Öne Çıkanlar erotik filmler Tümay Özokur Serkan Halili Fast Food Yöntem İnanç

Murat Aydın dizileri eleştirdi
 "Halkımız Dizilerden Değil , Kitaplardan Tarihini Okuyup Öğrenmeli"

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri’nin her yıl gerçekleştirdiği Geleneksel Kitap Okuma Yarışması bu yıl Tarih bilincini konu edinmekte. Filmlerde gösterilen tarihi şahsiyetlerin ve hadiselerin toplumu yanlış bir tarihe inanmaya sevk ettiğini belirten Belediye Başkanı Murat Aydın, “Halkımız dizilerden değil kitaplardan tarihini okuyup öğrenmelidir” dedi.

Her yıl Zeytinburnu’nda okuyan, yaşayan veya çalışan tüm kitap dostlarının büyük bir ilgi gösterdiği Kitap Okuma Yarışmasının bu yıl sekizincisi gerçekleştirilecek. Toplum genelinde kitap okuma alışkanlığı kazandırılmasına katkı sağlamak ve okumayı teşvik etmek amacıyla Bilgi Evleri tarafından organize edilen ve Zeytinburnu ilçesinde her yıl bir şenlik havası estiren yarışmanın, bu yıl da çok sayıda yarışmacıyı, güzel bir atmosferde bir araya getireceği beklenmekte.

Yarışmada tema olarak “Edebiyatla Harmanlanmış Bir Tarih” konusunu işlediklerini belirten Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Selçuklu ve Osmanlı döneminde yaşanan tarihimizin doğru bilinmesini ve tarih bilincinin oluşturulmasını amaçladıklarını, ancak halkımıza filmlerden tarihinin öğretilmek istendiğini belirtti. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın 


“Özellikle günümüzde birçok tarihi filmde Selçuklu ve Osmanlı mirası yok edilmekle kalınmamış aynı zamanda 7’den 70’e herkes yalan ve yanlış bir tarihe inanmaya sevk edilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman, Selahattin-i Eyyübi, Gazneli Mahmut, Sultan Alparslan, Melikşah, Nizamülmülk, Sokullu Mehmet Paşa, Barbaros Hayrettin Paşa, Mimar Sinan, Piri Reis gibi tarihte yer edinmiş kişilerle ilgili anlatılan rivayetler tarihi gerçeklerle örtüşmemektedir. Yaklaşık 600 yıl varlığını koruyan Osmanlı 17. yüzyılda başlayan duraklamayla birlikte otoritesini kaybetmesine rağmen varlığını 20. yüzyıl başlarına kadar sürdürmüştür. Bu tesadüf değildir. Bu Osmanlı’nın adalete, hoşgörüye, kültüre, ilme, sanata, kısaca insana verdiği değerle açıklanabilir. Tarih ve edebiyat alanında ciddi çalışmalar ortaya koymuş birçok araştırmacı ve yazarın eserleri ışığında yanlış bilinen tarihimize ışık tutmayı amaçlıyoruz. Yarışmamıza katılacak genç yaşlı herkesin tarihimizi ve geçmişimizi iyi tanımalarını istiyoruz. Gençlerimiz dizilerden değil kitaplardan tarihini okuyup öğrenmelidir. Bu amaçla bu tür sosyal projeleri gerçekleştiriyoruz”

Okunan Kitap Sayfası 730 Km Yolu, 981 Futbol Sahasını Kaplamakta

Bu yılki yarışmalarının şimdiden büyük ilgi gördüğünü söyleyen Murat Aydın, geçen yılki Kitap Okuma Yarışması’na toplamda 5.186 üye katıldığını ve yarışma süresince 20.763 kitap ve 3.783.980 sayfa okunduğunu belirtti. Ayrıca bu sayfalar uç uca eklendiğinde İstanbul’dan Antalya’ya kadar 730 kilometrelik yola denk geldiğini, aynı sayfalarla her biri FIFA standartlarında tam 981 futbol sahası kaplanabildiğini ifade etti.

Bu yıl yarışmacıları yine sürpriz ödüller beklediğini ifade eden Aydın, yarışmanın birincileri 1500 TL, ikincileri 1000 TL, üçüncüleri 750 TL, dördüncüleri 500 TL, beşincileri 400 TL, 6, 7, 8, 9 ve 10. olanlar ise mansiyon olarak 300 TL değerinde para ödülü kazanacak dedi. Ayrıca ilk üç dereceye girenlerin, ailelerinden iki kişiyle birlikte tüm masraflarının belediye tarafından karşılanacağı Safranbolu, Kastamonu ve Amasra Kültür Gezisi’ne katılabilecekleri söyledi.

8. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması’nın ödül töreni 12 Mayıs Cumartesi günü Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek olup, yarışmaya katılmak isteyenlerin Bilgi Evleri’ne üye olmaları gerekmektedir. Katılımcılar 26 Mart Pazartesi günü kitaplarını Bilgi Evleri’nden ödünç alabilecekleri gibi yazar, yayınevi ve baskı sayısı aynı olmak koşuluyla kendileri de tedarik edebilecekler. Toplam 40 gün sürecek olan yarışma 5 Mayıs Cumartesi günü Haluk Ündeğer İlköğretim Okulu’nda yapılacak sınavla sona erecek.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi almak için müracaat edilebilecek bilgi evlerinin telefon numaraları ise şöyle; Seyitnizam Bilgi Evi: 4131177, Merkezefendi Bilgi Evi: 4131178, Beştelsiz Bilgi Evi: 4131179, Sümer Bilgi Evi: 4131197, Yeşiltepe Bilgi Evi: 4131198, Yenidoğan-Gökalp Bilgi Evi: 5581767 (haberindex)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.