Mudanya Belediyesi, Sanatçı İlhan İrem’in 1974 yazında “Göklerden ve denizlerden gelen Anlasana’yı bestelediğim yer” dediği Burgaz’daki Aytepe mevkiini “İlhan İrem Anlasana Müzik Parkı” olarak projelendirdi.

1890 metrekarelik park alanında her anlamda İlhan İrem’i ve müziğini yansıtılacağını belirten Başkan Türkyılmaz, Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı teknik personele teşekkür etti.

Sanatçı İlhan İrem’in 1974 yazında “Göklerden ve denizlerden gelen Anlasana’yı bestelediğim yer” dediği Burgaz’daki Aytepe mevkii, Mudanya Belediyesi tarafından park olarak projelendirildi. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından hazırlanan proje, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a tanıtıldı. Mudanya Belediyesi, Burgaz mahallesi Gemlik yolu Altınkum Caddesi’nde bulunan 1890 metrekarelik alanı İlhan İrem Anlasana Müzik Parkı olarak düzenleyecek. İlhan İrem’in hatırasının “Anlasana”nın doğduğu yerde yaşatılacağını dile getiren Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, “1890 metrekarelik park alanının her metrekaresinde İlhan İrem ve müziğini gelecek nesillere tanıtmayı ve onu ölümsüzleştirmeyi hedefliyoruz. Parkımızın tasarımı İlhan İrem’in ayrılmaz enstrümanı olan gitar üzerinden şekillenmiştir. İlhan İrem’in şarkı sözlerinin yazılı olduğu anıt sütunlar misafirleri karşılayacak ve şarkılarının isimleri yer alacak. Aynı zamanda İrem’in ‘Ateş Böcekleri’ şarkısında dediği gibi anıtların her birinin üzerine konulacak yuvarlak led aydınlatmalar, geceleri parkta ateş böcekleri gibi geceyi aydınlatacak. Tasarımın ana fikri olan gitarın akort kısmında manzaraya karşı bir oturma alanı ve kırılmaz cam altında albüm kapaklarının sergilendiği bir sergi alanı oluşturulacak. Merkezdeki merdivenlerden indikten sonra kot farkından dolayı oluşan duvarda İlhan İrem’in albüm kapaklarında sıkça kullandığı led aydınlatmalı melek figürü ve anlasana şarkısının sözleri yer alacak. Alanın sol tarafında aynı zamanda ‘Anlasana’ şarkısını yazdığı noktada İlhan İrem heykeli ve albüm kapağında yer alan sarı çiçeklere yer verildi. Alanın sağ tarafında yediden yetmişe herkesin eğlenebileceği içinde zemin piyanosu, vurmalı müzik aletleri, plak formlu oyun elemanları bulunacak. Parkın genelinde bitkisel kompozisyonlar oluşturarak mavi ile yeşilin birleştiği Mudanya’da olduğunuzu bir kez daha hissedeceksiniz” ifadelerini kullandı. Başkan Türkyılmaz, en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, dört bir yanında İlhan İrem ve şarkılarının ruhunun hissedileceği tematik parkı projelendiren Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerine, Başkan Yardımcısı Nisa Kartaltepe’ye, Fen İşleri Müdürü Sadık Sadıkoğlu’na verdikleri emeklerden dolayı teşekkür etti.

İlhan İrem kimdir?

İlhan İrem, doğum adıyla İlhan Aldatmaz, (1 Nisan 1955, Bursa - 28 Temmuz 2022, İstanbul), Türk şarkıcı ve söz yazarıdır.

İlhan Aldatmaz 1 Nisan 1955 yılında Bursa'da dünyaya geldi.

Ortaokulda solfej ve şan dersleri almaya başladı ancak müzik hayatına girmesi, 1969 yılında (14 yaşındayken) üst dönemler tarafından okul orkestrasına solist olarak seçilmesi ile oldu. 1970 yılında mensubu olduğu Meltemler Orkestrası, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışması'nda Marmara bölgesi birinciliği kazandı. Bu dönemde İstanbul'daki pek çok profesyonel müzik grubundan teklif aldı ancak 1972 yılına kadar Bursa'da kalmayı tercih etti. Aynı kadro ile 1972'ye kadar Bursa Çelik Palas Oteli'nde ve Uludağ diskolarında dans müziği şarkıcılığını sürdürdü.

Ajda Pekkan - İlhan İrem

İlhan İrem - Barış Manço

70'li yıllar

İlhan İrem sanat hayatında 70'li yılları "romantik dönem" olarak adlandırır. Bu dönemde single plaklar ve romantik hit parçalar üretmiş, 1973 yılında kendi imkânları ile Diskotür firmasına yaptığı ilk 45'liği Birleşsin Bütün Eller - Bazen Neşe Bazen Keder ile beklediği başarıyı yakalayamadı. Plak firmasının bestelerini başka sanatçılara söyletme isteğini geri çevirdikten sonra yapmış olduğu ikinci 45'liği "Yazık Oldu Yarınlara - Haydi Sil Gözlerini" genç sanatçıyı bir anda Türkiye'deki en popüler sarkıcılardan biri yaptı. 1975 yılında yayınlanan üçüncü 45'liği "Anlasana" ile başarısını devam ettirdi.

1976 yılında yayınladığı dördüncü 45'liği, tanrıyı sorguladığı "Kuklacı Amca" şarkısı nedeniyle gelen baskılar sonucunda plak şirketi tarafından piyasadan toplatıldı. 1976 yılında ilk uzunçalar çalışması olan İlhan İrem 1973-1976 yayınlandı. "Havalar Nasıl", "İşte Hayat", "Son Selam", "Ayrılık Akşamı", "Sen Bilirsin", "Bal Ağızlım" gibi her yaptığı 45'lik liste başı oldu. 1973-1981 yılları arasında toplam 10 adet 45'liği yayınladı ve 1979 yılında yayınladığı senfonik yapıdaki Sevgiliye uzunçaları ile Esin Engin'in aranjörlüğünde ilk defa akademik bir çalışmayla müzik yaşamında yeni bir yola saptı. Sevgiliye albümünde ilk defa kendi yazdığı sözler dışında bir Nazım Hikmet şiiri olan "Hoşgeldin Kadınım"ı besteledi ve "Hoşgeldin" adı ile seslendirdi.

80'li yıllar

80'li yıllar Pencere albümüyle başlayan popüler kültürden uzaklaşma sürecine denk gelir. Bu dönemdeki eserlerinde toplumsal sorunlara karşı duyarlılığının arttığı gözlemlenir. Yine İlhan İrem bu dönemde -kendi ifadesiyle- 12 Eylül 1980 Darbesi ve ardından gelen "Amerikan-Arap karışımı liberalizm" ile sanatsal ve insani değerlerin yok olma sürecinin başladığını iddia ederek ve buna tepki göstererek sahnelerden geri çekilmeye başladı. Öncelikle yine kendi ifadesiyle "içtenliksiz, soluk, günü yaşayan ve anlamsız kalabalıklar olduğuna karar verdiği insanlardan" ve "ürettiklerinden çok şekillerle ilgilenen popüler kültürden" uzaklaştı. 87'ye kadar sürecek bir inziva için Tarabya'daki evine kapandı. Bu dönemde kendi tabiriyle "kendi içine, iç uzaylarına derin yolculuklar yapmayı" öğrendi.

Müziğe verdiği ara, 70'li yıllardaki şarkılarındaki hüzün temasından huzur ve metafizik temalı şarkılara uzanan bir süreci başlattı. Bu süreçte bir rock senfoni yazdı. 1981 yılında askerliğinde yaptığı bestelerden oluşan "Bezgin"i yayınladıktan sonra, 1983 yılında yedi yıllık bir çalışmanın ürünü olan 150 dakikalık senfonik rock üçleme, Pencere (1983), Köprü (1985), Ve Ötesi (1987) üç ayrı albüm hâlinde sırayla yayınlandı. Kesintisiz bir müzikal yapıdan oluşan rock senfoninin ilk albümü olan Pencere, yayınlandığı 1983 yılında Altın Plak ödülü aldı. "Pencere", İlhan İrem’in “Koridor” ve “Seni Seviyorum” albümleri ile birlikte pek çok kez “Bütün Zamanların En İyi Albümü” seçildi.

1984 yılında Türkiye'yi Bulgaristan'da düzenlenen Altın Orfe Yarışması'nda temsil etti. Gazeteciler Özel Ödülü'nü kazandı.

1985 yılında üçlemenin ikinci albümü “Köprü” ve İlhan İrem'in ilk kitabı “Pencere... Köprü... Ve Ötesi...” yayınlandı. Kitapta İlhan İrem’in rock senfonideki müzikal anlatımı kaleme aldığı öykü ve bu öykünün Nuri Kurtcebe tarafından görüntülenmiş çizgileri ile Burak Eldem, İzzet Eti ve Adnan Özer’in İlhan İrem müziği üzerine kapsamlı bir araştırması yer aldı. Yine 1986 yılında sözlerini yazdığı "Halley" Melih Kibar tarafından bestelendi ve Türkiye'ye Eurovizyon Şarkı Yarışması'nda o yıla kadar alınan en iyi dereceyi getirdi. 1987 yılında üçlemenin son bölümü olarak “Ve Ötesi” albümü ile "Uzaklarda Biri Var" (Denemeler) adlı ikinci kitabı yayınlandı. Sonraki Dünden Yarına, 1989 yılında ise Uçun Kuşlar Uçun albümleri yayınlandı. Kültür Bakanlığı "Blues For Molla" isimli şarkının albümden çıkartılması koşuluyla "Uçun Kuşlar Uçun" albümüne yayın izni verdi.

Humeyni'nin yazar Salman Rüşdi'ye verdiği ölüm fetvasını hicveden şarkı 29 Ekim 2008 tarihinde Cumhuriyetin 85. Yılında sanatçı tarafından gün ışığına çıkartılarak radyolara dağıtıldı, 1990 yılında üçüncü kitap olan "Katastrof" (Şiirler) ve "Pencere.. Köprü... Ve Ötesi..." üçlemesi kapsamlı bir konsept olarak tek albüm hâlinde yayınlandı.

90'lı yıllar

İlhan-ı Aşk albümüyle başlayan ve ardından gelen “Koridor” ve “Seni Seviyorum” albümleri ile devam eden süreçtir. Bu dönemde siyahlar giyinmeye başlayan toplum ve sanat ortamında hissettiğini söylediği duyarsızlığa bir sessiz direniş olarak popüler kültürden tamamen çekildi ve 1992-2006 yılları arasında konserlerine ara verdi. İlhan İrem'in “Işığa ve yeni boyutlara açılan koridor” betimlemesi ile başlattığı fiziki kayboluş süreci, albüm çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü, kitap ve yazın çalışmalarını yoğunlaştırdığı dönemdir. Bu dönem, sanatçının, müziğinin felsefi boyutlara dönüşerek kalabalıklarla buluşma yıllarıdır. Ayrıca bu dönemde İlhan İrem, 4 albümden oluşan çok kapsamlı bir "Best Of" serisi yayınlayarak tüm repertuvarını ulaşılabilir hâle getirmiştir.)

2000'li yıllar

2000 yılında eski çalışmaları olan "Bezgin", "Pencere... Köprü... Ve Ötesi..." albümleri, bazı bölümleri remiks kayıtlarıyla "Bezginin Gizli Mektupları", "Uçuk Mavi Pencere", "Bulutlara Köprü", "Düşler ve Ötesi" isimleriyle tekrar piyasaya çıktı.

Yeni şarkılardan oluşan "Seni Seviyorum" 2001 yılında yayınlandı. Sanatçı 2003 senesinde "Bir Meleğe Aşık Oldum / The Best Of İlhan İrem 4", 2004'te "Işık ve Sevgiyle 30 Yıl" albümlerini yayınladı. İlhan İrem'in 14 yıl aradan sonra sahnelere dönmesini sağlayan süreç, sanat hayatında “Cennet İlahileri” albümü ile başlayan süreçtir. İrem bu dönemi bir konserinin de adı olan "Yürek Büyüsü" kavramıyla tanımlar. Yeniden sahnelere döner ve nadir solo konserler verir. Bu dönemde hakkında çeşitli kitaplar (bkz.) yayımlanır, müziği hakkında çeşitli araştırmalar ve paneller yapıllır. Ayrıca İlhan İrem’in siyasi yazıları bu dönemde yoğunlaşmıştır.

İlhan İrem'in yeni şarkılardan oluşan "Cennet İlahileri" adlı albümü 2006 yılında yayınlandı. 2007 senesinde "Siyah Kuğunun Şarkısı" isimli altıncı kitabı "Senfonik Şiir" alt başlığıyla yayınlandı. 2008 yılında çocuklar için hazırladığı "Tozpembe / Progresif Çocuk Şarkıları" isimli bir albüm yayınladı. İlhan İrem, Türkiye'de son dönemde yaşananları kendi penceresinden kaleme aldığı "Güneş Ülkesinin Karanlık İnsanları" isimli yedinci kitabını 2014 yılında yayınladı.

İlhan İrem, 17 Eylül 2013 tarihinde Akşam Gazetesi'nden Olcay Ünal Sert'e verdiği röportajda "Eserlerimi hiçbir zaman belli kalıplar içinde üretmem. Her biri canlıdır. Her birinin kendi içinde bir dinamiği vardır. Senfoni gibi gelirler. Ürettiğim anda tamamen trans hâlinde oluyorum." demiştir.

Sanatçı son yıllarda yeni albüm çalışmalarını sürdürmüş olup 2006 yılından beri İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde her yıl konser vermekte olup 30 yıl aradan sonra doğum yeri Bursa'da 4 Haziran 2016 tarihinde konser vermiştir.

Eurovision Şarkı Yarışması

İlhan İrem, 3 kez Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finallerine katıldı. "Bir Yıldız" adlı bestesi 1979 Eurovision Türkiye finaline kaldı. Ama yarışamadan askere alındı. Finallerde yarışabilmesi için TSK'dan İlhan İrem'e özel izin verildiği hâlde, sanatçının bağlı bulunduğu plak şirketi bu süreçte "Bir Yıldız" adlı şarkının yer aldığı "Sevgiliye" albümünü yayınladığından, kurallar gereği diskalifiye oldu. İlhan İrem, 1988'de "Yurtta Barış Dünyada Barış" ve 1990'da "Komedi" adlı besteleriyle iki kez daha Eurovision yarışmasına katıldı.

İlhan İrem, Türkiye'yi 1986 yılında Norveç'te temsil eden "Klips ve Onlar" grubunun seslendirdiği, Melih Kibar'ın bestesi "Halley" isimli şarkının söz yazarıdır.

Ödüller

İlhan İrem sanat yaşamı boyunca 6 kez Altın Plak Ödülü olmak üzere pek çok ödül aldı. Aralarında Hey ve Ses de olmak üzere çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından pek çok kez "yılın erkek sanatçısı" ve "yılın sanatçısı" ödüllerine layık görüldü. Birçok şarkısı ve albümü çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından "yılın şarkısı/yılın albümü" seçildi.

İrem Bağı

1985'te İlhan İrem’in “Işık ve sevgiyle” felsefesini hayatlarına geçiren dinleyicileri tarafından “İrem Bağı” adlı birliktelik kuruldu.

Resim ve yazı çalışmaları

Soyut resim çalışmaları yapan İlhan İrem zaman zaman kişisel resim sergileri açmaktadır. Cumhuriyet Gazetesi, Aydınlık Gazetesi ve Oda TV'de köşe yazıları yazmıştır.

Çağdaş bir ozan olarak kabul edilen İlhan İrem; eserlerine yansıttığı mistik, metafizik, doğaüstü ve tasavvufi çağrışımların bir sonucu olarak, kendine has bir izleyici kitlesine sahiptir.

Siyaset

İlhan İrem dünya görüşünü laik, demokratik, Kemalist ve anti-emperyalist olarak tanımlar, Yeşiller Partisi kurucu üyesidir.

Özel hayatı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi psikoloji mezunu olan eşi Hansu İrem ile 1 Ekim 1991 tarihinde evlenen İrem'in son dönem eserlerinin pek çoğunun şiirlerini eşi yazmakta, aynı zamanda albümlerinin kapak fotoğraflarını çekmektedir. Hansu İrem aynı zamanda İlhan İrem'in sanat yönetmenliğini yapmaktadır. Çiftin çocuğu yoktur.

Diskografi

Plakları

1973: Birleşsin Bütün Eller Bazen Neşe Bazen Keder

1974: Yazık Oldu Yarınlara Haydi Sil Gözlerini

1975: Anlasana Ne Güzel Bak Yaşamak

1975: Bir Varmış Bir Yokmuş (Kuklacı Amca) Hasretim Sana

1975: Ver Elini Üzülme Dostum

1976: Havalar Nasıl Gözünü Seveyim

1977: Sensiz de Yaşanıyor (İşte Hayat) Son Selam

1978: Ayrılık Akşamı (Sazlıklardan Havalanan) Sen Bilirsin

1979: Bir Zamanlar Yeni Bir Şarkı

1980: Er Mektubu Görülmüştür Bal Ağızlım

Albümleri

1979: Sevgiliye

1981: Bezgin

1983: Pencere

1985: Köprü

1987: Ve Ötesi

1989: Uçun Kuşlar Uçun

1992: İlhan-ı Aşk

1994: Koridor

1994: Romans

2000: Uçuk Mavi Pencere

2000: Düşler ve Ötesi

2000: Bulutlara Köprü

2001: Seni Seviyorum

2006: Cennet İlahileri

2008: Tozpembe/Progressive Çocuk Şarkıları

Yeni basım

2000: Bezginin Gizli Mektupları

Toplamalar

1976: 1973-1976

1988: Dünden Yarına

1990: Pencere... Köprü... Ve Ötesi...

1995: Sevgililer Günü The Best Of İlhan İrem 1

1998: Hayat Öpücüğü The Best Of İlhan İrem 3

2003: Bir Meleğe Aşık Oldum The Best Of İlhan İrem 4

2004: Işık ve Sevgiyle 30 Yıl

Kitaplar

1985: Pencere... Köprü... Ve Ötesi... (Öykü)

1987: Uzaklarda Biri Var (Denemeler)

1990: Katastrof (Şiirler)

1994: Delirium (Denemeler)

1998: Millenium / Sanalizasyon Fareleri, Yarasalar ve Diğerleri (Denemeler)

2007: Siyah Kuğunun Şarkısı (Senfonik Şiir)

2014: Güneş Ülkesinin Karanlık İnsanları (Denemeler)

Hakkında yazılan kitaplar

"Sürgün Gibi Masallarda" Michael Kuyucu (2008) Pegasus Yayıncılık

"Işığın Aşkıyla İlhan İrem, Müziğin Mistik İlahı'" Özlem Süyev Zat (2008) Siyah-Beyaz yayınları

Ajda Pekkan'dan Beşiktaş Stadı'nda tarihi konser Ajda Pekkan'dan Beşiktaş Stadı'nda tarihi konser

"Ölümsüz Ozan İlhan İrem" Hakan Taştan, Ersin Kamburoğlu (2008) Cinius Yayınları

Sahnelere veda etmesi ve geri dönmesi

İlhan İrem, 8 Ağustos 1992 tarihinde Gülhane Parkında verdiği konserden[60] sonra popüler kültür ortamlarından çekilmiş ve sahnelere veda etmiştir. Sanatçı, 40.000 kişinin izlediği bu konserden 14 yıl sonra, 29 Eylül 2006’da İstanbul Açıkhava Tiyatrosundaki o yılın almanaklarına giren büyük bir konserle sahnelere dönüş yapmıştır. Aradaki 14 yıllık dönemde sahnelerden ve tüm popüler tanıtım mecralarından geri çekilen İlhan İrem bu süreçte albüm çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürmüştür.

Belgeseller

Portreler - 2011

Grafik - 1990

Ölümü

28 Temmuz 2022 tarihinde böbrek yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Haberi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu duyurdu. 30 Temmuz 2022 tarihinde Atatürk Kültür Merkezi ve Bebek Camii´nde düzenlenen törenlerin ardından vasiyeti üzerine Aşiyan Mezarlığı`nda toprağa verildi.

Editör: TE Bilisim