevruz kutlamaları sırasında nedeniyle çıkan olaylarda atılan gaz bombasından etkilenip parti otobüsünden indiği sırada bir polisin yumruklu saldırısına uğradığı belirtilen Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk’ün kaldırıldığı Özel Batman Dünya Hastanesi’nde tedavisi sürüyor.

Kalbine daha önce pil takılan Ahmet Türk’ün tedavisinin kardiyoloji servisinde sürdüğünü belirten hastane Başhakemi Abdullah Altan Özkaya, "Ahmet Türk hastaneye getirildiğinde yapılan müdahalesinde sol gözünde kızarıklık ve şişlik vardı. Ayrıca daha önce kalp rahatsızlığına bağlı olduğu için gazdan etkilenmiş" dedi.

TÜRK: BİZİ YILDIRAMAZLAR


Batman'daki olaylar sırasında hastanelik olan Ahmet Türk, " Bizi bu şekilde yıldırmayı düşünüyorlarsa yıldıramayacaklar" dedi.

TUĞLUK: POLİS YUMRUK ATTI

Hastane önünde gazetecilere açıklama yapan Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, polisin Ahmet Türk’e yumruk attığını ileri sürdü. Tuğluk, buna tanık olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Alana otobüsle girmek istedik. Bu sırada polislerin olduğu taraftan bize yoğun bir taşlı saldırı gerçekleşti. Taşlı saldırı sonucu otobüsümüzün tüm camları kırıldı. Kırılan camlardan içeriye yoğun gaz bombası atıldı. Gaz bombaları atıldığı zaman nefes alamaz duruma geldik. Ayrıca atılan taşlardan dolayı öldürücü darbeler olduğu için otobüste koltukların altına saklanmıştık. Gaz atıldıktan sonra kapılar açıldı ve biz araçtan indik. Bu sırada kalabalık arasında bir polis grubu otobüse hücum etti. Üzerinde resmi kıyafet olan bir polis, o sırada Ahmet beye yumruk attı."

CİZRE SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde İdil Yolu üzerinde bulunan BDP ilçe parti binası önünde bulunan boş alanda, izin verilmemesine rağmen nevruz kutlaması için yaklaşık 5 bin kişi toplandı. Daha sonra yöresel kıyafetler giyen kalabalık, davul zurna eşliğinde halay çekmeye başladı.

Sıkı güvenlik önlemi alan polis kutlama alanına gelerek önce, kutlamaların yasadışı olduğu uyarısında bulundu. Göstericilerin uyarıya aldırış etmemesi üzerine polis, kalabalığı dağıtmak için tazyikli su ve gaz bombası ile müdahalede bulundu. Göstericiler Cudi ve Nur mahalelerine kaçtı. Sokaklarda göstericilerin, güvenlik güçlerine ses bombası, molotof kokteyli ve havai fişekle saldırması ortalığı savaş alanına çevirdi.

DİYARBAKIR'DAKİ RESMİ KUTLAMALARA İPTAL

Bu arada Diyarbakır’da yarın yapılması planlanan resmi nevruz kutlamaları, tertip komitesinin talebi üzerine iptal edildi.

Diyarbakır Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Başkanlığını Mehmet Eşref Mamedoğlu’nun yaptığı 7 kişilik düzenleme kurulu, 19.03.2012 tarihinde vermiş oldukları dilekçe ile Valilik Makamı’na müracaatta bulunulmuş ve 21.03.2012 tarihine nevruz alanında açık hava toplantısını düzenlemeyeceklerini bildirilmişlerdir" denildi.

KAYMAKAM İKNA EDEMEYİNCE POLİS MÜDAHALE ETTİ


İSTANBUL'DA 105 KİŞİ GÖZALTINDA TUTULUYOR

Diğer yandan İstanbul'da izinsiz nevruz kutlamalarına katıldıkları gerekçesiyle 105 kişinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutulduğu öğrenildi.

İstanbul'da önceki gün yapılan izinsiz nevruz kutlamaları ve meydana gelen olaylara ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğünce 105 kişinin gözaltına alındığı ve bu kişilerin Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde tutulduğu belirtildi.

Söz konusu izinsiz gösteriyle ilgili özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce açılan soruşturma kapsamında şüphelilerin, “terör örgütünün emriyle örgütün faaliyetlerine katılmak” ve “kamu düzenini bozmak ve kamu malına zarar vermek” gerekçeleriyle yarından itibaren Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilmeleri bekleniyor.

Soruşturma kapsamında özel yetkili 3 Cumhuriyet savcısının görevlendirildiği belirtilirken, savcılardan Hüseyin Ayar'ın Fatih ve Başakşehir, İsmail Göktürk'ün Sultangazi ve Mehmet Berk'in de Zeytinburnu'ndaki olaylara ilişkin gözaltına alınan şüphelilerin ifadesini alacağı kaydedildi.

Kaynaklar: Hurriyet.com.tr, DHA, AA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.