Acı haberi Metin Uca'nın menajeri yapımcı Kübra Baykara "Metin Ucamızı kaybettik. Kalbimiz acıyor." açıklamasıyla duyurdu.

Boyun şah damarının tıkanmasıyla apar topar ameliyat olan ve sağlık durumunun iyiye gitmesiyle önceki gün taburcu edilmesi beklenen tiyatrocu, yazar ve sunucu Metin Uca'nın tedbir amaçlı entübe edildiği ve kritik 72 saate girildiği açıklanmıştı. Metin Uca ilk kritik 24 saatte hayatını kaybetti.

Metin Uca'nın vefatının ardından usta televizyoncu ve sunucunun kariyeri araştırdıldı.

Suna Üçkarışoğlu: İyi bir çocuk romancısı maden işçisi gibi çalışır. Suna Üçkarışoğlu: İyi bir çocuk romancısı maden işçisi gibi çalışır.

Metin Uca kimdir?

1961 yılında Hakkarili bir baba ve Söğütlü bir annenin büyük çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi.

İlk, Orta ve Lise eğitimini Ankara’da tamamlayan Uca, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Tiyatro ve gazetecilik eğitimi aldı.

Çok sayıda gazetecilik ve televizyonculuk ödülünün sahibi olan Uca, 1999 – 2000 yıllarında TRT’ de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev yaptı.

Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi ve bir çok televizyonda muhabir ve programcı olarak çalıştı. Star TV de uzun yıllar Passaparolla programını sundu. Programında sanatçılar ile tanınmış simaları yarıştırdı.

Metin Uca’nın ayrıca çok sayıda kitabı bulunuyor.

Editör: Olcay Ünal Sert