Öne Çıkanlar Saffet Vatansever İsmail Hacıoğlu Kayıt Dışı ile sevenleriyle buluşacak Müzik Gülhane Askeri Tıp Akademisi Şenay Gürler kocası hapise Süreyya karakterini oynuyor

AJDA, BUNU HEP YAPIYOR!
OLCAY ÜNAL SERT 

AJDA albümüne bayıldım. Efsane sanatçı, özellike Şehrazat şarkısı 'Bi Tık' ile döktürmüş. En kısa sürede yeni klibini bekliyoruz Süperstar'ın.
.
'Biraz alaycı biraz tuzak...'
.
Şehrazat, Ajda için 'Bi Tık'ta sanatçıyı iyice analiz ettiği için olsa gerek mükemmel bir şarkı yazmış ve de Ajda'yı güzel anlatmış... (bu tabi ki benim düşüncem)
Ajda Pekkan, uzaktan bakıldığında her ne kadar çok mesafeli, cool kadın havalarında görünebilse de 'Bi Tık' yaklaştığınızda onun o sımsıcak kalbini yakından tanıdığınızda ne kadar içten ve hümanist olduğunu daha iyi görüyor ve anlıyorsunuz... Şehrazat da bu drumu iyi yansıtmış şarkının sözlerine.
"Karşıdan bakınca öyle mi gözüküyor, görünüyorum
Biraz soğuk, biraz uzak
Biraz alaycı, biraz tuzak
Sadece bi’ tık yaklaşsan yanıma, bi’ tık, bi’ tık, bi’ tık
Sen diye kalbimin atışına bi’ tık
Bıraksan kendini akışıma bi’ tık
Tadından yenmez aşkıma bi’ tık, bi’ tık"
***
.
 
AJDA'YI yakından tanımayan çok şey kaybeder!
 
Ve gelelim şarkının nakarat bölümüne; adeta marş gibi!
'Ne kaçırdığını bilsen ölürdün, ateşe yalın ayak yürürdün. Gözün hiç bir şeyi görmezdi, rengime bürünürdün..."
Şehrazat bu dizelerle efsaneyi mükemmel sözlerle anlatmış!. Ajda'yı yakından tanımayan biri emin olun çok şey kaybeder!
Gerçekten de AJDA PEKKAN, hayvanlar söz konusu olmadıkça ilk adımı kolay atan birisi değildir. İnce eler sık dokur. Gerçekten dost olduğunuzda sağolsun varlığını hiç bir zaman eksik etmez, onun o sıcacık kalbi, güzel, pozitif ve her daim yenilikçi düşüncelerini gördükçe emin olun bir çoğumuzdan daha ileride olduğunu anlarsınız.
Kolay değil 60 yıldır zirvede kalmayı başarmış, bir markadan söz ediyoruz.
Ajda Pekkan yıllar içerisinde, evde ki AJDA ile 'Süperstar'ı ayırmayı profesyonelce başardı. Bunun için de büyük özverilerde bulundu...
1963 yılında Ses dergisinin açtığı 'Ses Sinema Artisti Yarışması'na katıldığında erkeklerde Ediz Hun birinciliği kazanırken, kadınlarda Ajda Pekkan birinci, Hülya Koçyiğit ikinci oldu ve sanatçı kariyerine ilk adımı Beyazperde de attı... Sinema kariyerinde başarılı bir şekilde ilerlerken her zamanki gibi kalbinin sesini dinleyerek müziğinin peşinden koştu Ajda Pekkan ve 6 kuşak onun şarkılarıyla aşık oldu, onun şarıklarıyla eğlenip, hüzünlenerek bu günlere gelindi... Pekkan, Türkiye'nin Batı'ya açılan en önemli yüzü ve sesi oldu.
Ve de her dönem hit ve de hit'ler çıkarmayı başarmış bir şarkıcıdan söz ediyorum.
Yıl olmuş 2021, Süperstar "Son albümüm" dediği AJDA ile fırtınalar estiriyor. Ve bunu ilk kez yapmıyor, AJDA bunu hep yapıyor! Yıllardır zirvede kalmayı başarıyor.
Yeni starlar, Süperstar Ajda Pekkan'ı takip ederek ondan çok şeyler öğrenmeli.
Gelelim albüme, DMC ve Ozinga Müzik'ten yayınlanan albüm oldukça başarılı.
Söz ve müziği Şehrazat'a ait, "Bi' Tık", Ozan Çolakoğlu'nun düzenlemesini yaptığı Sunrise Version ve Midnight Version ile yer alıyor. Bazı arkadaşlarım bu şarkının bir de gümbür gümbür farklı bir Disco Version'u olduğunu söylediler, onu ben dinlemedim ne derece doğru bilmiyorum ama varsa da son anda albümden çıkarılmış demek ki.
Sözleri Okay Barış'a düzenlemesi Ozan Çolakoğlu'na ait 'Mümkün Değil', "Kimse dört dörtlük değil ki" dizeleriyle beni benden alıyor... "Bir daha kendimi kimse için yoramam, en başımdan kendimi tanıtamam, sevemem ki seni sevdiğim gibi, mümkün değil, inan ki yapamam..."
Doğru söze şapka, daha ne olabilir ki Okay Barış'ın bu dizeleri de çok güzel gitmiş şarkıya.
.
***
.
"SADECE BENİ SEV"
'SADECE' benim gizli favorim... Bence Süperstar 'Bi Tık'tan sonra ikinci klibini bu şarkıya çekmeli... Söz ve müziği Serdar Ortaç ve oyuncu Sera Tokdemir'e, düzenlemesi Tarık İster'e ait şarkı "Gururumu çöpe attım geliyorum, Sadece ben sev" diyerek sevgiliye seslenirken insanı alıp götürüyor... Ajda Pekkan bu şarkıda ki yorumuyla şarkının hakkını fazlasıyla vermiş..
.
"SADECE SEV BENİ SADECE
BENİ SEV SADECE BAŞKASINI TANIMA
SADECE BEN SENİ BÖYLE SEVERİM
SAKLARIM KOYNUMA.."
 
***
.
KADINLAR İHANETİ ASLA AFFETMEZ...
Klip çekilmesi muhtemeler şarkılardan bir diğeri de, "Ölsem Unutmam"
Söz ve müziği Gülden'e ait şarkı bir ihaneti anlatıyor...
Bitmiş bir aşkın ardından yaşananlar ve sitemler çoğunlukla kırıcı olabilir... İnsanlar şarkılarda daima kendisini bulur.
Kadınlar ihaneti asla affetmez... Nitekim Yıldız Tilbe'nin şarkısında söylediği gibi; bin dereden su getirsen arınamazsın!
Erkekler duygusallığı katmadan çoğunlukla cinsellik odaklı düşünebildikleri için hiç yakalanmayacaklarmış gibi rahatça aldatabilseler de kadınlar ihaneti asla affetmiyor!.. Sözün özü herkes bir Kibariye değil!..
 
"SANMA Kİ ZAMAN SENİ AKLAR
EL KOYNUNDA ASILI GÜNAHLAR
İHANET KİRİNİ HANGİ SU PAKLAR
BEN BUNLARI ÖLSEM UNUTMAM"
 
Ve bu şarkıya bu sözler cuk oturmuş... Şarkının kalbi diyebilirm; 'İhanet kirini hangi su paklar', Tilbe gibi Pekkan da biten aşkın ardından ihaneti sorguluyor; 'Ben bunları ölsem unutmam' diyerek...
.
***
Fotoğraf: Safa Gülsoy
.
Sözleri Özlem Argon'a müziği Reşit Gözdanlı'ya, düzenlemesi Alper Atakan'a ait 'Bilebilirsen' de bir aşk şarkısı... 'Sen aklımı çelen' diyerek Sevgiliye seslenirken, 'Bir gurur, bir yalan bizden uzak aman...' diyerek temennileri iletiyor...
 
"SEN BENİ KENDİNDEN
BİLEBİLİRSİN GÖRMEYİ İSTERSEN
SEN AKLIMI ÇELEN
DUYUBALİRSİN HAYALLERİMİ
KALBİMİ DİNLESEN "
 
***
.
Pandemi de Süperstar'dan herkes tek bir hit beklerken, 5 tane mükemmel şarkı ile hayranlarını kucaklaması büyük bir hazine. Ajda Pekkan bu yüzden Süperstar, bu yüzden Diva, yıllar geçtikçe her daim üzerine artı olarak koymayı başarıyor.
Albüm çıktıktan sonra yaptığımız konuşmada Süperstar, albüme çok fazla müdahale etmediğini belirtirken "Çok şükür mahçup olmadık" diyerek duygu ve düşüncelerini paylaştı...
Türkçe sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı, söz ve müziği Genovese Anselme ve düzenlemesi Ozan Çolakoğlu'na ait 'Düşünme Hiç' Ajda Pekkan'la özdeşleşmiş şarkılardan... Yeni versiyon da güzel olmuş fakat ben yapılmış şarkıların zorunlu olmadıkça tekrar ısıtılıp albümlerde yayınlanması taraftarı değilim... O yüzden Şehrazat'ın tribute albümünde yer alacağanı duyduğum, Süperstar'ın konserlerinde şahane yorumladığı 'Aşklayalım' ya da Sakiler'den de keyifle dinlediğimiz 'Dünyadan Uzak' Ajda Pekkan yorumuyla bu albümde müthiş olurdu... Pekkan, Kazlıçeşme Fişekhane konserinde bu şarkıların hakkını fazlasıyla verdi. Pekkan'dan sonra da 'Dünyadan Uzak'ı okumayan kalmadı...

'Bir Yer Bulalım Dünyadan Uzak' şarkısı bana yaşadığımız şu dönemin kötülcülüğünü hatırlatıyor... Tek kelimeyle yaşadığımız dönemi güzel özetlemiş, neler yaşamadık ki; depremler, yangınlar, pandemi, virüs, siyasal istikrarsızlık, kutuplaşma, nefret dili, hepimizi derinden sarsan terör olayları, kadın cinayetleri, hayvan katliamları ve göç sonucu yaşananlar fazlasıyla canımızı acıttı... Bunların hepsini toplasanız tek bir filmde yaşanmaz!.. Hepsini aynı anda, aynı yüzyılda yaşıyoruz!. Kanser, Covid-19 almış başını gidiyor... Milyonlarca insan hayatını kaybetmiş, hüzünlü bir zaman dilimi esasında, bu süreci hasarsız ve ucuz atlatabildikse ne mutlu bize. Böyle bir zaman diliminde AJDA'nın yeni albümü ve konserleri hepimize ilaç gibi geldi... Efsane, Bodrum, Çeşme, İstanbul Fişekhane, Kuruçeşme, KüçükÇiftlik Park, Belarus Minsk ve Ankara konserleri ile yine başı çekerek adeta yıllara meydan okudu...

Ajda Pekkan'ın yeni albümü AJDA, dijital platformlarda en çok dinlenen albümler içerisinde yer alıyor.

Ben yine de umutluyum, Süperstar her ne kadar "Bu son albümüm" dese de, bir sonra ki çalışmasında etnik şarkılara yer vereceği albümün olabileceğini düşünüyorum. Belki fiziki albüm yapmaz ama dijital ortamlarda yer alacak albümler yapar, Ajda Pekkan'ın da sevdiğini bildiğim ve konserlerinde başarıyla seslendirdiği; 'Dostum Dostum' ve 'Dünyadan Uzak' gibi şarkılar yer alır. Türkiye Oryantalist bir ülke, son yaşanan göç olaylarıyla birlikte Ortadoğu'nun yeni bir üyesi gibi olsa da Ajda Pekan'ın Batı'ya açılan ikonumuz olması beni her zaman umutlandırıyor...

.

Pir Sultan Abdal'ın 'Dostum Dostum' adlı eserini Cumuhurbaşkanlığı konserinde  Doğu-Batı sentezi olarak başarıyla okuduğu için olsa gerek Ajda'dan bu tarzda yeni şarkılar bekliyoruz...

Yıllar önce Gülden Karaböcek'in de yorumladığı söz ve müziği Aşık Mahzuni Şerif'e düzenlemesi Onno Tunç'a ait; "Dokunma Keyfine Yalan Danyanın" adlı şarkı Ozan Çolakoğlu ve Kivanch K düzenlemesi ile nasıl olur merak ediyorum. Zira 70'li yıllarda Onno Tunç ve Karaböcek döktürmüşler o şarkıda. Doğu-Batı sentezi, rock ve funky öğelerinde olduğu şarkı günümüzün soundunun çok ilerisinde... Süperstar da yeni albümünde yeni modern soundları güzel kullanmış. Bunda albümün prodüktörü de olan Ozan Çolakoğlu'nun katkısı tabi ki büyük.

Süperstar Ajda Pekkan, yeni albümü AJDA için Safa Gülsoy'a verdiği özel pozlar ile de çok konuşuldu.
 
TARKAN, SÜPERSTAR'IN ALBÜMÜNÜ GÖRÜNCE ANINDA ALMANYA'DAN TÜRKİYE'YE GERİ DÖNDÜ...
 
Dikkatimi çeken bir başka konu da Ajda Pekkan'ın yeni albümü 15 Ekim'de yayınlanır yayınlanmaz Tarkan'ın Almanya'dan Türkiye'ye dönerek stüdyoya girmesi oldu. Tarkan, Süperstar'ın mega albümünü görünce 'ben ne yapıyorum, inzivadan çıkmalıyım' diye düşündüğünü duyar gibi oluyorum...
Ajda Pekkan gibi efsane bir sanatçı Pandemi'ye rağmen çalışmayı durdurmayarak yaptığı albümle nasıl ikon olunur herkese göstermiştir. O bu yüzden hep bir adım ileride, hep bir adım önde. İyi ki varsın efsane.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.