İSTANBUL - Trabzonsporlu Didier Zokora'nın, Fenerbahçeli Emre Belözoğlu'na yönelik 'ırkçılık' suçlaması gündem yarattı.

Konuyla ilgili olarak takım arkadaşı Yobo ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Emre eleştirilere yanıt verdi.

Emre şunları söyledi: "Yobo'yla yanlış anlaşılmayla olan diyalog yaşamıştım. Irkçılık içsel bir duygudur. Bu çok büyük bir günahtır. Irkçılıkla ilgili en ufak bir şey besliyorsam Allah bu kalbimi çıkarsın. Sahanın içindeki olaya gelirsek... Bir-iki diyalog yaşadık. Halil'e yaptığım faul sonrası karşılıklı kötü konuşmalarımız oldu. Akabinde özürleştik, sarıldık. Maçın sonunda da başarılar diledik.

Maçtan sonra açıklamaları duyunca çok üzüldüm. Arabadayken telefonla Lig TV'ye bağlanmak zorunda kaldım. Ortaya çıkan gerçek var. Zokora'nın yaklaşımı var. 'F.. shit negro' dediğimi iddia etti. Bu kelimeyi kesinlikle söylemedim. Böyle bir diyalog olmadı. F..'ın üzerine 'prick' dedim. Benim kullandığım ifade argo bir ifade. Bizdeki 'Dingil' gibi bir şey. Onun da duygularına saygı duyuyorum."

'IRKÇI BİR İNSAN DEĞİLİM'
Ortada bir yanlış anlaşılma olduğunu belirten Emre, "Ben ırkçı bir insan değilim. Bunu söylemek zorunda kaldığım için üzülüyorum. Kusurlarım olmuştur. Bir kez daha buradan -ortada yanlış anlaşılma varsa- giderilmesi adına Şenol Güneş'le de görüşmem oldu. O da bana sıkıntılarını iletti. Ne olursa olsun ortada saha içinde kapanan bir olay vardı. Herkesten biraz daha vicdanlı olaya yaklaşmalarını istiyorum" dedi.
Soruları da yanıtlayan Emre, "Küfürleşmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Ben onun ifade ettiği kelimeyi kullanmadım. Onun beni yanlış anladığını düşünüyorum. Beni tanımayan insanların beni çok sevmediğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.
YOBO: ZOKORA MAÇ SONU BANA BİR ŞEY SÖYLEMEDİ
Yobo da yaptığı açıklamada "Türkiye'de ırkçılıkla ilgili bir olayın olduğunu görmedim. görmedim. İngiltere'de ırkçılığı önlemek adına çalışmalar var. Emre'yle geçmişte aramızda geçen hadiseyi anlatmak gerekirse, ikimiz de bir takım sözleri söyledik. Ama konu tamamen çözülmüştü. O olaydan sonra Emre hakkında ırkçı bir insan olduğunu düşünsem Fenerbahçe'ye gelmezdim. Emre kesinlikle mağlubiyeti kabul etmeyen bir savaşçı. Antrenmanda biz zaman zaman karşılıklı oynuyoruz. Yüksek tansiyonda birbirimize bir takım kelimeler kullanıyoruz. Bu da futbolun mücadelesinden kaynaklanır. Ailecek görüştüğüm, hiçbir sorun olmadan görüştüğüm bir arkadaşımdır.
Maçın içerisinde her şey olabilir. Sahada olan sahada kalır. Emre ve Zokora maç sonu sarıldılar. Zokora benim arkadaşım, maç sonu konuşmamız oldu. Bunu gerçekten yaşamış olsaydı bana bir şeyler söylerdi. Emre olduğu zaman olaylar daha farklı yerlere çekiliyor. Ben Emre'nin kesinlikle böyle bir insan olmadığını düşünüyorum. Forması için elinden geleni yapan bir insan. Buradan çıkınca Zokora'yla da konuşacağım" diye konuştu.
TRABZONSPOR'DAN BAŞVURU
Bu arada Trabzonspor, Emre Belezoğlu hakkında gerekli disiplin uygulamalarının yapılması amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurdu.
Başvuruda Emre Belözoğlu’nun ırkçılık içeren ifadeler kullandığının televizyon görüntülerinden de anlaşıldığına dikkat çekilerek, Fenerbahçeli futbolcunun maçtan sonra katıldığı televizyon canlı yayınında da bu durumu kabul ettiğine dikkat çekildi.
FENERBAHÇE: IRKÇILIK NOKTASINA GELMESİNDEN RAHATSIZIZ
Fenerbahçe Kulübü de yaptığı açıklamada, karşılaşma sırasında sarı-lacivertli futbolcu Emre Belözoğlu'nun, Trabzonsporlu oyuncu Zokora'ya yönelik sözlerinin ''ırkçılık'' noktasına taşınmasından rahatsızlık duyduğunu bildirdi.
Dün oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor maçının ardından açıklama yapan Zokora, Emre'nin kendisine 'negro' dediğini öne sürmüştü.

(ntvmsnbc)