İstanbul Ataşehir'de 30 Nisan 2022'de verdiği bir konserde İmam Hatip Liselilere yönelik sözleri gerekçe gösterilerek yargılanan ünlü şarkıcı Gülşen Çolakoğlu hakkında savcı mütalaasını açıkladı. 

Savcı Çolakoğlu hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan 1 yıldan  3 yıla kadar hapsini talep etti. Duruşma, Çolakoğlu'nun avukatlarının son savunmalarını yapmaları için 3 Mayıs'a ertelendi.

ÜÇÜNCÜ DURUŞMA BUGÜN GÖRÜLDÜ

İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Gülşen Çolakoğlu katılmadı. Duruşmada, Gülşen'in avukatları hazır bulundu.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Duruşmada savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. 

Savcı, Gülşen Çolakoğlu'nun konser sırasında sarf ettiği sözlerinin kışkırtıcı ve düşmanca tutum ve davranışlar sergilemeye yönelik ifadeler içerdiğini, halkı kin ve düşmanlığa sevk edici, ayrıştırıcı olduğu, nefrete yönlendirici nitelikte olduğu, halkın birbirine karşı düşmanlık uyandırmaya elverişli olduğunu belirtti. 

Savcı konuşmaya ilişkin videonun da sosyal medya ve basın yayın organlarında yayınlandığını ifade ederek kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin oluştuğu gerekçesiyle Gülşen Çolakoğlu'nun "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan 1 yıldan  3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. 

"İMAM HATİP LİSELERİ BİR SOSYAL SINIF DEĞİLDİR"

Gülşen’in avukatlarından Altın Mimir, “Savcının mütalaasını dinlerken çok üzüldüm. Hepimiz hukukçuyuz, aynı fakültelerden mezun olduk. Müvekkilin üzerine atılı suçun hiçbir unsuru oluşmamıştır. Aleniyet oluşmamıştır. İmam hatip liseleri bir sosyal sınıf değildir" dedi. 

“Müvekkilim için ‘katli vaciptir’ diyen şahsa takipsizlik kararı verilmiştir" diyen Mimir, "Ama müvekkilim yatarı olmayan bir suçtan tutuklanmıştır. Adalet karşısında herkes eşittir. Bu hukuki ilkelerin müvekkilime de uygulanmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Cumhuriyet'in haberine göre duruşma 3 Mayıs 2023'e ertelendi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Müjde Ar'dan gönderme "Balkon boş kalmasın, Orhan Gencebay'ı çağırsın" Müjde Ar'dan gönderme "Balkon boş kalmasın, Orhan Gencebay'ı çağırsın"

Gülşen’in avukatları esasa karşı ayrıntılı beyanda bulunmak için süre talep etti. 

Mahkeme, teminat bedelinin geri ödenmesi konusundaki talebin hükümle birlikte değerlendirilmesine karar verdi. Süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 3 Mayıs saat 09.30’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Tercih ettiği kıyafetler üzerinden gericiler tarafından sık sık hedef alınan ünlü şarkıcı Gülşen, 30 Nisan 2022’de Ataşehir’de verdiği konserde imam hatip liselilere yönelik sözlerinin sosyal medyada yayınlanmasının ardından iktidara yakın isimler tarafından sosyal medyada hedef gösterilmişti. 

Gülşen, 25 Ağustos’ta halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçlamasıyla tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ne gönderilmişti.

Suçlamayı reddeden Gülşen, sözleri nedeniyle özür dilemişti. 29 Ağustos tarihinde tutukluluğuna yapılan itirazın kabul edilmesiyle konutu terk etmeme adli kontrol şartıyla tahliye edilen Gülşen'in konutu terk etmeme şartı da 12 Eylül'de kaldırılmıştı.

21 Ekim Cuma günü hâkim karşısına çıkan Gülşen'in karakola imza atma şartı da kaldırılmıştı. Son olarak şarkıcının 'yurtdışına çıkış yasağı' da 250 bin TL'lik güvence miktarı yatırması karşılığında mahkeme tarafından kaldırılmıştı.

Editör: TE Bilisim