Öne Çıkanlar Hasan Yıldırım Günayda coştu inşaat firması Kış Uykusu 6 Ağustosta Fransada vizyonda! Ünlüler şampiyonluğu böyle kutladı Gökhan Keser

Tümay Özokur ve Tules Evren'den Quality Of Magazine dergisine çarpıcı açıklamalar
 “Hedefimiz, atölyemizi bir akademi ve hatta bir vakfa dönüştürebilmek”
İki kardeş 15 yıldır ortak. Tümay Özokur şirkette satış-pazarlama yaparken ablası Tules Evren mali ve idari işlerden sorumlu. 
Televizyon ve sinema sektörünün duayen isimleri iki kardeş; Tümay Özokur ve Tules Evren, Quality Business’a konuk oldular ve sorularımızı yanıtladılar. İşte iki kardeşin büyük başarı öyküsü ve sektördeki büyük hizmetleri…
İki zengin özgeçmiş
Tümay Özokur, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü mezunu. Okul bittikten sonra yazılı ve görsel basında, radyolarda görev yapıyor; yapımcı, yönetmen, sunucu, yazı işleri müdürü, moda editörü olarak çalışıyor. Ardından Telesine Reklam şirketinde prodüksiyon asistanı olarak kamera arkasına geçiş yapıyor ve televizyon dizilerinin uygulayıcı yapımcısı olarak sektöre emek veriyor. 1999’da Portakal Ajans’ı kuruyor. 2000 yılında kendi adını taşıyan “Tümay Özokur Kariyer ve Şöhret Yönetimi” adıyla değiştiriyor. 2006 ve 2014 yılları arasında çocukları Dora ve Karen Berana’nın doğum öncesi ve sonrasını yaptığı programlarla televizyonda milyonlarla paylaşıyor. Ocak 2014’te “Tümay Özokur Atölye’yi” ablası ile birlikte kuruyor. 
Tules Evren, Anadolu Ünüversitesi Sinema-TV Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nde mastır yapıyor. TELE_SİNE yapım prodüksiyon firmasında prodüksiyon asistanı olarak işe başlayıp iki yıl boyunca bu firmada çalışıyor. Pek çok büyük reklam firmasının reklam filimlerinin prodüksiyonlarını gerçekleştiriyor. Evlilik nedeniyle Bursa’ya yerleştikten sonra Flash TV’nin kuruluş döneminde dizilerin prodüksiyonlarını, kendi hazırladığı programların yapımcılığını ve sunuculuğunu yapıyor. AS TV’de program müdürü olarak çalışıyor. AS TV’den ayrıldıktan sonra iki yıl boyunca kendi kafeteryasını işletiyor. İstanbul’a döndükten sonra kardeşi ile ortak oluyor.


“Tümay bu sektöre çok yakıştı”


Türkiye’nin ilk ve tek en büyük menajerlik şirketi diye lanse edilen Tümay Özokur Ajans nasıl kuruldu?
T.Ö.: Yıllarca sektörün farklı kollarında görev aldım bu sebeple sektörün ihtiyaçlarını ve eksikliklerini de gözlemleme şansım oldu.20 yıl öncesinde oyuncular ile yapım şirketlerinin arasında bir köprü ihtiyacı olduğunu fark ettim ve ortağım olan ablam Tules Evren ile şirketi kurdum. 
T.E.: Ben sinema tv bölümünden mezun olup bu piyasada çalışmaya başlayınca, sosyal ilişkileri çok güçlü olan kardeşim Tümay Özokur da bu sektörde çalışmak istedi. O da benim çalıştığım firmalarda çalışmaya başladı ve sonrasında bu sektöre o kadar yakıştı ki her taşın altından çıkmaya başladı. Bir gün beni arayarak bir casting firması kurmak istediğini söyledi. Ben de “Hayallerinin peşinden git!” dedim. O hayallerinin peşinden giderken ben de onun gölgesi oldum. O satış-pazarlama yaparken ben mali ve idari işlerin sorumluluğunu üstüme aldım. Ve birlikteliğimiz 15 senedir devam ediyor…


Şöhret ve Kariyer Yönetimi’nde hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Verdiğimiz hizmeti 4 farklı kategoride tanımlayabiliriz. Duayenler için: Sanatın ve sanatçının ölümsüzlüğüne inanıyor, Türkiye’de televizyon, sinema ve tiyatronun, hem akıllarda hem yüreklerde yer etmiş, yaşamını sanatına adamış unutulmaz usta isimlerine hizmet veriyoruz. Şöhret Yönetimi: Kariyerinde emin adımlarla ilerlemiş, canlandırdığı karakterler ile unutulmaz olmuş, izleyicinin hayatına dokunmuş, halkın idol olarak seçtiği ve yakından takip ettiği isimlere itibarlı şöhret yolculuğunda eşlik ediyoruz. Kariyer Yönetimi: Mesleği uğrunda her tür zorluğa göğüs germiş, umut ve inanç ile ideallerinden ödün vermeden kariyer ve marka yolculuğuna devam eden isimlerle elele yürüyoruz. Yeni Yetenek: Kameranın büyülü bakışına kapılmış, şöhrete açılan kapılardan henüz ilk adımını atmış, hayallerinden aldığı cesaret ile zihnen, bedenen ve ruhen kendini kariyerine adamaya hazır yeni yeteneklere ışık oluyoruz.

Sizce “değerli sanatçı” kriterleri nelerdir?
T.Ö: Yaratıcılığını, hayal gücü ve yeteneği ile birleştirebilen, farkını fark ettirebilen, iyi insan olmaya dair değer yargılarını kaybetmeyen, egosunu doğru yönetebilen, sanatı ve de hayatı ile kitlelerin hayranlığını kazanmış, donanımlı kişiler benim için sanatçı sıfatına layıktır.
T.E: İnsan denilen varlık zaten başlı başına bir değer. Bu yüzden bizim kadromuzda yer alan tüm sanatçılarımız çok değerli.

“Saymakla bitmez”
Bugüne kadar yer aldığınız önemli projeler nelerdir? (Dizi, film, reklam vb.)
T:Ö.: Sektörün öncü kast direktörü olarak hizmet vermediğimiz proje neredeyse kalmadı. Tatlı Hayat’tan Asmalı Konak’a, Aslı ile Kerem’den Yaprak Dökümü’ne, Geniş Aile’den İşler Güçler’e, Düğün Dernek’ten Çakallarla Dans’a kadar pek çok projenin kast direktörlüğünü üstlendik, saymakla bitmez. Aynı zamanda birçok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik ve katılım gösterdik.

Sektörel altyapı eksikliği
Tümay Özokur Atölye nasıl kuruldu?
T.Ö.: Konservatuar mezunu olan oyuncu adaylarında dahi sektörel altyapı eksikliğinin farkındayım. Atölyenin açılma fikri de, sektörümüzün bu eksikliğini göz önünde bulundurarak, hem var olan yeteneklerin donanımlı birer oyuncu olarak ilerlemelerinin hem de yeni yeteneklerin sektöre daha ilk adımları itibari ile kariyerlerinde bilinçli olarak yetişmelerinin sağlanması düşüncesinden ortaya çıktı. Atölyemizin farkı, bilinçli bir oyuncunun sahip olması gereken değerlerden oluşuyor. Yıllardır bu sektörden ekmeğimi kazanıyorum ve şimdi sektörümüze, setlere bilinçli, donanımlı, ahlaklı ve yetenekli oyuncu adayları yetiştirebilmenin de benim vefa borcum olduğuna inanıyorum.

Bu atölyede hangi eğitimler veriliyor?
Eğitimlerimizin içerisinde özetle; kamera önü oyunculuk, doğaçlama ve temel oyunculuk, diksiyon, showreel hazırlama, imaj, styling, doğru fotoğraf vermek, nefes, marka yönetimi, set adabı, sözleşme hakları, dans, dövüş teknikleri gibi bir oyuncunun sahip olması gereken bilgi ve deneyimin tamamının pratik bilgileri mevcut. Birinci kurdan başlayıp ikinci kurda mezun olunabiliyor, ya da belirlenen seviyeye göre uygun kurdan başlanabiliyor.


Bünyenizde bir de Yaşam Atölyesi var.
Oyunculuk Atölyesi’nin yanı sıra Yaşam Atölyemiz sektör dışındaki kişi ve kurumlara özel eğitim paketleri hazırlamıştır. Uzman bir kadronun, kurumsal ve bireysel ihtiyaçları tespit çalışması sonucunda, Yaşam atölyemiz ihtiyaca yönelik özel eğitimlerle kişi ya da kurumların markalaşma, yönetim ve kariyer yolculuğuna rehberlik edecektir.
Atölyede kimler ders veriyor?
Atölyemizde eğitim veren eğitmenlerimizin ünlü olması değil, kariyerlerinde doğru işlere imza atmış isimler olmasına dikkat ettik. Birçok değerli yapımcı, yönetmen, oyuncu, modacı ve gazeteci atölyemize destek vererek, workshop konuklarımız oldu. Onların tecrübelerini katılımcılarımızla paylaşmaları, ayrı bir bakış açısı ve deneyim kazandırıyor. Sektörün duayenleri de her zaman bizim donanımlı oyuncular yetiştirme tutkumuzu var gücü ile destekliyor; onlara da bu vesile ile çok teşekkür ediyorum. 
“İdeal bir eğitim”
Atölye derslerine oyuncu adayları mı yoksa oyuncular da katılıyor mu?
Atölyemize başvuran oyuncu adayları ve oyunculara yönelik 8’er haftalık iki kademeli bir eğitim sistemimiz var; başlangıç seviyesindeki eğitimimiz hem meslek olarak oyuncu olmak isteyen hem de oyunculuğu bir hobi olarak yapmayı hedefleyen adaylar için. İkinci seviyedeki eğitimimiz başka atölyelerden ve/veya kurumlardan eğitim almış, özellikle konservatuar mezunu olsa da sektör deneyimi olmayan ya da bir set ortamında tam olarak ne yapması gerektiğini bilemeyen oyuncular için, sektörel ağırlıklı ideal bir eğitim. Tümay Özokur Atölye’nin diğer atölyelerden farkı, sektörle oyuncuları tanıştıran bir atölye olması...

Hedefiniz nedir?
T:Ö: Hedefimiz, yenilikler konusunda daima öncü olmak, kaliteli hizmet vererek kişisel ve kurumsal mutluluklara katkıda bulunmak, farkındalığı yüksek ayrıcalıklı yetenekleri sektöre kazandırmaya devam etmek, şöhret ve kariyer planlaması konusunda yeni markaları yukarıya taşırken atölyemizi bir akademi ve hatta bir vakfa dönüşebilmek… www.sosyette.com 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.