2023 yılı bitmeden müzik kariyerinin 13. stüdyo albümü “Kara Plak (Geceye Bir Şarkı)”yla bir kez daha dinleyici karşısına çıkan Nazan Öncel, beş yıl aradan sonra yayınladığı yeni albümünü ve daha fazlasını Milliyet Sanat’ın Ocak 2024 sayısında Yavuz Hakan Tok’a anlatıyor. Yakında çıkması beklenen Hayat Bir Karış isimli kitapta ise otobiyografisini kaleme alan Öncel, 2017’de hayat arka­daşı Akşit Togay’ı kaybettikten sonra hırs, haset gibi duygularından arındığını ve sahip olduklarını azaltmaya başladığını anlatıyor: “Ayaklarım yerden kesilmiş de ayda yürüyormuş gibiyim. Tarifsiz bir huzur. Eksilmeyelim yeter.”

“Kişisel eşyamı 110 parçaya indirdim, hafifledikçe rahatladım”

Yaşadığı kayıpların ardından kendisine gidenlerle ve kalanlarla yaşamayı öğretmesinin yaklaşık yedi senesini aldığını söyleyen Nazan Öncel “Diğer taraftan da de­dim ki ‘Bu kadar fazlalıkla yaşanmaz.’ İnsan gidiyor, geriye çerçöp kalıyor. Sonrasında baktım ki oluyor, azla yetinebi­liyorum, başladım azaltmaya. Diş fırçam hariç kişisel eşyamı 110 parçaya indirdim. Hedefim 100 parça. Evden ise iki eve daha yetecek kadar eşya gitti. Hafifledikçe rahatladım,” diye anlatıyor.

"Bugünün müzisyeni de şarkıcısı da bir şansı hak ediyor abisi”

Selda Bağcan 27 yıl sonra 'Ağlama Anne'yi repertuvarına aldı Selda Bağcan 27 yıl sonra 'Ağlama Anne'yi repertuvarına aldı

Yeni şarkılar ve müzisyenlerle ilgili “Çok başarılı işler de var içlerinde,” yorumunu yapan sanatçı “Alttan gelenler elinden geleni yazıp söylüyorlar mı söylüyorlar; gayret ediyorlar mı ediyorlar. Her dönem iyi şeyler dinlediğimiz kadar kötü işler de dinlemişizdir. Bugünün müzisyeni de şarkıcısı da bir şansı hak ediyor abisi,” diyor.

“Aşk da gündelik hayhuyun arasında kaynayıp gidiyor”

Tüm şarkılarında olduğu gibi yeni albümünde de hep aşka ve aşkın türlü hâllerine yer veren Nazan Öncel aşkla ilgili olaraksa “Aşk da gündelik hayhuyun arasında kaynayıp gidiyor gibi geliyor bana. ‘Seni seviyorum,’ demek bile yerini ‘İyi ki varsın,’a bıraktı,” şeklinde konuşuyor.

Yavuz Hakan Tok’un Nazan Öncel’le gerçekleştirdiği röportajın tamamı Milliyet Sanat’ın Ocak 2024 sayısında…

Editör: Haber Merkezi