Harbiye Açıkhava Konserleri renkli görüntülere sahne olmaya devam ediyor.
Harbiye Açıkhava Tiyatrasu'nda yıllar önce sanatçıların toplu konserleri olurdu, İstanbul Belediyesi'nin organize ettiği konserleri genellikle Halit Kıvanç sunar, Nurhan Damcıoğlu'ndan Sezen Aksu'ya dönemin en ünlü starları sırasıyla sahne alırdı. Günümüzde Emel Sayın, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı, Selda Bağcan, Nükhet Duru, Ajda Pekkan, Nilüfer, Erol Evgin, Zülfü Livaneli, Selami Şahin, Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen, MFÖ gibi ustalar ile genç jenerasyonun severek izlediği Sıla, Hadise, Yalın, Ceylan Ertem, Mabel Matiz, Buray ve Cem Adrian gibi isimler aynı sahneyi paylaşıyor... Renkli düetlere tanıklık ediyoruz.. Bu yıl Aşkın Nur Yengi Mehmet Erdem'le, Bülent Ersoy Selami Şahin ile, Kibariye Halil Sezai ile, Cengiz Kurtoğlu Hakan Altun ile, Muazzez Abacı da Mustafa Keser ile sahne aldı, birlikte düetler yaptılar. Kenan Doğulu solo konserlerin yanı sıra en çok aranılan konuk sanatçı oldu.. Nükhet Duru ve Ceylan Ertem ile düetler yaptı.. Yıldız Tilbe de sahnesinde Buray'ı ağırladı.
HER DAİM EFSANE!..
Pazar akşamı Türk Pop Müziği'nin Süperstar'ı Ajda Pekkan'ı izledik. Siyah pelerini ve gözünde ki maskesi ile sahneye arz-ı endam etti Süperstar. Ve maskeli balodaymışçasına rahat bir şekilde Emma Shaplin ’in 'Spente Le Stelle' aryasıyla giriş yaptı. Sanatçı 70'lerden günümüze sevilen şarkılarını seslendirerek nostalji yaşattı.
Ajda Pekkan'ı izleyenler arasında Şehrazat, Saba Tümer, Hülya Koçyiğit, Bergüzar Korel - Halit Ergenç, Demet Sabancı ve Semih Doğruer gibi ünlü isimler dikkat çekti.
Ajda Pekkan, ne yapıp edip kendinden bahsettirmeyi başarıyor. Sanatçı bu konserinde daha önce okumadığı eserlere yer verdi çoğunlukla.
"Ya Sonra", "Bambaşka Biri", "Sevgide Seni Seçtim" gibi klasiklerini okuyarak güzel bir nostalji yaşattı. Süperstar'ın ilk kez bir konserinde "Kimler Geldi Kimler Geçti"yi okumadığına şahit oldum. Çok sayıda konser verdiği için olsa gerek sıkılmışta olabilir sanatçı, aynı şekilde Kibariye de 50. Sanat Yılı'nda Harbiye de verdiği konserinde kendisini şöhrete taşıyan "Kimbilir"i seslendirmedi. Kibariye; Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Şebnem Ferah, Tarkan cover'ları ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.
Gelelim Ajda Pekkan'a..
İki bölümden oluşan konserde sanatçı, aralarında "Farkın Bu", "Yakar Geçerim", "Sevgide Seni Seçtim", "Yalnızlık", "Yaz Yaz" ve "Bambaşka Biri"nin bulunduğu 29 parça seslendirdi.
Sahnede konuşma yapan ünlü sanatçı, söz yazarı ve besteci Şehrazat'a övgüler dizerken, söz ve müziği Beatriz, Maria Alejandra, Maria Angales Viviana'ya ait "Farkın Bu" adlı şarkıyı 2 defa söyledi. Pekkan, bu konserde daha önceki Harbiye'deki konserlerinden farklı olarak repertuvarında çok fazla bilinmeyen şarkılara da yer verdiğini ifade etti.
Yıldız Tilbe tasarımını kendisinin yaptığı sahne kostümüye dikkatleri üzerine çekmeyi başardı..
.
EN FORMDA SANATÇILAR!..
Yaz ayı boyunca devam eden konserlerde birçok sanatçıyı izleme imkânım oldu. En formda sanatçıları konuşacak olursak, şüphesiz Yıldız Tilbe, Ebru Gündeş, Aşkın Nur Yengi, Ceylan Ertem, Nükhet Duru, Kenan Doğulu, Buray ve Yalın diyebilirim. Buna 18 Ekim de Harbiye de sahne almaya hazırlanan, yurt içi ve yurt dışında birçok konsere imza atan Selda Bağcan'ı da ilave etmeliyiz. Vadi Açıkhava da izledim Selda'yı müthişti yine. Sanatçı şarkı sözlerinden dolayı 20 yıl yasaklı kaldığını söyledi konserinde. Gençlerin yaratıcı zekâsına da hayran olduğunu belirten Bağcan'a sahnede yeğenleri Serenad Bağcan, Sonat Bağcan ve Seda Bağcan eşlik etti.
Emel Sayın, Selda Bağcan, Nükhet Duru, İlhan İrem, Gülden Karaböcek ve Yıldız Tilbe dinlemekten bıkmayacağım ender sanatçılardan. Harbiye de tekrar tekrar dinlesem asla bıkmam. Bunlara Ajda ve Sezen'i de ilave etmeliyiz. Bir arkadaşıma bu isimleri saydığımda "onları kim sevmez ki.." diyerek 50 yıldır kitleleri boşuna peşinden sürüklemediklerini söyledi..
YILDIZ TİLBE HER ZAMAN DİKKAT ÇEKEN BİR İSİM!
Yıldız Tilbe, her daim dikkat çeken bir isim. Sahnede ne zaman ne yapacağı belli olmadığı için her zaman büyük bir dikkatle izleniyor. En baba Arabesk şarkılardan, kendi yazdığı pop şarkılara, o da yetmezmiş gibi Türk Halk Müziği eserlerini de başarıyla yorumluyor. Yıldız Tilbe'yi ne zaman izlesem pür dikkat kesiliyorum, kendine has üslubuyla güzel bir yorumu ve de farklı bir giyim tarzı var. Yıldız'ı gayet iyi tanıdığım için, haber ya da gündem olmak için birşeyi yapmaz o. İçinden geldiği gibi alabildiğince rahattır. O rahatlıkta seyirciye yansıyor tabi ki..
Yıldız Tilbe'den hiç şüphe yokki "Çabuk Olalım Aşkım", "Delikanlım", "Ama Evlisin" gibi hitleri dinlemek büyük keyifli olsa da benim favorim "Kafam Hafif Dumanlı" ve de 80'lerde Gülden Karaböcek'ten de dinlediğimiz "Tek Sevenim Sen Olsan".. Damar şarkılar ona yakışıyor ve de efsane olma yolunda hızla ilerliyor...
Geçen yıl 5 kez Harbiye de sahne alan sanatçı bu yaz 3 kez seyirciyle buluştu, güz döneminde 2 konser daha verebilir neden olmasın.
EBRU GÜNDEŞ HALK KONSERLERİNİ ÖZLEMİŞ..
6 yıl aradan sonra Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde seyirciyle buluşan Ebru Gündeş sahne performansı ve farklı sahne tasarımıyla göz doldurdu bu sene. Sanatçı 5 konser verdi, yetmemiş olacak ki 11-12 ve 15 Eylül tarihlerinde 3 konser daha verecek. Ebru da aşk şarkılarını ve de alaturka eserleri başarıyla okuyan sanatçılardan. Arabesk ruhumuzda olsa gerek, o da damardan girdi mi Yıldız gibi derman bırakmıyor..
EMEL SAYIN BİR KLASİK
Emel Sayın bu yaz Harbiye de Yeşilçam şarkıları ile anılarımızı canlandırdı. "Rüzgâr", "Gülizar", "Mavi Boncuk" gibi eserlerin yanı sıra "Çile Bülbülüm Çile" gibi klasikleri de başarıyla seslendirdi. Mavi Boncuk ve diğer filmlerden görüntüler yayınlanırken kimi zaman hüzünlendi, kimi zaman güldürdü, Tarık Akan ile ilgili itirafları büyük dikkat çekti. Diva her daim şık ve alımlıdır. Harbiye konserinde de tek başına sahne alarak hayranlarına müzik ziyafeti çekti. Her daim bıkıp usanmadan dinleyeceğim isimlerin başında geliyor. İyi ki varsınız efsane.
CEYLAN ERTEM..
Ceylan Ertem, sahnesini beğendiğim genç starların başında geliyor. Rengarenk bayrak açarak her türlü ayrımcılığa karşı olduğunu söyledi sanatçı. Ayrıca sahnesine koyduğu Dilek ağacı da çok anlamlıydı.. Ağaçlarımıza, ormanlarımıza kıyıldığı bu günlerde, ağaçların, bitkilerin ve ormanda ki canlıların yaşam hakkını savunan mesajlar verdi. Birde Mabel Matiz'i ağırladı sahnesinde.. Kesinlikle farklı bir konserdi. Rock, pop ve THM coverları ilgiyle izlendi..
AŞKIN NUR YENGİ ÇOK FORMDA!..
Aşkın Nur Yengi'yi izlemek keyifliydi Harbiye Açıkhava da.. Yedikule Hisarları'nda Cumhurbaşkanı Özal ve Başbakan Demirel zamanında canlı izlemiştim en son yıllar önce.. Yeniden izlemek keyifli geldi. 90'lara damga vuran şarkılarıyla adeta Harbiye'yi inletti.. Mehmet Erdem, merak ettiğim bir popçuydu, orkestra müthiş, farklı bir tarzı var belliki üzerinde ki çekingenliği biraz atıp daha rahatlarsa olacak sanki bu iş.. Yoksa tek başına alıp götürmesi Harbiye de çok zor!..
HADİSE BU İŞİ BİLİYOR!..
Hadise ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, genç bir kitleyi peşinden sürüklemeyi başarıyor. Dikkat ettim Ajda gibi türbanlı bir kesimi konserinde oynatmayı başardı. Demek ki doğru yolda!..
DEMET..
Demet Akalın'ın samimi tavırlarını her zaman sevmişimdir. Kostümleri "Çakma" diye magazin basınında çok konuşulsa da farklı bir giyim tarzım var. Eşofmanla bile çıksa sahneye seyircisi şaşırmıyor... Canlı performansına gelirsek bir enerji düşüklüğü var sanki.. Stüdyo kayıtlarını arıyor insan. Demet'in giyim kuşama çalıştığı gibi canlı sahnesine de daha az konuşup çok çalışması gerekiyor. 2 kez Harbiye'ye çıkmak tabi ki küçümsenecek birşey değil, kitleleri peşinden sürükleyen, bir dönem radyolarda çok çalınan şarkılara imza atmış. Daha kalıcı olmak istiyorsa, Süperstar gibi çok çalışmalı.
Diva Bülent Ersoy, Jennefer Lopez'i taklit etmekle suçlanan Hadise'ye sahip çıkarak kalçaları için "Kum saati gibi" yorumunu yapmıştı.
DİVA BU HER DAİM GÜLDÜRÜR..
Türk Sanat Müziği'nin Diva'sı Bülent Ersoy ve Selami Şahin, THY sponsorluğunda Poll Production organizasyonu ile sanatseverlerle buluştu. Diva yaptığı esprilerle protokolde oturan bir izleyiciye zor anlar yaşattı. Nişanlısıyla gelen kişiye argo bir tabirle onu bırak bana bak der gibiydi!..
Unutulmaz klasik eserleri tabi ki yıllar sonra tekrar dinleyip o günlere gitmek ayrı bir duygu. Bülent Ersoy, güçlü sesi ile her daim izleyici etkilemeyi başarmış bir isimdir. Stund-up tadında yaptığı espriler tabi ki konserin tadı tuzu... Müzeyyen Senar ekolünden gelen sanatçı kendi tarzını bulduktan sonra özellikle 80'li yıllarda kitleleri peşinden sürüklemeyi başardı ve bu günlere geldi. Kendi tabiriyle Harbiye Açıkhava'yı "zınga zıng" doldurdu. "Biz Ayrılamayız"dan "Geceler"e sevilen şarkılarını seslendirdi Diva.
Tabi sahnede kendisine Selami Şahin gibi dev bir besteci eşlik etti. Unutulmaz şarkıları, taklit ve esprileriyle usta sanatçı büyük beğeni topladı. "Seninle Başım Dertte" ile konserine başladı. Peşi sıra "Tapılacak Kadınsın", "Ya Seninle Ya Sensiz" gibi bestelerini okudu.
ZÜLFÜ LİVANELİ..
Zülfü Livaneli'de "Sevdalım Hayat" konserler serisiyle farkını ortaya koydu. Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda Rengim Gökmen'in yönettiği Senfoni Orkestrası ile başarılı bir konser verdi. Kerki ve Solfej'in organize ettiği konserde sanatçı Nazım Hikmet ve Yaşar Kemal ile ilgili anılarını paylaştı. Ekrem İmamoğlu Harbiye de ki ilk konserin ardından Bodrum da da Livaneli'yi yalnız bırakmadı. Özellik iş, sanat ve medya dünyası bu konserlere büyük ilgi gösterdi. Bodrum da Sıla ile düet yapan sanatçıya sahnede Teyfik Rodos ve Zeynep Halvaşi eşlik etti. Zülfü Livaneli yoğun istek üzerine Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda bir konser daha vermeye hazırlanıyor.
USTALAR VE GENÇLER AYNI SAHNEDE..
Bu yıl efsane sanatçıları yıllar sonra peşpeşe Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda izledik.. Emel Sayın, Bülent Ersoy, Muazzez Abacı, Sibel Can, Nükhet Duru, Nilüfer, Erol Evgin, Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen bunlardan birkaçı. Berkay, Ceylan Ertem, Buray, Yalın, Ayta Sözeri gibi isimlerde kendi kitlesini Harbiye'ye taşımayı başardılar. Genç sanatçıların heyecanını her zaman sevmişimdir. O heyecan fazlasıyla seyirciye geçiyor. Ayta Sözeri'nin renkli repertuarı seyirciyi fazlasıyla diri tutuyor. Yeşilçam şarkılarından, TSM klasiklerine başarıyla okuyor Ayta Sözeri. Belkıs Özener'i de sahnesine taşıması alkışlanacak bir durum.
Nükhet Duru ve Kenan Doğulu 'Ben Sana Vurgunum' adlı şarkıya düet yaptı.
SAHNEDE BİR DİVA..
Türk Pop Müziğinin kare aslarından Nükhet Duru daha önce Timur Selçuk ve Yaşar'la ikili olarak sahne almıştı Harbiye de. Sanatçı bu yıl tek olarak çıktı Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'na ve Sinema Senfoni Orkestrası eşliğinde özenli bir repertuarla 70'lerden günümüze damga vuran eserlerini yorumladı. "Cambaz", "Ben Sana Vurgunum", "Melankoli", "Anılar" gibi şarkıların yanı sıra "Çakır", "Yasaksa Yasak", "Benimsin Diyemediğim", "Destina", "Harp ve Sulh" gibi farklı şarkıları da repertuarına aldı. Sanatçı, boşandığı eşi tarafından öldürülerek cinayete kurban giden Emine Bulut'u da unutmadı. Duru "Kaldırımlar"ı ayrıldığı eşi tarafından öldürülen Emine Bulut'a adadı.
EN UFAK DETONESİ YOK!..
Nükhet Duru'ya yıllar iyi yaramış, beyaz kostümü oldukça göz alıcıydı, arkamda oturan kadınlar "nasıl bir tasarım yapmışsa modacı kiloları hiç belli etmiyor" diyerek takıldıkları konuya kulak misafiri oldum. Ayrıca Duru'nun en küçük bir detonesi yoktu... Ben 'Gri'nin 50 Tonu'nda yayınlanan 'Ben Sana Vurgunum'u yine keyifle izledim. Bir sonra ki konserde Ahu Tuğba'nın sinema filminde de yer alan "Deli Gönlüm" şarkısını bekliyorum, bakalım Sevgili Nükhet, bu şarkıyı ne zaman repertuarına alacak.
Muazzez Abacı ve Mustafa Keser 40 yıl sonra aynı sahneyi paylaştılar.
YENİ İKİLİ FENA KOPARDI!..
Muazzez Abacı ve Mustafa Keser sahnesi ile güzel bir ikili oldular.
Keser'in argo esprileri biraz eleştirilse de seyirciyi güldürmeyi başardı. Mustafa Keser'in topaç gibi sahnede dönmesi, Abacı'yı 'Müzeyyen Senar' diye takdim etmesi çok konuşuldu. Gaf'mı bilinçli ilgi çekmek için yapılmış bir hareket mi tartışılır ve tabi izleyici bunun notunu da verir... Kafalar kıyak olsa gerek her iki sanatçıda espriler konusunda birbirlerine takılmadı. Mustafa Keser, anlattığı fırkalar ile izleyicileri kopardı. Abacı, "Vurgun", "Bir Sevgi İstiyorum" gibi sevilen şarkılarını seslendirirken geçmiş yıllara götürdü. Anılarımız canlandı..
'LİSELİM' İLE OKUL YILLARIMIZA GİTTİK!..
Kibariye, Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen gibi ustaları izlerken bir anda okul yıllarımıza gittik. "Nikah Masası" ile romantizm yaşadık, "Dilek Taşı" ile aşkı bulduk. Ne dilekler diledik...
Ajda Pekkan, 10 Eylül de Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda 2. konserini verdi.
AJDA PEKKAN HER DAİM EFSANE..
Yılların eskitemediği Ajda Pekkan yine çok özenliydi, seyirciyi şaşırtmayı başardı.. Yazının üst bölümünde değindiğim üzere efsane Harbiye de 2. konserini verdi dün akşam ve İzmir, Antalya, Denizli gibi diğer illerde de konserler vermeye devam edecek.
3 HAFTA ÖNCEDEN BİLETLER TÜKENDİ..
Merak ettiğim konserlerden Cem Adrian kaldı, o da bu yıl ilk kez Harbiye de izleyicisi ile buluşacak.. Biletler 3 hafta önceden tükenmiş, ilk konserinde eminim ilk çıktığı günlerde ki gibi heyecanlanacak.. O heyecan olmasa zaten, birşey olmaz.. Cem'i ilk yıllar önce Çırağan Sarayı'nda ki Q Jazz Bar'da izledim. O zamanlar Mystica Grubu ile Sevgili Efkan Erdal ve Serkan Erdal kardeşlerle sahne alıyordu. O zamanlardan belliydi bu günlere geleceği, sonrasında İstiklâl Caddesi'nde bir mekânda tek olarak izledim ve notumu verdim. Kuliste bir o kadar çekingen olsa da sahnede devleşen isimlerden Adrian... Cem de kendisini 15 yıl önceden bu günlere taşıyan isimlerden. İl il Türkiye'yi gezerek konserler veriyor. Tebrik ediyorum kendisini..
Polat Yağcı efsane isimleri Harbiye'ye taşıyarak önemli bir misyon üstlendi bu yıl.. BKM, Atlantis Yapım ve Kerki-Solfej de çok önemli konserlere imza attılar bu yıl.
Halen devam eden organizasyonlarda emeği geçen herkesi kutluyorum.
SIRA TARKAN'LI GÜZ KONSERLERİNDE!..
Şimdi güz konserlerinde herkesin gözü Tarkan'da olacak.. O da vereceği 6 konser ile İstanbullulara müzik ziyafeti çekecek. Tarkan uzatmazsa konser sayısını bu yıl rekor Ebru Gündeş de olacak. 5 konser veren sanatçı 3 konser daha verecek Harbiye Açıkhava'da ve konser sayısını 8'e çıkaracak!..
4 ay işte böyle geçti İstanbul da... İstanbullular efsane konserlerle, kültür ve sanata doydu. Bizlerde, magazinsortie.com olarak bu konserleri sizlere taşıdık.. Özel haber ve paylaşımlarımızla sizleri haberdar ettik.. Şimdi sıra 'Güz Konserleri'nde.. Şen kalın!..
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.