Yeşilçam’ın vamp kadını Ahu Tuğba sağlık sorunlarıyla hayranlarını korkutmuştu. ‘Sağlığım çok iyi’ diyen oyuncu, ‘beyazperde’yi AKŞAM için araladı: Teknoloji süper, senaryolar berbat.

TÜRK sinemasının unutulmaz isimlerinden Ahu Tuğba, geçen hafta kanser olduğu yönündeki söylentiler karşısında sevenlerini üzmüştü. Son yıllarda sağlık sorunlarıyla boğuşan ancak “İyiyim” diyen oyuncu, şimdilerde Bodrum’daki evinde dinleniyor. İşte 1980’li yıllar Yeşilçam’ının ‘vamp kadını’ndan AKŞAM’a özel sözler: 

- Türk sineması sizin döneminizden bugüne kadar nasıl bir değişim yaşadı? İlerleme söz konusu mu? 
Türk sinemasında teknoloji ilerledi fakat senaryolar berbat. Bir insan devamlı bu filmleri seyrederse geri zekalı olur. Halkı çok basit konularla oyalayıp kandırıyorlar. Bizim zamanımızda teknoloji bu kadar gelişmiş değildi. O teknolojiyle film çektikleri vakit sanatçı olduklarına inanırım.

 ‘BENİM YAPTIĞIM EVLİLİKLERDEN KİME NE’ 

- Evlilikleriniz de oyunculuğunuz kadar çok konuşuldu... 

Ben sanatçıyım, evliliklerimden onlara ne? 5 kez evlenmişim kime ne? Teklif ettiler ve evlendim. Dünyaevine girdiğim kişiler de Türkiye’nin önde gelen işadamlarıydı. Şimdikiler ‘düzeyli ilişki yaşıyoruz’ diyorlar hayatlarına giren çıkan belli değil. Sanatımı unuttular kocalarıma göz diktiler. 

- Bugüne kadar pek çok jönle kamera karşısına geçtiniz. Hiç duygusal yakınlık yaşanmadı mı? 
Bizim dönemde bir jönle samimi oldunuz mu rapor yapımcı Berker İnanoğlu’na giderdi. Bizim setlerimiz yatılı okul gibi 
çok disiplinliydi. Şimdi dizi aşkları yaşanıyor. En son ‘Manukyan’ı çektim. 
Kimin eli kimin cebinde belli değildi.

- Serpil Çakmaklı ve Banu Alkan’la aynı dönemin sanatçılarıydınız. Aranızda rekabet hissi oluşmuş muydu? 
Kimseyi kıskanmadım ama onlar benim çok dedikodumu yaptı. Bugün bile sürdürüyorlar.

KIZIMLA HEP GURUR DUYUYORUM
Anjelik íle muhteşem bir anne kız ilişkimiz var. 18 yaşında ama çok olgun. ABD’de üniversiteyi birinci bitirdiği için Obama’yla görüştü. Onunla gurur duyu yorum.
EROTİZM AFİŞLERDEYDİ
- Sizin hakkınızda, ‘Hep erotizm dozu yüksek filmlerde rol aldı’ deniliyor. Bu görüşe katılıyor musunuz?
Hayır bu doğru bir yaklaşım değil. Benim filmlerimin sadece afişlerinde erotizm vardı. Bu da insanları sinema salonlarına çekebilmek için kullanıldı. Tam aksine rol aldığım yapımlar her eve girdi. Hatta hiç sansüre uğramadı. 
TİYATROCULAR KİN TUTARDI 
- Son dönemde sinema ve TV’de ortaya konulan çalışmaları beğeniyor musunuz? 
Yok... Yapılanların hepsi beyin yıkaması. 
Aile içinde hoş karşılanmayacak şeyler var. Bu mudur örnek? Benim filmlerimin hepsinde bir mesaj vardır. Hayat kadınını oynadım tamam ama orada da kadının nasıl kandırıldığı anlatılıyor. Şimdiki diziler Dallas’ı geçti. 
- Aşk-ı Memnu ve Çalıkuşu yeniden çekildi. Siz bu duruma nasıl bakıyorsunuz? 
Klasikleşmiş filmlerin yeniden çekilmesi taraftarı değilim. Tiyatrocuların Türk Sineması’na nefreti büyüktür. Eskiden tiyatrocuları sinema filminde pek oynatmıyorlardı. Çünkü kendilerini görmeden oynayamazlardı. 
Şimdi teknoloji sayesinde görüp rol alıyorlar.
KADİR'İN YERİ AYRI
- En uyumlu çalıştığınız oyuncu kimdi? 
Kadir İnanır... Hastalandığımda seti durdurup, çekim planlarını değiştiriyordu. Sırf beni dinlendirmek için başka planlar aldırıyordu. İyiliklerini hiç unutamam. 

Röportaj: Olcay Ünal SERT