'Al Sana Haber' programının önceki günkü masasında Nurcan Sabur, Bahar Candan, Nihat Doğan ve stüdyo konuğu olarak Türkücü Ekin vardı.

Sisi "Kıro demek bitirim, erkek demek..."

Geçtiğimiz hafta Cuma günü de programa canlı yayın konuğu olarak katılan Türkücü Ekin ile Sosyal Medya Fenomeni ve program yorumcusu Bahar Candan arasında bir “Kıro” krizi yaşanmıştı.

Bahar Candan, Ekin’e “Kıro” demiş Ekin de tepki vermeyip geçiştirmişti. Bugün yine canlı yayın konuğu olan Ekin “Cuma günü yine konuktum ya artık biraz dil sürçmesi mi oldu ne olduysa bana söylenilen kelimelerden dolayı çok tepki aldım. Bahar hanımdan bana söylediği kıro kelimesinden dolayı özür dilemesini bekliyorum” diyerek tepkisini dile getirince masada konu kıro konusundan PKK mevzusuna kadar geldi.

Seyhan Soylu; “Ben dedim onu. Benim nezdimde kıro demek, bitirim erkek demek, delikanlı adam demektir. Metroseksüel ya da kulağı delik adam değildir. O manada söyledim” diye açıklama yaptı.
Ekin “Bu kelime sanatçılar arasında da kullanılıyor. Ben çok kızıyorum. Ben Diyarbakırlıyım. Kürtlere biraz ister istemez bu sözler yakıştırılıyor. Bir Karadenizliye tutup da kimse sen kırosun demiyor. Bir Kürde kıro deniliyor” deyince Bahar Candan araya girerek “Beni hedef göstermeyin lütfen. Ben mendilinize kıro dedim. Her an halaya duracak gibi yani” diye yorum yaptı.

Bunun üzerine Ekin “Bahar Hanım Z kuşağısınız, çok şey biliyorsunuz ama örf adet ve kültürümüzü bilmiyorsunuz. Biz halaylarla büyüdük. Bu olay Tuğba Ekinci’nin Nihat Doğan’ a yaptığı ile aynı şey. Bayrağın sopasıyla her zaman biz Kürt kökenli sanatçılar dövüldük. O bayrak da bizimdir, sopası da bizimdir” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Seyhan Soylu, konu Kürtlük ve Bayrak mevzusuna gelince her iki tarafı da susturarak başından geçen bir olayı anlattı. Soylu; “Yunanistan’a gittik. Bir konser için, yaklaşık 15 sanatçı var. Ekin, Müslüm Gürses, Gökhan Güney, Kibariye, Sibel Gökçe, Asrın, Harun Kolçak ve daha bir sürü isim. Atina’dayız. On bin kişilik bir stadyum. Bu terör örgütü PKK konseri basacakmış, duyum aldık. Soysuzlara bak. Dedim ki; ‘Ben buradayım kardeşim. Basacaksanız ben elimde bayrakla çıkarım’ Bana dediler ki ‘Sakın çıkmayasın. Seni öldürürler’ dediler. ‘Yahu dedim öleceksem alnımda Türk bayrağının yıldızı var. Buradan çaksınlar bana” dedim. Gökhan Güney, Müslüm Abi falan hep beraber gittik PKK’ nın binasına. Bunlar arabada ben daldım içeri.

Dedim ki, ‘Kardeşim biz buraya ekmeğimiz için geldik. Eğer basarsanız, herhangi bir şey sallarsanız ben orada Türk Bayrağı ile ölmeyi şeref kabul ederim. Türk Bayrağını çıkarırım dedim. O dönemde böyle bir şey çıkarsa sanatçıların bile yargılandığı bir dönem. 20 sene öncesi bu olay. Ve o binaya girmek cesaret falan değil, delilik. ‘Sizin ne yaptığınız nasıl baktığınız beni alakadar etmez dedim. Burası Türkiye sınırları değil, burada güçlü olabilirsiniz. Benim de bir tane canım var. Eğer basarsanız Türk Bayrağını kaldırır, sahneye çıkarım, dedim’ adam dedi ki ‘Senin bu cesaretinden dolayı gelmiyoruz'. Bunu söyleyen adam Yunanistan’ da o dönem PKK’ nın Balkanlardan sorumlu olan üst düzey komutanlarından Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’ di” diye açıklama yaptı.

Editör: TE Bilisim