Star Tv'de 'Sabahın Sultanı' programını sunan Seda Sayan, Bülent Ersoy'un Kuzey Kıbrıs'ta tutulan orkestrası için kendisinden ricada bulunduğunu belirterek; 'Sen canlı yayındasın, senin sesin daha gür çıkar' dediğini açıkladı.

Yaşanan gelişmelerin ardından, Seda Sayan canlı yayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslenerek müzisyenlerin iki doz aşı olduğunu, aralarında kendi  tonmaister'inin de bulunduğunu belirterek "Bunlar ülkemizin çok değerli müzisyenleri" diyerek serbest bırakılmaları için yetkililere çağrıda bulundu.

Türk Sanat Müziği'nin Divası Bülent Ersoy'un orkestra ekibinin PCR testi sahte çıkınca Kuzey Kıbrıs Ercan Havalimanı’nda gözaltına alınarak mahkemeye çıkarılmıştı. Kefaret ücretinin ödenmesinin ardından ikinci mahkemeye kadar KKTC de tutulan müzisyenler için Seda Sayan yetkililere seslenerek çağrıda bulundu.

Seda Sayan, Star Tv ekranlarında canlı yayınlanan 'Sabahın Sultanı' programında şunları söyledi:
"6 yılla yargılanmak ne demek. Bu çocuklar pırıl pırıl tertemiz çocuklar ve hiç suçları yok. Karşı taraf diyor ki... '2 aşısı olana PCR testini biz göndereceğiz, biz yaptıracağız' diyorlar ve PCR testinin sahte olduğu orada ortaya çıkıyor. Bülent Ersoy'la gidiyorlar, Halamla. Halam uğraşıyor. Bana özellikle Bülent Ersoy hanımefendi de rica etti. Canlı yayındasın senin sesin kolay duyulur. Lütfen çağrıda bulun diye. Çağrıda bulunuyorum. Sizden istirham ediyorum o müzisyenlerimizi kurtarınız. Ayıp, bu kadar da değil..."

Canlı yayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya seslenen Seda Sayan müzisyenlerin Kıbrıs da mağdur durumda olduğunu belirterek aralarında kendi tonmaisterininde olduğunu söyleyerek mağduriyetin giderilmisini
İstedi.

Neler yaşandı...

Bülent Ersoy'un konseri için Ersoy ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) giden 21 kişilik orkestra sanatçısı, organizatör şirket tarafından verilen korona virüs belgelerinin sahte olduğu gerekçesiyle KKTC tarafından haklarında soruşturma başlatıldı.

Ülkeye dönemeyen orkestra sanatçıları, çıkarıldıkları mahkemece 10 bin TL tazminata mahkum edilerek, tedbir amaçlı otelde polis gözetimi altına alındı.

7 gündür polis gözetiminde otelde kalan sanatçılar, Türkiye'ye dönebilmek için yetkililerden yardım istedi. Olay sonrası Kuruçeşme'de düzenlenen konser öncesi açıklamalarda bulunan Bülent Ersoy ise “Ben bu olayları bilemem. Bu konularla kim ilgiliyse onlara sormak lazım. Ben bilmiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

"MAĞDURUZ, AİLELERİMİZ ÇOK KÖTÜ DURUMDA"

KKTC'de mahsur kaldıklarını ifade eden Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet İzgi, mağdur edildiklerini belirterek, “Biz Bülent Ersoy'un konseri için KKTC'ye geldik. Ülkeye geldiğimizde yetkililer bize korona virüs aşılarımızı olup olmadığımızı sordular. Bizde aşılarımızı olduğumuzu söyledik. 2. doz aşısını olmayan 2 arkadaşımızın yerine de başka arkadaşları getirttik. Bizden PCR testi istediler. Özel bir hastanede PCR testi olduk ve testlerin sahte olduğu söylendi. Bizde mağdur durumdayken bir anda suçlu konumuna düştük. Konserimizi yaptıktan sonra 1 gün sonra bizi nöbetçi mahkemeye çıkardılar ve 10 bin TL tazminat ödedik. Ellerimizden telefonlarımızı aldılar ve bu olayla hiçbir alakamız olmamasına rağmen bizi suçsuz bir şekilde polis gözetiminde otelde tutuyorlar. Biz çok mağduruz, 21 kişiyiz, ailelerimiz çok kötü durumdalar” dedi.

Seda Sayan programında sanatçı Gülben Ergen'i ağırladı. Oldukça samimi bir havada geçen programda Ergen, yakın dostu Seda Sayan'a "Senin bana yaptıramayacağın bir şey yok" dedi.

Editör: TE Bilisim