SHOW TV'nin büyük ilgi gören dizisi Kızılcık Şerbeti heyecanı bu hafta artıyor. Yeni yıla girmeden önceki hafta yayınlanacak olan Kızılcık Şerbeti'ne Ajda Pekkan konuk oluyor. Dizinin izleyicisi ise Ajda Pekkan, Kızılcık Şerbeti'nde hangi rolde, kimi oynuyor? sorusuna cevap arıyor. Peki şarkısı ile Kızılcık Şerbeti'ne damga vuran Ajda Pekkan kimdir, kaç yaşında, nereli?

Ajda Pekkan 'Arada sırada' şarkısıyla Kızılcık Şerbeti'nde boy gösteriyor.

29 Aralık 2023 Cuma akşamı yayınlanacak olan bölüme konuk olan Ajda Pekkan dizide kendi hayatını oynuyor ve bir etkinlikte sahne alıyor. İzleyiciler ise Ajda Pekkan, Kızılcık Şerbeti'nde hangi rolde, kimi oynuyor? Şarkısı ile Kızılcık Şerbeti'ne damga vuran Ajda Pekkan kimdir, kaç yaşında, nereli? sorularına cevap arıyor.

AJDA PEKKAN KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ?
12 Şubat 1946'da İstanbul'da doğan Ajda Pekkan şarkıcı. 1970'lerden bu yana "Süperstar" lakabıyla anılan Pekkan, güçlü bir kadın figürü çizdiği şarkılarıyla Türk pop müziğinin öne çıkan isimlerinden biri hâline geldi. Güncel tuttuğu müzikal tarzı sayesinde 50 yılı aşkın bir süre popülerliğini korudu ve kendisinden sonra gelen birçok şarkıcıyı etkiledi.

İlham Gencer’in, kulübün adından türettiği ve ‘’Los Çatikos’’ ismini verdiği orkestranın ilk solistlerinden birisi de Ajda Pekkan olmuştur. İlham Gencer (Piyano), Sabahattin Tosun (Bateri), Mehmet Tosun (Bas), Orhan Avşar (Bandeneon), Ajda Pekkan (Solist)

Beyoğlu, İstanbul'da doğan Pekkan'ın müzik kariyeri, 1960'ların hemen başında Los Çatikos grubunun parçası olarak bir gece kulübünde sahneye çıkmasıyla başladı. Ancak 1963'te Ses dergisinin sinema artisti yarışmasını kazanınca oyuncu olarak tanındı ve birkaç yıl boyunca sanat yaşamını şarkıcılık yerine oyunculuk odaklı bir şekilde ilerletti. Aynı yıl Adanalı Tayfur adlı ilk filminin başrolünü oynayarak Yeşilçam sinemasına giriş yaptı. Takip eden altı yıl içinde başrolünde olduğu Şıpsevdi (1963), Hızır Dede (1964) ve Şaka ile Karışık (1965) dâhil olmak üzere yaklaşık 50 siyah beyaz filmde rol aldıktan sonra oyunculuğu bırakarak tamamıyla şarkıcılığa odaklandı.

Pekkan, kariyerinin ilk yirmi yılı boyunca ithal besteler üzerine Türkçe söz yazılarak oluşturulan onlarca aranjman şarkıyı seslendirerek geçirdi. Genellikle Fikret Şeneş'in sözlerini yazdığı "Kimler Geldi Kimler Geçti", "Palavra Palavra", "Sana Neler Edeceğim", "Hoş Gör Sen", "Sana Ne Kime Ne", "Bambaşka Biri", "Uykusuz Her Gece" ve "O Benim Dünyam" gibi şarkılar hem Pekkan'ın hem de Türk pop müziğinin en bilinen şarkılarına dönüştü. 1990'lardan itibaren kariyerinin aranjmanlar sonrasındaki döneminde ise Şehrazat ve Sezen Aksu başta olmak üzere değişken bir şarkı yazarı kadrosuyla çalıştı. Bu dönemde "Yaz Yaz Yaz", "Sarıl Bana", "Eğlen Güzelim", "Vitrin", "Aynen Öyle" ve "Yakar Geçerim" dâhil birçok şarkısı listelerin üst sıralarına çıktı.

Şarkıcının şöhreti 1970'ler boyunca başta Avrupa olmak üzere ülkesi dışında giderek arttı ve farklı ülkelerde verdiği konserlerle pekişti. Bununla beraber 1978'de Fransızca bir albüm kaydetti. Popülerliğinin giderek artmasıyla şarkıcının üzerinde 1980 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmesi için bir baskı oluştu ve Pekkan yarışmaya katılmayı isteksizce kabul etti. Ülke sınırları içinde beğeni kazanan "Pet'r Oil" şarkısının yarışmada on beşinci olması sebebiyle hayal kırıklığı yaşayınca bir süre dinlenmeye çekildi.

İlker Kaleli İspanyol dizisi La Pasion Turca da başrolde İlker Kaleli İspanyol dizisi La Pasion Turca da başrolde

Kayıtları 15 milyonun üzerinde satan Ajda Pekkan, ülkesinde tüm zamanların en çok satan şarkıcılarından biridir. Hem sanatı hem de imajıyla ülkesinde batılılaşmanın önde gelen figürleri arasında gösterilmektedir. Devlet Sanatçısı unvanına ve Sanat ve Edebiyat Nişanı'na sahiptir. Hürriyet gazetesinin hazırladığı Türkiye'nin En İyi 100 Albümü listesinde üç albümüyle birden yer almaktadır. 2016'da The Hollywood Reporter dergisinin Gösteri Dünyasının En Güçlü 100 Kadını listesinde yer almıştır. Kendisini bir feminist olarak tanımlamasa da güçlü kadın hikâyeleri anlatan birçok şarkısı birer feminist marş olarak kullanılmıştır.

DİSKOGRAFİ
1968: Ajda Pekkan
1969: Fecri Ebcioğlu Sunar: Ajda Pekkan
1972: Ajda Pekkan Vol. 3
1977: Süper Star
1978: Pour Lui
1979: Süper Star 2
1981: Sen Mutlu Ol
1982: Sevdim Seni
1983: Süperstar '83
1985: Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra
1987: Süperstar 4
1990: Ajda 1990
1991: Seni Seçtim
1993: Ajda '93
1996: Ajda Pekkan
2006: Cool Kadın
2008: Aynen Öyle
2011: Farkın Bu
2014: Ajda Pekkan & Muazzez Abacı
2021: Ajda

Editör: Olcay Ünal Sert