Suna Üçkarışoğlu: İyi bir çocuk romancısı maden işçisi gibi çalışır. Suna Üçkarışoğlu: İyi bir çocuk romancısı maden işçisi gibi çalışır.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Can Ataklı'nın sosyal medya sayfası 'X'te şehit aileleri ve şehit babalarıyla ilgili söylemleri nedeniyle, 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu'ndan dolayı re'sen soruşturma başlatıldı. Bu gelişmenin ardından Gazeteci Can Ataklı 'yanlış anlaşıldıysam' diyerek şehit aileleri ve şehit babalarından özür diledi. 

Can Ataklı, iddialara YouTube da yaptığı canlı yayın ile yanıt verdi. Şehit ailelerinden özür dileyen Ataklı X üzerinden yeni bir açıklama yaptı. Hakkında soruşturma başlatılınca, muhalif medyanın da "Can Ataklı ne söyledi?" diyerek videonun tamamını izlemediğini belirten Ataklı, yaptığı konuşmanın başı ve sonu kesilerek hakkında algı operasyonu yapıldığını, sosyal medyada ağır şekilde linç edildiğini söyledi.

İşte o açıklama:

Mesleğe tam 47 yıl önce başladım. Çok güzel günlerin yanı sıra büyük sıkıntılar yaşadığım dönemler de oldu elbette Yazdıklarım söylediklerim nedeniyle zaman zaman ağır eleştirilerle hatta linç kampanyaları ile çok karşılaştım Ancak hiçbiri dünkü youtube konuşmamdan sonra başlatılan linç kampanyası kadar büyük olmadı 22 dakikalık konuşmamın sadece 9 saniyelik bir bölümü saray trolleri ve yandaş medya tarafından servis edildi ve kıyamet koptu. Bunca yıllık meslek hayatımda neler yaptığımı, neler yazdığımı neler söylediğimi bilenler elbette buna gülüp geçti ama, kampanya o kadar büyük hale geldi ki beni çok sevenler bile korkuya kapıldı. PKK terörünü başladığı günden beri bilen ve izleyen biriyim Her şehit haberi geldiğinde benim de yüreğimin nasıl yandığını bilen biliyor, zaten bu anlatılmaz, içi yanan insanın tutum ve davranışlarına yansır bu. Ancak bugün öyle bir ortamda yaşıyoruz ki azgın bir şovenizm bir anda tüm ülkeyi esir alabiliyor, yaratılan algıdan toplumun tüm kesimleri etkilenebiliyor. Dünkü konuşmamda şehit cenazelerini istismar ederek bunu kin ve nefrete çevirmek isteyenleri eleştirirken söylediğim bir cümle konuşmanın tamamını değil sadece o bölümünü bile tam izlemeyen birçok şehit yakınını kırmış olabilir. Bu nedenle öncelikle hepsinden özür dilerim. Buna karşı yanlış bir şey yapmadığımı, iktidarın hakim kıldığı algı operasyonunun hedefine oturtulduğumu da söylemek istiyorum. Bugün saat 10.00 başlayacağım youtube konuşmamda hepsini anlatacağım. Lütfen izleyin, algıların esiri olmayın.

Editör: Olcay Ünal Sert