Dünyaca ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in eleştirmenler tarafından “Özpetek’in özgür butterfly’ı yorumu yaptıkları “Madam Butterfly”, 12-28 Eylül tarihlerinde Napoli San Carlo Tiyatrosu’nda sanatseverlerle buluşuyor. Üç yıl aradan sonra yeniden sahnelenen eserin biletleri günler öncesinden tükendi.

Sinemadaki kaçınılmaz deneyimini bir kez daha sahneye taşıyan Ferzan Özpetek, klişelerden uzak sahnelerin yer aldığı müzikalde çift oyuncu kadrosu ile çalışıyor. Üç perdelik bir Japon trajedisi olan müzikalle seyirciyi 1950'lerin Japonya'sına götüren yönetmen, kendi butterfly’ını orijinal, gelenekten uzak ve cesur bir bakış açısıyla yorumluyor.

Aşk-ı Memnu'nun Şayeste'si Fatma Karanfil hayatını kaybetti Aşk-ı Memnu'nun Şayeste'si Fatma Karanfil hayatını kaybetti

"Benim Butterfly'ım 50'li yılların Amerikan kadını stilinde" diyen Ferzan Özpetek, başkarakter Cio Cio-San için; “kararlı, ne yaptığını bilen, din değiştiren, kırılgan değil, kurban değil. Kafasında film gibi bir öykü yaratıyor. Özgür bir kadın olmak, Amerika’ya gitmek istiyor. Benim Butterfly’ımın olaylara karşı koyma gücü var. Ölmeye karar verdiğinde de bunu bilinçli yapıyor " diyor. Aslında kurbanın Pinkerton olduğunu da söyleyen Özpetek, "o bir kukla, bir av. Birbirlerini delice istiyorlar ve gerçekçi anlamda sahnede seyirciyi şaşırtıyorlar" diyor.

Editör: Olcay Ünal Sert