Antalya'nın Manavgat ilçesinin ardından Adana, Osmaniye, Muğla'nın Marmaris ve Datça ilçesi, Kocaeli, Mersin, Elazığ, Hatay, Kırıkkale, Kayseri ve Ankara'nın Polatlı ilçesinde büyüklü küçüklü yangınlar çıktı. 

Marmaris'te İçmeler'e yakın bir noktada Siteler Armutalan'da çıkan yangın büyük paniğe neden oldu. Söndürülen yangın ilerleyen saatlerde yeniden başladı. Marmaris'te dört farklı yerde yangın çıktığı öğrenilirken sabotaj olma ihtimalleri araştırılıyor. 

Antalya'nın Manavgat ilçesinde devam eden orman yangınında ölü sayısı 3'e yükseldi. Akseki'nin Kepezbeleni köyünde dün akşam 82 yaşındaki Hasan Ali Yüksel'in ölümünün ardından, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2 vatandaşın daha hayatını kaybettiğini açıkladı. 

Türkiye kayıplarına ağlarken yangında yine uçak tartışması yaşanıyor. Dün 12 ilden gönderilen 19 helikopter, 103 arazöz, 6 dozer, 1 uçak ve 412 orman işçisinin müdahale ettiği yangında söndürme çalışmaları sürüyor. İddialara göre bugün yangına uçakla müdahale yapılmadı. 

Yaşananların ardından Türk Hava Kurumu'nun uçaklarının 3 yıldır yangınlarda kullanılmaması yeniden gündeme geldi. Kayyum atanan THK'nın birçok uçağının çürümeye terk edildiği öne sürülüyordu.

Odatv tartışmaları İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Program Başkanı Doç. Dr. Ahmet Erhan Bakırcı'ya sordu. 

Havadan söndürme operasyonları için mesafe su kaynaklarına yakınlık gibi şartlar olduğunu kaydeden Bakırcı "Planlanan operasyondan haberimiz yok. Hangisinin daha etkili olduğunu bilmiyoruz. hava şartları da uygun olmayabilir su kaynaklarından da uzak olabilir" dedi. 

ÖNCEDEN HAZIRLANMALI

Yangınlara önceden çalışmak gerektiğini kaydeden Bakırcı "Bu tip afetleri önceden çalışmak lazım önceden planlamanız lazım eğer gecikirsek, kaynak, risk yönetimi mevcut araziyi planlamazsak geç kalmış oluruz. Yangın meydana geldikten sonra yapılacak oryantasyon sonuç vermeyebilir" şeklinde konuştu. 

KOORDİNASYON EKSİK

Yangınla ilgili müdahalede geç kalındığı iddialarına dair ise Bakırcı şu mesajları verdi:

"Sonuçlarını görmez lazım. Yangın bittikten sonra anlaşılır. Hadise sürdüğü için bir şey söyleyemeyiz. Şu an bir kargaşa var neler planlandığını bilemiyoruz. Gördüğümüz kadarıyla koordinasyon sorunu var."

RİSKE GÖRE ÖNLEM

Bakırcı, Manavgatta yaşananlara değinerek şunları anlattı:

"Ormanlar bir ülkenin hazinesi... Ama yangınlarda bir realite bir risk faktörünüz var. Korumaya aldığınız alanda riskler nelerdir. Örneğin Manavgat endemik olarak, turizm açısından çok kıymetli. Yangın çıktığı zaman çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunu koruyacak önlemler lazım gerekirse yerleşimleri uzak tutacaksınız. Her türlü imkan ve kaynaklarla önlemleri oluşturacaksınız. Terör odaklı da yangınlar yaşanıyor. Böyle bir risk varsa da ona göre yapılanmaya gitmelisiniz. Dinamik süreçlerle planlanması lazım."

EŞGÜDÜM SORUNU

Süreçlerdeki eksikliklere dikkat çeken Bakırcı "Üniversiteler müdahil değil. Her kamu kurumu kendisi planlamasını yapıyor. Eşgüdüm içerisinde yapılması lazım. Kamu bunun sonucuna göre önlem geliştirmeli. Nitelikli insan kaynağına dönüşmesine vesile olmalı" dedi.

THK uçakları tartışması ile ilgili ise Bakırcı "Planlamaların içinde biz yokuz neye göre bu planlama yapılıyor bilmiyoruz. Nasıl şartlar istendi, nasıl kapasiteli uçaklar belirlendi bilmiyoruz. Biraz da politik belki" diye ekledi. 

İTFAİYE MESAJI

Bakırcı itfaiyeye dikkat çekerek sözlerini bitirdi:  

"İtfaiyecelik Türkiye'de bir meslek değil, bu kadar ciddi bir iş dünyada önemli ama Türkiye'de meslek bile değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı en son ağır iş grubuna aldı ama hala meslek değil. Sivil Savunma ve İtfaiyecelikten mezun olan öğrencilerin meslek tanımı yok. Belediyedelerdeki itafiye teşkilarında da sıkıntı var. Uzmanların görev alması lazım. Mutlaka işin ehli kişiler tarafından yapılması lazım. Yangın güvenliği teknolojilerinin ülkemizde de öğretilebilir bir hala gelmesi lazım. Bunun için Üniversitelerde itfaiye enstitisü kurulması lazım."

DİKMEN'DE YANGIN BÜYÜDÜ

Türkiye'yi yasa boğan yangında bilanço ağırlaşıyor. Manavgat ilçesi Dikmen Mahallesi'ndeki ormanlık alanda süren yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek kısa sürede birçok eve sıçradı. Yangında evler, sera ve tarım alanları zarar gördü. Yangın bölgesine girişler tamamen kapatıldı, bölgedeki vatandaşlar da jandarma ekipleri tarafından tahliye ediliyor.

YURDA DA ULAŞTI

Dikmen Mahallesi'ndeki yangın, Sarılar Mahallesi'ne doğru hızla ilerliyor. Yangında evlerini kaybettiğini belirten anne ve kızı, uzun süre gözyaşı döküp, yoldan geçen itfaiye ve orman araçlarından evlerini kurtarmaları için yardım istedi. Dikmen Mahallesi'nde büyüyen ve Sarılar'a doğru ilerleyen yangın, Sarılar Öğrenci Yurdu'na ulaştı. İtfaiye ve orman ekipleri, yangının ilerlemesini durdurmak için yoğun mücadele veriyor. Yangının daha da ilerlemesi durumunda Manavgat ilçe merkezini tehdit edeceği belirtildi.

58 KİŞİ HASTANEDE

AFAD'dan Manavgat'taki yangına ilişkin yapılan açıklamada, "Antalya Manavgat'taki orman yangınında 3 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1’i ağır olmak üzere 138 vatandaşımız etkilenmiştir. Yangından etkilenen 58 vatandaşımızın tedavileri devam etmektedir" denildi.

SARILAR'A DA GİRDİ  

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki yangının 2'nci gününde Dikmen, Bucakşeyhler ve Sarılar bölgelerindeki ormanlık alanlar, ciddi ölçüde yanarken, bu mahallelerdeki ev ile sera ve tarım alanları etkilendi. Sarılar'da mahalleli, ellerinde hortum, kova, kürek ile yangını söndürmeye, ev ve bahçelerine sıçramasını önlemeye çalışırken, büyük yangın nedeniyle bölge, tamamen dumanla kaplandı. Bölgede Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin normalde sinek ilaçlama çalışmalarında kullanılan vektör mücadele araçları da ilaç tanklarına su doldurularak, yangın söndürme ve soğutma çalışmalarında kullanılıyor. 

Sarılar'da bir kısmı ağaçlık ve kereste atıklarının bulunduğu alandaki yangına Alanya Belediyesi itfaiye ekipleri, müdahale etti. Motosikletli genç de yoğun dumandan etkilenmemek için başına taktığı kaskla gelerek, hortum çekmeleri için ekiplere yardımcı oldu. Bölgede giderek büyüyen ve yerleşim alanlarına ulaşan yangın, Manavgat ilçe merkezine doğru ilerliyor.

Bölgede söndürme çalışmalarına destek olan Hakan Canbaş (21) ise "2-3 saattir buradayız; dün saat 14.00'ten bu yana yanıyor, söndürme çalışmaları devam ediyor. İtfaiye gelmiyor. 3 itfaiye buradan döndü. İçeride yanan bir ev vardı; birisi var mı, diye ona baktık. Kimse kalmamış evde. Ağaçlar tekrar yanmaya başladı, söndürülmezse tekrar yayılacak. Tek hissettiğim sorumsuzluk" dedi.

KÖYLÜLERİN AĞAÇ DALLARIYLA YANGIN NÖBETİ

Manavgat'ta gece boyunca esen poyraz nedeniyle alevler Ulukapı Sülek Mahallesi’ne kadar geldi. Yangının ilk çıktığı noktaya 25, Manavgat merkeze ise 4 kilometre uzaklıktaki mahalle, jandarma ekipleri tarafından boşaltıldı. Ulukapı Bardaklar Mahallesi'nde yer alan Manavgat İçme Suyu Tesisleri yakınında alevler ağaçlara sıçradı. Mahalleli, rüzgarın da etkisiyle ağaçlardan düşen kozalakların neden olduğu yangını söndürmek için çabaladı. Mahalleli, ellerine aldıkları ağaç dalları ve çalı çırpıyla, bölgedeki jandarma ekipleri ise yanlarında bulundurdukları 5 litrelik su bidonlarıyla yangını söndürmeye çalıştı. Farklı noktalara yangının sıçradığını gören bazı mahalleli ise koşarak alana geldi.

ŞİMDİ DE MARMARİS

Öte yandan Muğla'nın Marmaris ilçesinde orman yangını çıktı. Yerleşim yerleri ve otellere yaklaşık 100 metre yaklaşan alevlere ekipler, havadan ve karadan müdahale ediyor. Marmaris ilçesi İçmeler karayolu üzerindeki Armutalan Mahallesi, Siteler mevkisinin üst kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda saat 13.00 sıralarında yangın çıktı.

BİR HELİKOPTER VAR

Alevler, kuru otlar ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yerleşim yeri ve otellere 100 metre mesafedeki yangın bölgesine 1 helikopter, 7 arazöz ve su tankerleri ile çok sayıda orman işçisi sevk edildi.

Marmaris'te 27 Haziran'da enerji nakil hatlarından çıkan ve 35 hektar alanın zarar gördüğü yangına yaklaşık 300 metre mesafede çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

BAKANLIK'TAN DESTEK

Milli Savunma Bakanlığı, yangının söndürülmesi için çalışmalara destek sağlandığını açıkladı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Marmaris'te çıkan orman yangınına yönelik söndürme çalışmalarına, gelen talep üzerine Deniz Kuvvetlerimize ait tanker, arazöz, keşif aracı ve personelin yanı sıra bir İHA ile destek sağlanmaktadır" denildi.

VALİDEN İLK AÇIKLAMA

Muğla Valisi Orhan Tavlı yangına ilişkin açıklama yaptı. Vali Tavlı, çevre illerden takviye geldiğini belirterek, “Kamu kurum ve çalışanları yangını kontrol altına almaya çalışıyor. Yerleşim yerlerinde gerekli görülen yerler tahliye ediliyor” açıklamasını yaptı.

Öte yandan gelen bilgilere göre Muğla'nın Bodrum ilçesinde ve Aydın'ın Didim ilçesinde de orman yangını çıktı. 

ADANA

Adana'nın Aladağ ilçesi Topallı, Boztahta mevkisinde bugün saat 03.00 sıralarında çıkan orman yangınına müdahaleler sürüyor. Ekipler, yangınla, hem karadan hem de havadan mücadele ediyor. Ekiplerin çalışmalarını yerinde incelemek için ilçeye gelen Adana Valisi Süleyman Elban, köylülerle görüştü. Kozan ve Aladağ ilçelerindeki yangınlarla ilgili açıklama yapan Vali Elban, dün 22 ayrı noktada çıkan orman yangınında 20'sinin söndürüldüğünü belirterek, "Dün saat 19.45 itibarıyla Kozan'da başlayan yangın devam ediyor. 70 kilometre süratli rüzgar hem yangının hızlı yayılmasını hem de dengesiz yayılmasına olanak sağlıyor. Yangının şiddetlenmesine neden oluyor. Şu an orada yangın kontrol altına alınamadı. Ekiplerimiz olabildiğince kontrol etmeye çalışıyorlar. Orada 7 köy risk altındaydı ve tüm köylülerimizi tahliye ettik. Şu an için can riski görünmüyor. Evlerimizde kısmi zarar var" diye konuştu.

ELEKTRİK TELLERİ Mİ?

Yangınların çıkış nedenlerinin geniş çaplı araştırıldığını da anlatan Vali Elban, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yangında yaklaşık 1 saat sonra alana geldiğimizde neredeyse 7-8 kilometrelik hatta rüzgarın hızıyla birlikte yayılmış yangınla karşılaştık. Burada 3 köyümüz var. Burada ev ve hayvanlarımızda zararlar var. Ağılları yanan vatandaşlar var. Allaha şükür tek tesellimiz can kaybı ve yaralanmanın olmaması. Yangına havadan ve karadan müdahalelerimiz çok hızlı devam ediyor. Barajın yakınında olduğumuz için yangın söndürme helikopterlerimiz rahat su alıyor. Yangın henüz kontrol altına alınmış diyemeyiz ancak endişe edeceğimiz boyutlarda değil. Yangınlarla ilgili gözaltı söz konusu değil. Çok yönlü konu araştırılıyor. En yüksek ihtimal ise elektrik tellerinden çıktığı gözüküyor. Kesin bir bulgu yok. Şu anda tek odaklandığımız yangının söndürülmesi."

OSMANİYE

Osmaniye'nin Dereobası köyü Dombulu mevkisinde 9 saatte söndürülen orman yangınıyla ilgili gözaltına alınan 5 kişiden 2'si ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. İl Jandarma Komutanlığı'nda sorgusu süren 40 yaşlarındaki 3 şüphelinin ise daha önce tarla açmak suçundan haklarında işlem yapıldığı ortaya çıktı. İsimleri açıklanmayan şüphelilerin ifadelerinin ardından adliye sevk edildiği bildirildi.

DATÇA

Muğla'nın Datça ilçesinde, ormanlık alanda çıkan yangın, ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alınıp, söndürüldü. Yangında 1 hektarlık alan zarar gördü.

Yaka Mahallesi Kumyer mevkisindeki ormanlık alanda saat 12.00 sıralarında yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye Datça Orman İşletme Şefliği‘ne bağlı 5 arazöz, 2 su tankeri, 1 ilk müdahale aracı, 3 teknik personel, 20 orman ve itfaiye işçisi sevk edildi. Ekiplerin yoğun çabası sonucu yangın, 1 saatte kontrol altına alınıp, söndürüldü. Yangında, ilk belirlemelere göre 1 hektarlık çamlık alan zarar gördü. Ekiplerin bölgede soğutma çalışmaları sürerken, yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturma başlatıldı.

KOCAELİ

Kocaelinin Derince ilçesinde çıkan orman yangınında yaklaşık 30 dönüm alan zarar gördü.Derince ilçesi Yenikent Mahallesi mevkiinde öğle saatlerinde ormanlık alanda yangın çıktı. Alevleri gören vatandaşlar, durumu itfaiyeye bildirdi. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan alevlere itfaiye ve orman ekipleri ve iş makineleriyle müdahale edildi. Polis ekipleri de söndürme çalışmalarına katıldı. Yaklaşık 1 saatlik çalışmayla yangın kontrol altına alındı. Bölgede itfaiye ekipleri soğutma çalışması yaptı. Yaklaşık 30 dönümlük alanın zarar gördüğü yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için çalışma başlatıldı.

Kocaeli'nin Körfez ilçesi Yenikent mevkiinde bugün saat 13.20’de çıkan orman yangını kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor. 

MERSİN

Mersin’in Silifke ilçesinin İmamuşağı Mahallesi’nde bulunan Boğsak Koyu’ndaki ormanlık alanda çıkan yangın nedeniyle Mersin-Antalya kara yolu araç trafiğine kapandı. Silifke ilçesinden itibaren kapanan kara yoluna alternatif olarak bilinen Aydıncık-Gülnar kara yolunda da bu bölgedeki yangınlar nedeniyle ulaşım durdu. Sahildeki kara yolunda duran araç sürücüleri de ormanlık alandan yükselen dumanları korkuyla izledi.

KARA YOLU AÇILDI

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Boğsak mevkii ve Işıklı Mahallesi'nde sabah saatlerinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale ediliyor. Yangın nedeniyle çift yönlü ulaşıma kapatılan Mersin-Antalya kara yolu, ekiplerin müdahale ettiği alevlerin bu mevkide etkisinin azalmasıyla yeniden trafiğe açıldı. İlçe Emniyet Müdürlüğünün toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) ile destek verdiği yangını kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

ELAZIĞ

Elazığ'In Ağın ilçesindeki makilik alanda dün çıkan ve yerleşim yerlerine ulaşan yangın, 10 saatlik müdahaleyle söndürüldü; 1 ev ile 10 dönüm alan yandı. 

Ağın ilçesinin Apuşma Mahallesi'ndeki makilik alanında, dün saat 14.00 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yerleşim yerlerine kadar ulaşan yangın, ekiplerin 10 saat süren müdahalesi sonucu kontrol altına alınıp, söndürüldü. Soğutma çalışmaları sırasında yapılan incelemede, 1 ev ile 10 dönüm makilik alanın yandığı tespit edildi. 

KAYSERİ

Kayseriİ’nin Yahyalı ilçesindeki Aladağlar Milli Parkı'nda dün çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları, 100 kişilik ekiple sürdürülüyor. Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, "Şu anda çok büyük bir sıkıntı çıkmazsa yangını akşama doğru kontrol altına alacağımız kanaatindeyim" dedi.

Kapuzbaşı ve Ulupınar mahalleleri arasındaki Aladağlar Milli Parkı'nda, dün saat 11.00 sıralarında yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevleri görenler, jandarma ve itfaiye ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine bölgeye Yahyalı Orman Müdürlüğü ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ormanlık alana gelen ekipler, yangını söndürmek için çalışma başlattı. Rüzgarın şiddetiyle büyüyen yangın, bugün de 100 kişilik ekiple söndürülmeye çalışılıyor. Jandarmanın ise yangının çıkış nedeniyle ilgili incelemesi sürüyor. Bölgede incelemede bulunan Yahyalı Belediye Başkanı Öztürk, "Dün saat 11.00 sıralarında henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangınla ilgili Aladağlar Milli Parkı sınırlarındayız. Büyük geçmiş olsun. Cennet gibi bir ilçedeyiz. Burada itfaiye ekipleri, Orman Bölge Müdürlüğü ve vatandaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda çok büyük bir sıkıntı çıkmazsa yangını akşama doğru kontrol altına alacağımız kanaatindeyim. Bu konuda bölgede inceleme yaptık. Şu anda ne kadar alanın yandığı ile ilgili net rakam vermek doğru olmaz. Ekiplerin çalışmaları devam ediyor" diye konuştu.

ANKARA POLATLI

Askeri kaynaklar, dün Polatlı ilçesinde Topçu ve Füze Okulu Komutanlığı'ndaki otları dışarıdan yakarak kışla içinde yangın çıkarmaya çalışan kişinin ise akli dengesinin yerinde olmadığını yönelik bilgi olduğunu söyledi. 

BAKANLAR HELİKOPTER BAKTI

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bu yıl kullanmaya başladığı 'Alpin' isimli insansız helikopter ilk görev olarak Manavgat yangın sahasına getirildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Yangın Komuta Merkezi'nde insansız helikopteri inceledi. Bakan Pakdemirli, insansız helikopterle ilgili Bakan Çavuşoğlu'nu bilgilendirdi.

Özel bir firma tarafından yaklaşık 2,5 senelik çalışma sonucu yapılan insansız helikopterin, üzerinde bulunan yüksek çözünürlüklü termal kamera ve sensörlerle kontrol noktasına destek sağlamak üzere havada 8 saate kadar kalabildiği ve gelen talebe göre anlık görüntü aktardığı açıklandı. Helikopterin 20 bin feet yükseklik ve saatte 160 km hıza kadar çıkabildiği kaydedildi. Hava şartlarının müsait olması durumunda insansız helikopter havalanarak bölgedeki durumu anlık olarak yangın komuta merkezine aktaracak.

Magazinsortie.com'un edindiği bilgiye göre öğleden sonra Marmaris'te çıkan yangın söndürüldükten sonra sıcağında etkisiyle yeniden başladı.

Kaynaklar: Oda Tv, Magazinsortie.com 

Editör: TE Bilisim