D&R ana sponsorluğunda Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) ve KENT FM iş birliği ile hazırlanan ‘Retro Day’, 70, 80 ve 90’lar konseptinin özlenen atmosferini, gençlerle ve geçmişin güzel günlerini yaşatanlarla BÜMED’de buluşturdu. Etkinlikte Gülden Karaböcek, Işıl Yücesoy, Seyyal Taner, Nazan Şoray ve İskender Doğan gibi usta isimler yer aldı. 

Gülden Karaböcek ve Işıl Yücesoy kuliste bir ara hasret giderdiler.

 Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) ve Kent FM iş birliğiyle düzenlenen "Retro Day" etkinliğinde, 1970, 1980 ve 1990'lı yılların ünlü isimleri müzikseverlerle buluştu.

Bahçeşehir Üniversitesi'nde ki konserde  "Dilek Taşı" ve "Sürünüyorum" adlı eserleri seslendiren Gülden Karaböcek de "Burada olmaktan mutluyum. Allah ne muradınız, ne umduğunuz varsa inşallah yerine getirsin. Hepinize çok teşekkür ediyorum. İnşallah bir daha bir araya geliriz." ifadelerini kullandı.

Sarıyer'de derneğin üst bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte sahne alan sanatçı Nazan Şoray, güzel bir topluluğun konseri izlediğini belirterek, "Her şey hayal ettiğiniz gibi olsun." dedi.

Şoray, müzik kariyerine ilk başladığı şarkının, “Sana merhaba dedim, elveda diyemem ki" olduğunu dile getirerek, "Sevgili Barış Manço’nun sözü ve müziğini benim için yazdığı, içinde 'Nazo Gelin' diye benim ismim geçen, o modası geçmeyen şarkıyı söyleyeceğim. Bugün ayağımda Barış Manço'nun hediyesi olan özel bir halhal var." ifadelerini kullandı.

"Halhal" ve "Elveda diyemem ki" isimli iki şarkısını yorumlayan Şoray, konsere gelmekle çok iyi yaptığını kaydederek, "Çok mutlu oldum. Bu kadar genç insan benim şarkılarımı baştan sona söyledi. 80'li yılların şarkıları. Ben şaşırdım gerçekten. İnanamadım." diye konuştu.

Gülden Karaböcek konser sonrası hayranlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gülden Karaböcek, Dilek Taşı adlı 45'lik plağını imzalarken.

Modada, sinemada, müzikte ivmesi hızla artan bir ‘Retro çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle Seyyal Taner, Nazan Şoray, Nil Burak albümleri yok satan çağını yaşıyor. BÜMED'de gerçekleşen konserlere de gençlerin ilgisi yoğun oldu. Etkinlikte şarkılarını seslendiren İskender Doğan, Gülden Karaböcek, Işıl Yücesoy, Ferda Anıl Yarkın, Semiha Yankı, Funda, Semiha Yankı, Sibel Alaş, Reyhan Karaca da seyircilere 70, 80 ve 90’lar ruhunu doyasıya yaşattı. Gün boyu D&R tarafından getirilen retro ruhu yansıtan dekorlarda retro kıyafetleri giyen gençler hatıra fotoğrafları çektirdi.

Sanatçı Nil Burak da konserde "Yalnızım ben" ile sözleri Cem Karaca'ya, bestesi kendisine ait "Sen de başını alıp gitme" şarkılarını söyledi. Etkinliğe gelenlere teşekkür eden Nil Burak, gençlerle olmanın çok güzel olduğunu aktararak, kendisini 32 yaşında hissettiğini kaydetti.

Ses sanatçısı ve oyuncu Işıl Yücesoy "Ya Seninle Ya Sensiz", Ferda Anıl Yarkın "Sonuna Kadar", Semiha Yankı "Bir Dakika", Funda "Çaresizim" ve "Affetmem", Seyyal Taner "Son Verdim Kalbimin İşine", Sibel Alaş "Adam", Reyhan Karaca "Gidesim Gelmiyor" adlı şarkıları izleyicilerle hep bir ağızdan söyledi.

"Kan ve Gül" adlı sevilen şarkısını yorumlayan İskender Doğan, mutluluğunu dile getirerek, "Sizleri, bugünleri tekrar görmek de varmış. Sizleri hiç unutmayacağım. Hoşçakalın." dedi.

Ayrıca gün boyu Kent FM’den canlı yayın yapılan etkinlikte retro etkinlikler, ödüllü yarışmalar, oyunlar güne renk kattı. Havuz parti DJ setinde Kent FM DJ’lerinden Serdar Gülmez, Metehan Mert Çakır ve Levent Erim’in özel setleri ve Cenk Erdem’in 90’lar özel seti dinlenirken gün boyunca özellikle D&R Standı’nda yaşanan ‘Retro ruhu’, akşam saatlerinde sanatçıların imza etkinlikleriyle ile uzun kuyruklar oluştu.

Kapanışın DJ performansı Anadolu-pop funk ve Türk halk müziği eserleri elektronik müzikle modernize eden Kozmonotosman ile yapılan gecede Kozmonotosman’ın kendine has tarzıyla hazırladığı setlerinden biriyle renkli bir kapanış gerçekleşti.

Etkinlikte Nazan Şoray, Seyyal Taner ve Nil Burak D&R standında imza günü gerçekleştirdi.

"GENÇLER ŞARKILARIMI BAŞTAN SONA SÖYLEDİ, İNANILMAZDI"

Konser sonrası DHA'ya konuşan Nazan Şoray, "Çok güzel bir gündü. Çok sevecen canlı bir seyirci vardı. Ben şahsen seyirciye doyamadım. İstanbul'da bugün çok nem var. Her yerimiz sırılsıklam oldu ama hiçbir şey gözümüzde değil. Gerçekten en mutlu geçirdiğim günlerden biri. Gençler iki şarkıyı da baştan sona söylediler, inanılmazdı. Ayrıca D&R'a böyle bir etkinlikte bizleri böyle bir seyirciyle buluşturduğu için çok teşekkür ederim" dedi.

Şoray gençlere verdiği mesajında ise "Mutlaka bir hedefiniz olsun. Mutlaka çok çalışın. Çalışmak ve hedef belirlemek başarıya götüren yol. Her şey gönlünüzce olsun" dedi.

"ŞARKILAR EVRENSELDİR, ZAMANSIZDIR, ŞARKILARI KATEGORİZE EDEMEYİZ"

Etkinlikten konuşan Seyyal Taner ise "Çok özel bir gece bu gece. Olağanüstü bir genç grup, olağanüstü bir seyirci, yüksek bir enerji vardı. Onlarla ve sizlerle bir arada olmaktan çok mutlu oldum. Onlar ve sizler mutluysanız ben de mutluyum. Şarkılar her döneme aittir. Şarkılar evrenseldir, zamansızdırlar. Dolayısıyla şarkıları kategorize edemeyiz. Müziği kategorize edemeyiz. Şarkılar, okundukları zamanki paylaşıldığı enerjiyi ileriye taşıyan eserlerdir. Dünü bilmeden yarını da bilemeyiz. Dolayısıyla şarkıları bilmeleri kadar bana doğal gelen bir şey yok. İyi ki de internet var da çocuklar öğreniyorlar ve neler olduğunu biliyorlar. Bundan dolayı çok mutluyum. Gençler zaten mesajı evrenden alıyorlar bence. En doğrusunu biliyorlar, en doğru şeyleri yapıyorlar. Onlara güvenim sonsuz. Gelecek onların, hepinizi çok seviyorum. Her zaman genç kalın" diye konuştu.

Konserlerin ardından düzenlenen yarışmada en başarılı retro kıyafetle gelen 3 seyirciye de birinciye pikap, ikinciye plaklar, üçüncüye de hediye çeki olmak üzere D&R'dan hediyeler verildi.