Senarist ve yönetmen Safa Önal, 92 yaşında hayata veda etti. Önal, 395 senaryosuyla, 'Senaryosu En Çok Filme Çekilen Senarist' dalında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmişti.

Türk sinemasının usta Senarist ve Yönetmeni Safa Önal'ın ölüm haberini Senaristler Birliği duyurdu. Yapılan açıklamada, "Türkiye sinemasının duayenlerinden değerli senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başta ailesi ve sevenleri olmak üzere hepimizin başı sağ olsun. Cenaze bilgileri daha sonra paylaşılacaktır" denildi.

Safa Önal'ın senaryosunu yazdığı, Lütfü Ömer Akad'ın yönettiği Türkan Şoray ve İzzet Günay'ın başrolü paylaştığı 1968 yapımı 'Vesikalı Yarim' sinema filmi Altın Portakal Film Festivalinden ödülle dönerek kült filmler listesine girmişti. Vesikalı Yarim ile Türkan Şoray da en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanmıştı.

Lütfü Akad, 1968 de 'En İyi 2. Yönetmen" ödülünü alırken, 2009 yılında Safa Önal, Türkan Şoray, İzzet Günay ve Lütfü Akad Türk Sineması Sevgi Onur Ödülü'nü almışlardır.

SAFA ÖNAL Kimdir?

İstanbulda 17 Aralık 1931de dünyaya gelen senarist, yönetmen ve yazar Safa Önal, yazarlığa 1945te kısa öyküler kaleme alarak başladı.

Safa Önal, Vesikalı Yarim, Ağaçlar Ayakta Ölür, Ah Güzel İstanbul, Ah Müjgan Ah, Dila Hanım, Tatar Ramazan, Tatlı Nigar, Doktor Civanım gibi pek çok filmin senaryosunu kaleme aldı.

Safa Önal, 1973te yönetmenliğe de başladı ve 40a yakın film yönetti.

Yazdığı senaryolarla Altın Koza ve Altın Portakal gibi çok sayıda ödül kazanan Safa Önal, söz yazarı, sunucu Sezen Cumhur Önalın da ağabeyidir.

Sezen Cumhur Önal, ağabeyini kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduğunu dile getirerek; "İşine çok emek verdi, işini çok seviyordu. Başımız sağ olsun" dedi.

Erkan Yolaç, son yolculuğuna uğurlandı Erkan Yolaç, son yolculuğuna uğurlandı

Yeşilçam'ın usta oyuncu Hülya Koçyiğit'te sosyal medya hesabından Safa Önal ile birlikte fotoğraflarını paylaşarak taziyede bulundu.

Editör: TE Bilisim