Üç farklı alanda verilen Dünya Sanat Günü “Wallace Hartley” Ödülleri, Ukrayna’daki savaş ve yaşanan acılar dolayısıyla “Özgürlük, Dayanışma ve İnsanlık” başlıklarıyla sahiplerini buldu. Savaş dolayısıyla bu ödül töreni geçen yıl online olarak gerçekleştirilmişti.

Bedri Baykam, 2022, 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nde yapılan etkinlikte savaş koşullarına rağmen ödülleri fiziksel olarak da sahiplerine ulaştırmak için her yolu deneyeceklerinin sözünü vermişti. Ödüller bu yıl nihayet Ankara-Ukrayna Büyükelçiliğinden Ukrayna Dış İşleri Bakanlığı’na giderek, önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’ye, daha sonra 27 Temmuz 2023, Perşembe günü “National Academy of Arts of Ukraine”de, ödül verilen iki sanatçıya takdim edildi.

Volodimir Zelenski’ye takdim edilen ödül, “Kahraman Ukrayna Halkı’na ve Ukrayna Ordusu Başkomutanı Zelensky’e, Dünya tarihine geçen büyük direnç ve cesaretleri için, Ukrayna’nın bu korkunç günleri aşarak engin ufuklara erişeceği inancı ve en derin hayranlık duygularımız ile” ibaresini taşıyordu.

Soldan Saga; Nickita Tsoy ve Victor Sydorenko

27 Temmuz 2023, Perşembe günü “National Academy of Arts of Ukraine”de, ödülleri verilen,

Genç sanatçı Nickita Tsoy’a:

“Ukraynalı genç meslektaşları Nickita Tsoy’a ve onun nezdinde tüm Ukraynalı genç sanatçılara, savaşta ve barışta, devamlı olarak sanat üretilmesi ve dünyada gelecek kuşakları barış dolu bir dünyaya taşıma inancı ve dayanışma duyguları ile” yazılı ödül plaketi takdim edildi.

Işıl Yücesoy yıllar sonra tiyatro sahnesinde! Işıl Yücesoy yıllar sonra tiyatro sahnesinde!

Ardından, yılın sanatçısı ödülü Ukrayna Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi Başkanı Victor Sydorenko’ya:

“Modern Sanat Araştırma Enstitüsü (Modern Art Research Institute) ve aynı zamanda Ukrayna Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi (National Academy of Arts of Ukraine) Başkanı Victor Sydorenko’ya ve onun nezdinde tüm Ukraynalı sanatçılara, Ukrayna ve çok değerli halkının yaşadığı korkunç savaş karşısında, Ukrayna sanat ortamının ve meslektaşlarımızın duygularını ve yaşadıkları felaketi hissetmeye çalışarak, en samimi ve içten dayanışma ve sevgi dileklerimiz ile” sözlerini içeren plaket sunuldu.

Perşembe günü Ukrayna Akademisi’nde yapılan törende konuşan her iki sanatçı, Uluslararası Sanat Dernekleri’ne (AIAP/IAA UNESCO Resmi Partneri), Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’ne (UPSD) ve Bedri Baykam’a candan teşekkürlerini sundular.

Her iki sanatçı ayrıca isimlerine imzalanan “A Brief History of World Art Day” isimli Dünya Sanat Günü’nün tarihçesini anlatan kitabı da teslim aldılar.

2022 yılında, 15 Nisan Dünya Sanat Günü etkinlikleri kapsamında Ukrayna, İngiltere, Litvanya, Kıbrıs, Slovakya ve Türkiye’den konuşmacıların katılımıyla “Sanat ve Savaş” temalı çevrimiçi panel düzenlenmişti. Panel, UNESCO Resmi Partneri International Association of Art Dünya Başkanı (2015-2023) Bedri Baykam’ın moderatörlüğünde, Ukrayna Modern Sanat Araştırma Enstitüsü Direktörü Victor Sydorenko ve enstitünün kıdemli araştırmacılarından Dr. Lesia Smyrna, Ukraynalı yazar ve küratör Myroslava Hartmond, Litvanyalı Sanatçılar Derneği Başkanı Egle Ganda Bogdaniene, International Association of Art Yönetim Kurulu Üyesi Christos Symeonides ve Derneğin İkinci Başkanı Pavol Kral’ın katılımıyla gerçekleşmişti.

Baykam’ın yaptığı açılış ve sunum konuşmasının ardından “Dünyanın dört bir yanından sanatçılar olarak bizler, Ukrayna'nın işgalini ve 2. Dünya Savaşı'nı anımsatan affedilmez vahşeti durdurmaya nasıl katkıda bulunabiliriz?” sorusu üstünden ilerleyen panelde katılımcı konuşmacılar dışında birçok kişi söz almıştı.

(Barış ve kardeşlik vurgusuyla, daha iyi koşullarda Dünya Sanat Günü kutlamak dilekleriyle kapanan paneli Youtube’dan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=API6mWrT7T4)

Editör: TE Bilisim