Öne Çıkanlar Cahit Kayaoğlu Işın Karaca evleniyor Gaye Turgut tarihi film Seksenler

Simge: Bu hayatta bir tek ailenizi seçemezsiniz!

 Bu ay röportaj yapmak için aradığım ve iyi ki aramışım dediğim insanlardan biride Simge Sağın. Eğlenceli, sempatik, heyecanlı, kıpır kıpır olan ve bütün sorularıma mütevazilikle cevap veren bu güzel bayanı yakından tanıdığım ve siz Elite okuyucularına da elimden geldiğince tanıttığım için çok mutluyum. Ekrandan izlediğim Simge ile karşımda kahvelerimizi yudumlarken sohbet ettiğim Simge çok farklı. İşi ile özel hayatını ayırabilen ve 10 yıllık bu sektörün içerisinde bulunmasının tecrübesiyle sağlam adımlarla ilerliyor.   

 
Gülşen, Yaşar, Serdar Ortaç gibi sanatçıların vokalistliğini yaptınız ve şimdi de kendi albümünüzü çıkarttınız. Bu süreç içerisinde kendi albümünüzü çıkarmak zor olmadı mı?
Ben kendim için "tamamdır" dediğim zaman 28 yaşıma gelmiştim. Konservatuara girdiğim seneden itibaren hem okudum, hem çalıştım. Her zaman şarkıcı olmak istiyordum. Okula gittim, gerekli eğitimi aldım. Okulda nota, armoni bilgisi öğretilirken, dışarıda başka bir hayat var. Sahneye çıktığın zaman orada insanların karşısında durabilmek başka bir tecrübe, onu da sahneye çıkarak edinmeye çalıştım. Şanslıydım çünkü ilk çalıştığım kişi pop piyasasında çok iyi bir sese sahip olan Zeynep Dizdar'dı. Devamında Gülşen'le 4 yıl çalıştım. Bu zaman zarfında Yaşar'dan teklif geldi. 2 yılda Yaşar'la çalıştım. Son olarak da 2 yıl Serdar Ortaç'a vokallik yaptım. Bu süre içerisinde her daim aklımda albüm yapma fikri vardı. Ama doğru plak şirketi, doğru aranjör, doğru menajeri bulmak herkes için kolay bişey değildir, doğru şarkılarda aynı zamanda zaten her zaman şarkı önemli sonra onlar sıraya giriyor. Tabi ben bunları edinene kadar 10 yıllık bir süreç geçmiş oldu. Bana herkes neden bu kadar bekledin diye soruyor. Ben kendimi ancak hazır hissedebildim. Zaten yeni albüm çıkaran insanlara şaşırıyorum. Hiç tecrübesi olmayan, hiç bir yerde çıkmayan, hayatında eline mikrofon almamış insanların cesaretlerine şaşırıp, hatta takdir bile ediyorum.
Konservatuara girdiğim seneden itibaren hem okudum, hem çalıştım.


İlk albümünüz ve çok iyi bir ekiple çalışmışsınız, belli ki ince eleyip sık dokumuşsunuz. Bunun üzerine şarkılarınız, klipleriniz ve sesiniz gençler arasında çok seviliyor.  
Yaşasın... Onların olması çok önemli, çünkü bende daha okulu bitirmedim, aslında baktığımızda hala öğrenciyim. Gençlerin herkesi beğenmediklerini ve seçici olduklarını biliyorum. Bende onlardan biriyim. Onlara hitap edebiliyorsam, bu işte çok doğru şeyler yaptığım anlamına geliyor. Doğru insanlarla çalışıp doğru bir yolda ilerlediğimin farkına varıyorum.
İlk klip çekiminizi, o günkü duygularınızı, neler yaşadığınızı ve nelerin hoşunuza gidip gitmediğini bizimle paylaşır mısınız?
İlk albüm çıkış sürecinde benimde tecrübesizliklerim oldu, kamera karşısına geçip ge poz kesmek gibi tecrübem bir tane oldu o da Serdar Ortaç'ın düetinde bir klip ortamı görmüştüm ve bana çok zor gelirdi. Uzun süren bir ekip işidir. Bir yandan çok sevdiğim dostlarım ve arkadaşlarım, prodüktörüm, menajerim beni yalnız bırakmadılar. Çünkü benim ilk klip çekimimdi ve ne yapacağımı bilmiyordum. Çok panik oldum. O net kesinlikle öyle ama o işin havasına o işe inanmışlık var. O kadar güzel şarkılar çıkmış, üzerine klibin de o kadar güzel olması gerektiğini bildiğim için kendimi olaya tamamen kapattım. Tamamen duruma odaklandım ve ne derlerse onu pür dikkat dinledim. Çok güzel yönlendirdiler beni, ilk klip yönetmenime ve 2. klip yönetmenime de çok teşekkür ederim. Çok zor bir çalışma, saatler sürüyor, çok yoruluyorsunuz ama işin sonunda çok güzel bir şey ortaya çıkıyor. Her şey bittiğinde o küçücük kameradan baktığınızda hiçbir şey anlamıyorsunuz ama çekilen klibin son bitmiş hali sizi çok heyecanlandırıyor. Bende onlar kadar elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığım için iyi sonuçlar elde ettiğimizi düşünüyorum.
Yeni albüm çıkaran insanlara şaşırıyorum. Hiç tecrübesi olmayan, hiç bir yerde çıkmayan, hayatında eline mikrofon almamış insanların cesaretlerine şaşırıp, hatta takdir bile ediyorum.


Albümde kimlerin imzası var?
Albümün hepsini Erdem Kınay yaptı. Zaten hem prodüktörüm, hem de aranjörüm. Şarkı sözlerin de Gökhan Şahin ve Alper Narman çalıştık. Beş şarkının beşinde de Gökhan Şahin imzası var. Bir tanede Alper Narman'ın son dakika yazdığı "Issız Ada" var. İkisine de çok teşekkür ediyorum.
İlerleyen zamanlarda konser ve klip çalışmaların olacak mı?
Ara ara konserlerim devam ediyor. Bayi toplantıları, festivaller oluyor. Şuara sakin bir dönemdeyim. Fakat bir şarkıya daha klip çekme ihtimalimiz var. O bittiğinde Mart veya Nisan ayında single çıkacak, ama kaç şarkı olur bilmiyorum. Bir şarkı veya sürpriz bir düet olabilir ama şunu söyleyebilirim ki çok sağlam parçalarla geliyorum. Albümü 2013 bahar gibi düşünüyorum.
Albüme şarkıları seçerken özellikle dikkat ettiğin şeyler var mı?
İlk dikkat ettiğim şey bende uyandırdığı histir. Yani ben şarkıyı ilk dinlediğim de, ilk dakikada beni içine alıp etkiliyorsa, benim için o şarkı güzel şarkı demektir. İkincisi sözlerine çok dikkat ederim, üçüncüsü ise sesime yakışıp yakışmayacağına dikkat ederim.
Daha önce vokalistliğini yaptığım sanatçılardan her hangi bir dönüş olmadı.


Bildiğim kadarıyla sende söz yazıyorsun...
Evet ben uzun zamandır söz yazıyorum ama bu albüme koymadım. Her zaman iyi bir şey yapmak için uğraşıyorum. O nedenle bu konuda çok çaba sarf ediyorum. Sözler değişiyor, müziğini dört beş defa değiştirebiliyorum, taa ki şarkıyı oturtana kadar ama kendi şarkılarımla da olacağım bundan sonra.
Daha önce vokalist olarak sahneye çıktın şimdi ise insanların senin için gelmesi nasıl bir duygu?
Çok güzel bir duygu Serdar Ortaç'la, Gülşen'le çalıştığımda konserlerinde bana tek şarkı söyletmeye çalıştılar. Benimle sahnelerini paylaştılar. 8-9 bin kişilik salonda sahneye çıkma heycanını bana yaşattıkları için çok teşekkür ederim. Albüm için ön hazırlık oldu. Mesela kendi albümümle Eskişehir'de çıktığım ilk sahnemde yemin ediyorum ilk şarkıyı söyledim ve nefes nefese kaldım. Bir garip oldum.
Serdar Ortaç, Gülşen, Yaşar ve Ziynet Sali'nin vokalistliğini yaptın. Peki onların senin albümün için geri dönüş yaptılar mı?
Her hangi bir dönüş olmadı. Serdar Ortaç ben albüm yaparken her zaman yanımda olduğunu, fakat albümü Erdem yaptığı için dışarıdan şarkı aramak gibi bir durumum olmadı ve buna lüzumda görülmedi. Birinci albüm bu şekilde çıktı. Bundan sonraki yapacağım çalışmalarda ben çok istiyorum bir Gülşen, bir Serdar Ortaç şarkısı olsun. Keşke Yaşar olsa ki Yaşar'ı bugün arasam koşa koşa gel yapalım hemen diyecek birisidir. O konuda ona çok güvenirim ve hala Yaşar'la telefonla, mesajla da olsun görüşüyoruz. Bu saatten sonra ben onlardan bir şey istemem. Bu durumda bir şeyler rica etmek bana yakışmaz. Bu zamanda onların eskiden beraber çalıştıkları kişiye el vermelerini dilerim ama öyle bir şey yok şuanda.
Hayatımın her anında müzik vardı. Gitarı bile babamla öğrendim. Evde hep bir meşk havası vardır hep, böyle büyüdüm.


Ailenizin bir müzik geçmişi var...
Evet, o nedenle kendimi bildim bileli hayatımda hep müzik vardı. Zaten babam müzisyendir. En iyi ustalardan ders almıştır. Bende evde tüm gün şarkı söyleyen biriydim. Hayatımın her anında müzik vardı. Gitarı bile babamla öğrendim. Evde hep bir meşk havası vardır hep, böyle büyüdüm. Bizde herkes bir şey çalar babam gitar, annem piyano, ben gitar ve ud çalarım ilk yaptığım besteleri gitarla yaptım.
O zaman ailen ilk albümüne nasıl bir tepki verdi?
Benim annem ve babam çok eleştirir. İlk tepki hep annemden gelir babam ise ekranda duruşuma bakar albüm sürecinde evde bir Hollywood havası vardır. Her zaman çok beğendi babam her zaman sesimi beğenmiştir. Biz ilginç bir aileyiz. Onun evladıyım diye taraf tutmadı hep uyarmıştır beni, tabi yılların tecrübesi. Ailemle paylaşımlarım çok büyük. Aileme her şeyimi anlatırım, her şeyi beraber yaparız. Gün boyunca telefonda görüşürüz. Anne-baba duası almak çok önemli onların duası benim koruma kalkanımdır. Zaten bu hayatta bir tek ailenizi seçemezsiniz. Onların çocuğu olduğum için şanslıyım. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır.
Çok güzel bir bayansın farklı sektörde teklif geldi mi?
Ben hep müzisyen olmak istedim. Dizi zaten çok zor bir şey onun içinde sabırlı olduğumu düşünmüyorum. Dizi oyuncularını da takdir etmek lazım. Ama belki reklam, sunuculuk, yarışma programları olsa yapabilirim.
Bir yerde okumuştum senin çok seksi olduğunu söylüyorlar ama sen kendini seksi bulmuyor muşsun doğru mu?
İnsan, aynaya bakıp kendini seksi bulur mu? Ben şarkıcım benim böyle bir arzum yok ki.
Feminen bir kadınsın...
Her bayanda seksi, feminen bir hava vardır. Sadece bazı bayanlarda bu çok belirgindir. Mesela ben normal hayatta deli gibi seksi giyinen, makyaj yapan biri değilim. Ben sadece işimle alakalı yapmam gerekeni yapıyorum.
Gardolabının vazgeçilmez parçaları var mı?
Günlük hayatta genelde rahatlıktan yanayım, yazın parmak arası terlikler vazgeçilmezim. Genelde rahat şeyler seviyorum.
Bir bayan olarak sizi bu sektörde zorlayan noktalardan bahseder misiniz?
Bu soruya hep olumlu cevap veriyorum ama olumsuzları da söyleyeceğim. Allah'a şükürler olsun iyi bir insan olduğum ve böyle bir ailenin çocuğu olduğum için aileme teşekkür ediyorum. Sonrada böyle yaşamayı tercih ettiğim için kendime teşekkür ediyorum. Böyle yaşamayı tercih ettiğim için o kötülüklerden uzak duruyorum. Tabi durduramadığım, inandığım, beni kandıran insanlar, kötü şeylerle de karşılaştığım da oldu ama kadın olduğum için çok kötü bir şey yaşamadım. İnşallah da yaşamam.
Kadınlara sevgi ve saygının hiç eksik olmamasını diliyorum.


Son olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında bir şeyler söylemek ister misin?
Kadın olmanın, erkeklerle uğraşmanın, bir kadın olarak ayakta durmanın zorluklarını biliyorum. Doğurganlık özelliğine sahip olduğumuz için bütün annelerin ellerinden öpüyorum. Kadınlara sevgi ve saygının hiç eksik olmamasını diliyorum. Kadınların her zaman el üstünde tutulmasını diliyorum.
 
Röportaj: Büşra ŞEN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.