Öne Çıkanlar Yemin mi ettin hip hop müzik Hadise Gaziantepte Twist Moda Tutkunlarıyla Buluşacak Berna Arıcı AGB

Afganistan Şehitleri Son Yolculuğuna Uğurlandı

Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki helikopter kazasında şehit olan askerlerden Mühendis Binbaşı Mithat Çolak, Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan, İkmal Yüzbaşı İlker Aydın, Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu ve Sağlık Kıdemli Başçavuş Salih Helvacı'nın cenazeleri Cebeci Askeri Şehitliği'nde toprağa verildi.

Şehit askerlerin naaşı, Kocatepe Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından şehitliğe getirildi.

Buradaki törene, şehit aileleri ve yakınlarının yanı sıra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Garnizon Komutanı Korgeneral İhsan Uyar, askeri yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehitlerin naaşı, dualarla toprağa verildi. Tören mangasının saygı atışının ardından cenazelerin sarıldığı Türk bayrakları ile tabutların üzerindeki fotoğraflar, Korgeneral Uyar tarafından şehit ailelerine teslim edildi.

Bakan Yılmaz ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit ailelerine taziyelerini iletti.

Yılmaz ve Kılıçdaroğlu, şehitlikten ayrılırken törene katılan diğer şehit yakınlarıyla da bir süre sohbet etti.


ŞEHİTLERE SON VEDA

Şehitler için kılınan cenaze namazı, devlet erkanını da bir araya getirdi.

Sabah saatlerinde şehitler için 4'üncü Kolordu Komutanlığı'na bağlı Barış Gücü Tugay Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Törenin ardından başka illerde toprağa verilecek 7 şehit askerin naaşları, Etimesgut Askeri Havaalanı'na götürüldü. Afganistan'daki helikopter kazasında şehit olan askerlerden Mühendis Binbaşı Mithat Çolak, Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan, İkmal Yüzbaşı İlker Aydın, Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu ve Sağlık Kıdemli Başçavuş Salih Helvacı'nın naaşları ise Kocatepe Camii'ne getirildi. Öğle namazını müteakip şehitler için ayrı ayrı cenaze namazı kılındı. Protokol üyeleri, şehit yakınlarına taziye dileklerini iletti.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kıldırdığı cenaze namazına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Nazım Kaynak, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, bazı milletvekilleri ve emniyet mensuplarıyla askeri personel ve şehit yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazının ardından Ankara Garnizonu'nda görevli askerlerce musalla taşından alınan cenazeler, omuzlarda cami avlusundan çıkarılarak top arabasına konuldu. Top arabasındaki şehit cenazeleri, ailelerinin ve devlet erkanının eşliğinde bir süre taşındı. Şehitlerin geçişi sırasında aileler, gözyaşlarını tutamadı. Cenazeler, defnedilmek üzere Cebeci Askeri Şehitliği'ne götürüldü.


5 şehit için cenzae töreni düzenlendi


Şehitler için öğle namazının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Görmez, namazın ardından helallik isterken yaptığı konuşmada, ''Gönül dünyamızın öbür ucundaki Afganistan'da şehit olan 12 şehidimizi ebediyete uğurluyoruz. Şehitliği yok olmak olarak değil süreklilik, ebedilik, sonsuzluk olarak kabul eden, şehadeti de Allah'a vasıl olmanın en yüce makamı, mertebesi olarak gören bir dinin, inancın mensuplarıyız'' dedi.Şehitlerin mazlum, kardeş Afgan halkına insani yardım, barış ve huzur götürmekten başta gayeleri olmadığını vurgulayan Görmez, ''Onlar bu gayeye canlarıyla şehadet ettiler'' diyerek cemaate ''Sizler de buna şehadet eder misiniz'' diye sordu. Görmez'in helallik istemesi üzerine cemaat haklarını helal etti ve fatiha okundu. Aziz değerler uğruna tarih boyunca canlarını feda eden tüm şehitlere rahmet dileyen Görmez, şehitlerin anne ve babalarına, eşlerine, evlatlarına, dostlarına, kardeşlerine ve vazife arkadaşlarına sabır diledi.

Namazın ardından Ankara Garnizonu'nda görevli askerlerce musalla taşından alınan cenazeler, omuzlarda cami avlusundan çıkarılarak top arabasına konuldu.

Top arabasındaki şehit cenazeleri, ailelerinin ve devlet erkanının eşliğinde bir süre taşındı. Daha sonra cenazeler, defnedilmek üzere Cebeci Askeri Şehitliği'ne götürüldü. Şehitlerin geçişi sırasında ailelerin gözyaşları törene katılanları da duygulandırdı.

-Babalarına son kez koştular-

Bu arada, Mamak'taki askeri törenin ardından cenazelerin Kocatepe Camisi'ne getirilişinde, şehit çocukları tabutların avluya taşındığını görünce tabutlara doğru koştular. Çocukların babalarının tabutlarına doğru bu son koşuşu, duygulu anlar yaşanmasına neden oldu.

Başta Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan olmak üzere devlet erkanı, şehit yakınlarıyla yakından ilgilenerek, acılarını paylaştı, ailelere başsağlığı ve sabır diledi.

Törenin yapıldığı Kocatepe Camisi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Şehit cenazelerinin Cebeci Askeri Şehitliğine götürülüşü sırasında yol kenarındaki vatandaşlardan bazıları dualar etti, bazıları Türk bayrakları açtı, bazıları da asker selamı verdi.


7 şehitin cenazesi memleketlerine uğurlandı

Afganistan'da Türk helikopterinin düşmesi sonucu şehit olan 12 askerden 7'si memleketlerine uğurlandı.

4'üncü Kolordu Komutanlığı'na bağlı Barış Gücü Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından, başka illerde toprağa verilecek 7 şehit askerin naaşları, Etimesgut Askeri Havaalanı'na getirildi.

Şehitler, buradan uçaklarla memleketlerine gönderildi.
Binbaşı Serkan Doğan Tekirdağ Muratlı'daki aile mezarlığına, Binbaşı İsmail Cem Yakınlar Konya Akşehir Garnizon Şehitliğine, Binbaşı Şükür Bağdatlı memleketi Fatsa'nın Bolaman beldesindeki aile mezarlığına, Üsteğmen Okan Melikoğlu Ordu Boztepe'deki aile mezarlığına, Astsubay Üstçavuş Mehmet Akbaş Isparta Garnizon Şehitliğine, Uzman Çavuş Önay Vurucu Erzurum Karskapı Şehitliğine, Üsteğmen Murat Yıldız İzmir Kadifekale Şehitliğinde defnedilecek.

-''Tarihe adınızı altın harflerle yazdırdınız''-

Şehitlerinin kısa özgeçmişlerinin okunmasının ardından Tuğgeneral Mehmet Karadayı da bir konuşma yaptı. Karadayı, ''Vatan uğruna canımızı vereceğimize yemin etmiştik. Şimdi uğrunda can verdiğiniz bayrağın gölgesinde huzurla uyuyun'' dedi.


4. KOLORDU'DA TÖREN DÜZENLENDİ


Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki helikopter kazasında şehit olan 12 asker için Mamak'taki 4'üncü Kolordu Komutanlığı'na bağlı Barış Gücü Tugay Komutanlığı'nda tören düzenlendi.

Törene, şehit yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, bazı milletvekilleri ve emniyet mensuplarıyla askeri personel katıldı. Protokol üyeleri, şehit yakınlarına taziye dileklerini ilettikten sonra yerlerini aldılar.

Tören, Cumhurbaşkanı Gül'ün tören birliğini selamlaması ve ''Başımız sağolsun'' demesiyle başladı. Daha sonra şehit cenazeleri tören alanında bekleyen ambulanslardan alınarak katafalklara konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından şehitler Binbaşı Serkan Doğan, Mühendis Binbaşı Mithat Çolak, Hava Binbaşı Şükür Bağdatlı, İstihkam Binbaşı İsmail Cem Yakınlar, İkmal Yüzbaşı İlker Aydın, Kara Pilot Yüzbaşı Adil Erdoğan, İkmal üsteğmenler Murat Yıldız ve Okan Melikoğlu, Kara Pilot Üsteğmen Tahsin Barutçu, Kıdemli Başçavuş Salih Helvacı, Kıdemli Üstçavuş Mehmet Aktaş ve Piyade Uzman Çavuş Önay Vurucu'nun biyografileri okundu.

-''Tarihe adınızı altın harflerle yazdırdınız''-

Barış Gücü Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Karadayı, törende yaptığı konuşmada, şehit yakınlarına ''Bu kutsal mesleği seçen evlatlarınız Türk Silahlı Kuvvetleri'ne adım attıkları gün bizlerin de evladı, kardeşi oldular. Gözyaşlarınızı ve büyük acınızı yürekten paylaşıyoruz'' diye seslendi. Her askerin mesleğe başlarken vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda icabında canlarını feda edeceğine yemin ettiğini hatırlatan Tuğgeneral Karadayı, şöyle konuştu:

''Siz aziz şehitlerimiz, bu yemininize sadık kalarak vatan, cumhuriyet ve dünya barışına katkı sağlamak olan vazifeniz uğruna canınızı verdiniz, şehadet mertebesine ulaşarak şanlı tarih sayfalarına adlarınızı altın harflerle yazdırdınız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Büyük Önder Atatürk'ün dünyanın bir başka yerinde olan rahatsızlığın giderilmesinin hepimizin ortak sorumluluğu olduğu, yurtta barışın cihanda barıştan ayrılmayacağı prensibiyle bugün dünyanın sorunlu bölgelerinde özellikle Bosna-Hersek, Kosova, Lübnan ve Afganistan'da Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer kamu kuruluşlarıyla dünya barışına katkı sağlamaktadır.

Türk silahlı Kuvvetleri, Afganistan'da barış ve istikrarın sağlanması için bugüne kadar yaptığı görevlerle Afgan halkının gönlünü, müttefiklerin saygısını kazanmıştır. Bu elim kazada hayatını kaybeden Afgan dostlarımıza da Allah'tan rahmet diliyor, yakınlarının acılarını paylaştığımızı ifade etmek istiyorum.

Türk milleti, dünya milletlerinin saygın ve sorumlu üyesi olarak bağımsız ve özgür yaşayabiliyorsa bayrağımız göklerde onurla dalgalanabiliyorsa bunu her şeyden önce Büyük Atatürk ve değerli silah arkadaşları ve siz aziz şehitlerimiz gibi bu milletin onuru için canlarını veren tüm şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilincindeyiz.

Kahraman şehitlerimiz, sizleri ebediyete sonsuz saygılarımızla uğurlarken, Tanrı'dan rahmet, kederli aileleriniz ve silah arkadaşlarınıza başsağlığı dileriz. Şimdi uğrunda can verdiğiniz ay yıldızlı bayrağın gölgesinde sonsuza dek huzur içerisinde uyuyun. Ruhlarınız şad olsun.''

-''Onlar diridirler''-

Tuğgeneral Karadayı'nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Ankara Merkez Komutanlığı kadrosunda görevli imam Halil İbrahim Taşçı, şehitliğin Kur'an-ı Kerim'de ''Allah yolunda öldürülenler için ölüler demeyin, zira onlar diridirler. Lakin siz o yüksek hayatın farkında değilsiniz'' ayetiyle tarif edildiğini ve peygamberlik makamına en yakın mertebe olarak ifade edildiğini söyledi.

''Acımız büyük, yüreklerimiz yanmakta'' diyen Taşçı, şehidin değeri ortadayken şehit yakınlarına gurur ve onur, geride kalanlara minnet duymanın düştüğünü dile getirdi. Şehitler için törene katılanlardan helallik isteyen Taşçı, dua okudu.

Törenin sonunda şehit cenazeleri bulundukları katafalklardan alınarak askeri cenaze arabalarına yerleştirildi. Bu sırada şehit yakınları katafalkların yanına gelerek tabutlara sarıldılar. Askeri cenaze arabaları törene katılanların ve protokolün önünden geçerek kışladan ayrıldı.

Kaynak: Habername.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.