Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Okan Yalabık, Mehmet Günsür, Selma Ergeç, Nur Fettahoğlu, Tuncel Kurtiz, Ozan Güven, Pelin Karahan gibi güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin dün akşam yayınlanan bölümünde Osmanlı tarihin önemli olayları arasında yer alan Pargalı İbrahim boğdurulması ekrana geldi. Hürrem'in en büyük rakibi, Kanuni'nin en büyük dostu ve Hatice'nin büyük aşkı Pargalı, bizzat Kanuni'nin emriyle idam edildi. Şeyhülislam Ebusuud Efendi'nin verdiği fetvayla kendi verdiği fermanı çiğneyen Kanuni, iftar için çağırdığı arkadaşıyla son kez yemek yiyerek, onu sonsuzluğa uğurladı.
Pargalı İbrahim karakterini canlandıran Okan Yalabık’a rol arkadaşları veda ederken şöyle konuştu:
Halit Ergenç: Okan’la çalışmak bir oyuncu için çok büyük konfor. Çok iyi bir oyuncu... Onu çok özleyeceğim. Bir daha beraber çalışacağımız işimizi iple çekiyorum.
Mehmet Günsür: Okan’ın yarattığı Pargalı İbrahim’i çok sevdim. Onu tanımadan önce de çok iyi oyuncu olduğunu düşünüyordum. Onun adına çok sevindiğim 3 nokta var; birincisi sabahları erken kalkmayacak, sakallarını kesebilecek ve ata binmeyecek. Çok keyifle çalıştık ve tabii ki özleyeceğiz. 
Selma Ergeç: Oyunculuğuyla ilham veren bir partner. Mesleğine karşı heyecanını ve tutkusunu hiçbir zaman kaybetmemesini diliyorum.
Meryem Uzerli: Okan’la çalışmak çok keyifliydi. Her şeyden o kadar keyif aldım ki onu çok özleyeceğim. Ayrıca onun çok ayrı ve değerli enerjisi var ve bu enerji oynarken veya bri arada olduğumuzda benim hayatıma çok büyük değer kattı. Okan’ın sanatsal anlamda oyununa hayranlık duyuyorum. İnşallah birlikte bu son projemiz olmayacak.
Nur Fettahoğlu: Okan, ailemizin haylaz çocuğu… Onunla çalışmak çok keyifliydi. Partnerinin karşısındaki oyuncuya oyun vermesi çok önemlidir ve onunla çalışmak bu açıdan çok güzeldi.
Tuncel Kurtiz: Okan’ı filmleri ve bazı dizi projelerinden tanıyordum. Uzaktan çok beğendiğim bir oyuncuydu. Yakından tanıdığım zaman, birlikte oynadığım zaman bir kere daha çok değerli bir genç oyuncu olduğunu gördüm. Ben onu çok sevdim, anladığım kadarıyla o da beni sevdi.
Timur Savcı: Okan ikna edilmesi zor. Ama ikna edildikten sonra müthiş işler başaran, mükemmel bir oyuncu… Hayal ettiğimden bile daha iyisini çıkardı.
 
Köle, Makbul, Maktul
Birkaç Avrupa dilini bilen, zeki, büyük diplomat ve sanatçı ruhlu olarak tarihin gördüğü en parlak yöneticilerden  ve şahsiyetlerden biri olarak kabul gören; Pargalı İbrahim Paşa 1536 yılında Ramazan ayında Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile boğduruldu. 13 sene Vezir-i Azam, Rumeli Beylerbeyi, Serasker, makbul ve maktul İbrahim Paşa’nın ölüm emrini verdiği İskender Çelebi’nin ölümün birinci yılında öldürüldüğü dikkat çekiyor.
Bugün Yunanistan sınırları içerisinde kalan Parga'da, Rum balıkçı Manolis ile Venedikli Sofia'nın oğlu ve bir Hristiyan olarak dünyaya gelen İbrahim, Osmanlı'nın muhteşem yüzyılı içerisinde savaşlardan devlet yönetimine her alanda yaptıklarıyla çağa damgasını vurdu. Halk arasında padişaha yakınlığı nedeniyle "makbul" olarak adlandırılan İbrahim, hiç beklemediği bir anda, "maktul" İbrahim Paşa oldu.
İbrahim'in hayatının değiştiği çiftlik
Bir köle olarak Saruhan'daki bir çiftliğe verilen İbrahim, burada iyi bir eğitim gördü. Kendisine sevgi besleyen ve zamanla anne yerine koyduğu çiftlik sahibesi, İbrahim'in zekası ve çalışkanlığından etkilenerek onun için özel hocalar tuttu. Bu çiftlikte yaşarken bir gün çaldığı kemanın sesi o esnada Manisa'da bulunan Şehzade Süleyman'ın kulağına gitti. Pargalı köle İbrahim, zirvesine çıkacağı devletin müstakbel hünkarıyla bu şekilde tanışmıştı.

"Adeta padişah gibi"
"Benim ardımda yürüyecekler bellidir, ben seni yanımda yürümen için çağırdım" dediği Pargalı'ya zamanla o güne kadar eşi benzeri görülmemiş seviyede yetki veren Kanuni, Pargalı'yı her zaman bir can yoldaşı olarak gördü. Dönemin gezginleri ve elçileri, Pargalı'nın adeta bir padişah gibi yaşadığını, kıyafetlerinin padişah kadar kaliteli olduğunu ve devlet yönetiminde de büyük söz sahibi olduğunu not etmişlerdi. Pargalı, hanedandan olmamasına rağmen bir sarayı olan ilk kişiydi.
Büyük dostluğun acı sonu
Pargalı, Süleyman'ın şehzadelik günlerinden itibaren en yakınındaki kişileren biriydi. Kanuni'nin hayallerini paylaştığı ve o hayalleri şekillendiren kişi, Pargalı'ydı. Osmanlı'yı dünyaya hakim kılma rüyalarını birlikte görüp birlikte gerçekleştirmişlerdi. Bu muhteşem yüzyılda Şehzade Süleyman Muhteşem Süleyman'a, köle İbrahim ise devletin sadrazamı "makbul" İbrahim Paşa'ya dönüşmüştü. Ancak bu yoldaşlığın sonu, İbrahim için trajedi oldu. Kibri ve elindeki yetkinin büyüklüğüyle padişaha bir rakip haline gelen İbrahim, bizzat padişahın emriyle saraya çağrılıp uykusundayken boğduruldu.
Editör: TE Bilisim