Sanatçı Müjde Ar Sezen Aksu'ya karşı başlatılan linç kampanyasına tepki gösterdiği açıklamasında annesi Aysel Gürel'in şarkı sözlerini kitaplaştıracağını açıkladı.

Sezen Aksu, 2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı 'Şahane Bir Şey Yaşamak' şarkısında geçen "Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz Kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e..." sözleri nedeniyle günlerdir hedef gösteriliyor.

Sezen Aksu’nun beş yıl önce yaptığı şarkıya eleştiri getiren isimler arasına bugün isim vermeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

ERDOĞAN: ''ONLARA DİL UZATANLARA HADDİNİ BİLDİRMEK BİZİM GÖREVİMİZ''

Cuma namazını Büyük Çamlıca Camii’nde kılan Erdoğan mihrapta cemaate yaptığı konuşmada isim vermeden Sezen Aksu’ya ağır sözlerle yüklendi. 

Cumhurbaşkanı, ‘‘Hakaretlerin bini bir para. Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak da bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz. Onlara da dil uzatanlara had bildirmek bizim görevimizdir’’ diye konuştu.

Toplumun geniş kesimleri Sezen Aksu'ya karşı başlatılan linç kampanyasına tepki gösterdi.

''ANNEMİN ADEM VE HAVVA İLE İLGİLİ ŞARKI SÖZLERİNİ KİTAP YAPACAĞIM''

Sanatçı Müjde Ar, Halk TV'de yayımlanan Perdenin Önü Arkası programına telefonla konuk oldu. Yakın arkadaşı Sezen Aksu'ya desteğini vurgulayan Müjde Ar, "Annemim Adem ve Hava ile 11 şarkı sözü var, kitap haline getireceğim" dedi. 

Müjde Ar'ın annesi olan tiyatro sanatçısı Aysel Gürel aynı zamanda şarkı sözleri ile sanat dünyasına damga vurmuştu.

Müjde Ar, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sezen Aksu'yu hedef gösterdiği açıklamasına "Burası sözün bittiği yer, bundan daha kötüsü olamaz, dedim" ifadeleriyle tepki gösterdi. 

Müjde Ar, Türkiye'nin durumunun vahimden de öte olduğunu belirterek Anayasa'nın 64. maddesinin sanat ve sanatçının korunması hakkındaki vurgusunu da hatırlattı. 

Mustafa Sandal isyan etti: Emniyet göreve Mustafa Sandal isyan etti: Emniyet göreve

Müjde Ar, gazeteciler İpek Özbey, İsmail Saymaz, Melis Alphan, Barış Soydan ve Hakan Çelenk ile İlahiyatçı İnsan Eliaçık'ın yer aldığı programa telefonla bağlanarak önemli açıklamalar yaptı. Sezen Aksu'yu Beykoz Kanlıca da ki evinde yalnız bırakmayan Müjde Ar "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim derler" diyerek hedef gösterilmekten korkmadıklarını söyledi.

MÜJDE AR'DAN SEZEN AKSU'YA DESTEK

Tartışmalar sürerken; Halk TV'de yayımlanan Perdenin Önü Arkası programına telefonla konuk olan ünlü sanatçı Müjde Ar, "Annemin Adem ve Hava ile 11 şarkı sözü var, kitap haline getireceğim" diyerek arkadaşı Sezen Aksu'ya destek verdi.

Ar, şarkı yazarı ve yapımcı Sezen Aksu'nun hedef gösterildiği ve Erdoğan'ın da "yeri gelirse dillerini koparırız" dediği, "Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e..." şarkı sözlerine ilişkin olarak, "Toplu iğne başı kadar tartışılmayacak bir konuyu dil koparmaya kadar götürmek doğrusu hepimizin vicdanını kanattı. Bundan sonra sıra sanatçıların dilinin kopartılmasına mı geliyor" dedi. Ünlü sanatçı, sanatçılara yapılan baskıdan korkmadığını ifade etti.

ANAYASA'YI HATIRLATTI

Müjde Ar yayında Erdoğan'a şu ifadelerle tepki gösterdi:

"Ben artık dedim burası sözün bittiği yer. Bundan daha kötü bir şey olamaz. Şöyle söyleyeyim genel olarak da söylenenleri takip ediyoruz. Durum vahim. Hatta Vahimden de öte bir durumdayız. Genel olarak Türkiye'nin içinde bulunduğu durum olarak. Şimdi ben siyasetçi değilim. Kültür sanat insanıyım ama öncelikle Cumhurbaşkanı'na şunu hatırlatmak isterim ki Anayasa'nın 64. maddesi devletin sanat ve sanatçılarını korumasını ve desteklemesini emreder."

'SIRA SANATÇILARIN DİLİNİN KOPARILMASINA MI GELDİ?'

"Anayasa bildiğim kadarıyla 'dil kopartma' diye bir görev vermiyor, hükümete, devlete ve siyaset insanlarına. Şimdi AKP Hükümeti ise ne yapıyor bu açık hükme rağmen, yıllardır sanatçılara baskı yapıyor, sanat eserlerine sansür uyguluyor. Hatırlarsınız, Kars'taki heykel yıkımı. Hepimiz bağırdık, çağırdık, itiraz ettik. Ama sonunda patır kütür bu heykeli 'ucube' dediler yıktılar. Merak ediyorum. Bundan sonra sıra sanatçılarının dilinin kopartılmasına mı geliyor?"

'CAMİ, İNSANLARI TEHDİT YERİ DEĞİLDİR'

"Siyasi kışkırtmalar için camiyi kullanmak çok işe yarıyor. Cami insanları tehdit yeri değildir. Camiler hepimizindir, siyasetçilerin tekelinde dil kopartma yerleri değildir. Oy değiştirme, gündem devşirme senaryolarından çok çok sıkıldık."

MÜJDE AR'DAN ''KORKUYOR MUSUNUZ'' SORUSUNA YANIT

Müjde Ar, stüdyodaki gazetecilerin ''Sezen Aksu, korkuyor mu, korkuyor musunuz?'' şeklindeki soruya, ''Ben hiç korkmuyorum. Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim derler. Ne Sezen Hanım ne ben ne diğer sanatçı arkadaşlarımız, duruşumuz neyse, aynı kararlılıla aynı istekle buradayız'' yanıtını verdi.

Müjde Ar, Sezen Aksu'nun 44 yıllık arkadaşı olduğunu belirterek, gündüz saatlerinde kendisiyle görüştüklerini söyledi. Müjde Ar, ayrıca Kanlıca'da Sezen Aksu'nun evinin önünde toplanıldığı gün de Minik Serçe'yi yalnız bırakmadı.