Öne Çıkanlar Ersen Babadan Toprak Kokusu Avusturya Lisesi Acun Ilıcalı paskalya yortusu ŞEYMA

Akıllı Telefon Kullanımı Katlanarak Artıyor

 Hızla değişen sosyal medya trendleri, tüm dünyada bireylerin tüketimden iletişim biçimlerine kadar yaşamlarında yeni modeller geliştirmelerine neden oluyor. Bu alanda Barem Research ve WIN/ Gallup International tarafından ikincisi gerçekleştirilen ‘Sosyal Medya Trendleri’ araştırmasının sonuçları mobil iletişiminin hızlı yükselişini vurgularken yeni yaklaşımları da ortaya koyuyor. Dünya genelinde 44 ülkede 1,2 milyar kişiyi temsil eden 40 bin 500 internet kullanıcısıyla yapılan Sosyal Medya Trendleri’ araştırmasının Türkiye halkası Barem Research tarafından yürütüldü ve 18 yaş üzeri sosyal ağ üyesi 978 kişiyle görüşme yapıldı. Araştırmaya göre akıllı telefon sahipliği 2010 yılındaki yüzde 19 oranından 2011’de yüzde 35’e yükselerek bir yılda neredeyse iki katına çıktı. Önümüzdeki 12 ay daha yüksek bir artış bekleniyor.

 
Erkekler akıllı telefona daha düşkün
 
Akıllı telefon sahiplerinin özellikleri dikkate alındığında global olarak akıllı telefon kullanan erkeklerin oranı kadınlardan daha fazla. Dünya genelinde akıllı telefon kullanan erkeklerin oranı yüzde 37 iken kadınların oranı ise yüzde 32 civarında. Satın alma trendlerine göre bu durum 2012 yılında da sürecek gibi görünüyor. Akıllı telefon sahipliğinde 25-34 yaş grubu (%41) ve 25 yaşın altındaki gençler (% 39) başı çekiyor.
 
Online her 4 dakikadan 1’i sosyal medyaya ayrılıyor
 
Araştırmaya göre tüketicilerin dörtte biri internete en sık mobil cihazlarıyla bağlanıyor. Global olarak, internet kullanıcıları haftada ortalama 18 saat veya günde ortalama 2,6 saat online durumdalar. Genel olarak her dört online dakikanın biri sosyal medya sitelerinde geçiyor. Mobil bankacılığı 3 kişiden biri kullanıyor olsa da güvenlik kaygıları akıllı telefon kullanıcıları için yeni gelişmiş özellikleri kullanmanın önündeki engel olarak görünüyor.


Cep telefonunda Nokia, Akıllı telefonda Iphone tercih ediliyor
Alıcıların marka tercihlerinin de sorgulandığı araştırmaya göre Nokia yüzde 31 pay ile hala özellikli telefonda en çok tercih edilen marka iken, tüm dünyada insanların yüzde 38’inin gözü Apple Iphone’da. Samsung yüzde 15 ve yüzde 14 tercih oranlarıyla her iki pazarda da ikinci güçlü marka konumunda yer alıyor. Payı daha düşükse de LG de her iki pazarda da yer alıyor. Masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar pazarında Dell, dünya genelinde laptop’ta yüzde 18, masaüstü bilgisayarda yüzde 15 tercih edilirlik oranı ile lider. Her iki alanda da Apple (%16-%13), HP (% 13 - % 13), Acer (% 6 - % 9) ve Samsung (% 7 - % 6) tercih edilirlik oranına sahip.


Ultrabook’lara ilgi doğuyor
Diğer taraftan akıllı telefonlar dışındaki özellikli telefonlar (feature phone) 2011’de küçük bir düşüş yaşadı. Bilgisayar sahipliği 2011 yılında artmazken, laptop satın alımında bir artış bekleniyor, ek olarak ‘ultrabook’lara (kalınlığı yalnızca 17-24 mm olan yeni notebook’lar) ilgi doğuyor. 2012 yılında laptop satın almayı düşünen tüketicilerin oranı yüzde 32 iken masaüstü bilgisayar almayı düşünenlerin oranı yüzde 22’lerde bulunuyor. Akıllı telefon almayı düşünenlerin oranı yüzde 32 iken özellikli telefon almayı düşünenlerin oranı yüzde 24’lerde kalıyor. Tablet bilgisayar almayı düşünenlerle (% 24) masaüstü bilgisayar almayı düşünenlerin (%22) oranları birbirine çok yakın. 

Lider Markalar ile ilgili araştırma raporları


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.