Çocuklar Gülsün Diye Derneği, Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan çocukların okul öncesi eğitim olanağından faydalanması için anaokulu açmaya devam ediyor

2011 yılından bu yana 40 anaokulunun açılışı gerçekleştiren ‘Çocuklar Gülsün Diye Derneği, 41. Anaokulunu ise Siirt’in Baykan İlçesinde açtı.

Gülben Ergen’in kurucusu ve başkanı olduğu Çocuklar Gülsün Diye Derneği, 41. Anaokulunu Siirt’in Baykan ilçesinde törenle açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlanan ‘Çocuklar Gülsün Diye Anaokulu’nda yaklaşık 100 öğrenci eğitim alacak.

Vali Hacıbektaşoğu, törende yaptığı konuşmada okulun yapımına vesile olan herkese teşekkür etti.

Eğitimi desteklemeye devam edeceklerini dile getiren Vali Hacıbektaşoğlu, okula bilim insanı Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu'nun isminin verilmesinin ayrı bir anlam taşıdığını aktardı.

Vali Hacıbektaşoğlu, "Biz ne yapıyorsak çocuklarımız için, geleceğimiz için yapıyoruz. Prof. Dr. Cüceloğlu tüm ömrünü eğitime adamış bir insan. Bunları herkes başaramaz. Bütün Siirt adına çocuklarımız ve annelerimiz adına milletimiz adına kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Bu güzel anaokulunu çocuklar gülsün diye Baykan ilçesinin Fatih ilkokuluna armağan edenlere teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin kurucusu Gülben Ergen ise dedesinin Siirt doğumlu olduğunu geçmişte burada Avukatlık yaptığını belirterek, Siirt'te bulunmaktan ayrıca mutluluk duyduğunu aktardı.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde yaşayan çocukların okul öncesi eğitim olanağından faydalanması için 81 ilde hedefledikleri anaokulun 41'incisinin Siirt'te yapıldığını ifade eden Ergen, anaokulunda yaklaşık 100 öğrencinin eğitim göreceğini söyledi.

Aylardır bu okulun yapımı için çok uzun zaman mücadele verdiklerini belirten Gülben Ergen konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Okullar tatil oldu, yoğun kardan dolayı hava şartları zorlaştı ama o kadar Siirt bize kucağını açtı ki başta Sayın Valimiz, İlçe Kaymakamlığımız, Belediyemiz, ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü, herkes kucağını açtı. 10 senede 41’ci anaokulumuzun açılışını bugün yapıyoruz. Bu güne kadar 40 tane anaokulunu açtık. Ama gerçekten 40’ ı bir yana, bu 41’ci anaokulumuz bir yana neden diye sorsanız. Bir kere benim dedem Siirtli annem defalarca aradı babama dua etmeyi unutma benim dedem buradan avukat çıkmış Siirt doğumlu böyle bir manevi tarafı var benim için ikinci çok büyük anlamı benim değerli hocam büyüğüm ustam Doğan Cüceloğlu adına açtık bu okulumuzu, Doğan abi yıllarca dostluğunu gördüğüm bir büyüğüm ama onun haricinde ben 15 senedir anneyim ve 15 senedir çocuklarla ilişkimde insana dair, merhamete dair, vicdana dair, iyi insan olmaya da dair, mükemmeliyetçiliğin de ötesinde, başarının ötesinde, para kazanmanın ötesinde, kariyer yapmasının ötesinde, karıncayı bile incitmeyen, ağaca, doğaya, hayvana, insana saygılı çocuklar yetiştiren bize o kadar değerli bilgiler veren kıymetli Doğan Cüceloğluna alkışlamanızı rica ediyorum. Nur içinde yatsın.”

Gülben Ergen, programın sonunda Prof. Dr. Cüceloğlu'nun eşinin kaleme aldığı mektubu okuduğu sırada duygulu anlar yaşayarak, gözyaşlarına hâkim olamadı.

Konuşmaların ardından okulun açılışı gerçekleştirildi.

Vali Hacıbektaşoğlu, Gülben Ergen ve beraberindekiler açılış sonrası sınıfları gezdi, öğrencilerle bir araya geldi.

Program, Vali Hacıbektaşoğlu'nun Gülben Ergen'e plaket vermesiyle sona erdi.

Gönüllülerin bağışlarıyla yapılan “Çocuklar Gülsün Diye / Doğan Cüceloğlu Anaokulu”nun açılış törenine, Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, eşi Güney Hacıbektaşoğlu, ve Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin kurucusu ve Başkanı Gülben Ergen, Baykan Kaymakamı Emin Bağlı, İl Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, ilçe protokolü, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Çocuklar Gülsün Diye Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde ihtiyacı olan illerde anaokulu yapmaya önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Çocuklar Gülsün Diye Derneği Hakkında:

Çocuklar Gülsün Diye Derneği, en büyük hedefi daha çok çocuğun okul öncesi eğitim almasına katkı sağlamak olan ilk ve tek sivil toplum kuruluşudur. Gülben Ergen’in başkanlığını, araştırmacı Elvan Oktar'ın ise başkan yardımcılığını üstlendiği Çocuklar Gülsün Diye Derneği, eğitime yönelik yaptığı çalışmalar sayesinde yaptırdığı anaokullarını, işbirliği protokolü çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlamaktadır.

Çocuklar Gülsün Diye Derneği şimdiye kadar; Tokat, Mardin, Trabzon-Vakfıkebir, Erzurum, Sinop, Hatay, İstanbul, Aydın, Zonguldak, Van, Sivas, Manisa, Çanakkale-Eceabat, Kars, Trabzon-Of, Tekirdağ, Çanakkale-Biga, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Konya-Cihanbeyli, Bursa, Antalya, Manisa-Soma, Gaziantep, Erzincan, Mersin, Konya-Akşehir, Antalya-Konyaaltı, Ankara, Ağrı, Uşak, Artvin, İzmir, Rize, Ordu-Altınordu, Ordu-Fatsa, Ordu-Kumru, Eskişehir, Diyarbakır ve Denizli’ye anaokulları yaptı.

Editör: TE Bilisim