Takvimler 1985 yılını gösteriyordu... Yeşilçam, çalkantılı bir 10 yılı geride bırakmış ve kendine yeni bir çehre edinmeye çalışıyordu. İşte o dönemde en çarpıcı özelliği güzel mavi gözleri ve yakışıklı fiziği olan bir erkek oyuncu çıktı ortaya... Tolga Savacı...

Tolga Savacı Portre

Öyle etkileyici bir görünümü vardı ki birçok kişi onu sinemanın gelmiş geçmiş en yakışıklı erkek oyuncularından Alain Delon ile kıyaslıyordu.

Banu Alkan Tolga Savacı 2

Aslında kariyer anlamındaki ilk adımlarını moda dünyasında atmıştı. Ama sinemada da hiç de yabana atılacak bir görünüm sergilemiyordu. Yeteneği de cabası!

Banu Alkan Tolga Savacı

Sinema seyircisi, henüz 22 yaşındaki gencecik Tolga Savacı'yı  ilk olarak, dönemin en ünlü kadın yıldızlarından biri olan Banu Alkan ile kamera karşısına geçtiği Arzu adlı filmle tanıdı.

Tolga Savacı Ses Dergisi

HÜLYA AVŞAR'LA DA OYNADI

İlyas Salman ile Gülşen Bubikoğlu arasında ilginç diyalog İlyas Salman ile Gülşen Bubikoğlu arasında ilginç diyalog

Ardından yine o yılların en gözde kadın oyuncularından Hülya Avşar ile oynadığı 'Sekreter' ve 'Tapılacak Kadın' geldi.

O güzel gözlü, yakışıklı genç adam kariyer basamaklarını kelimenin tam anlamıyla koşarak tırmandı. Bir yandan mankenlik, bir yandan sinema derken ardından TV geldi...

Elini attığı her işi başarıyla nihayete erdiren o genç adam Türk sinemasında unutulmaz izler bıraktıktan sonra aniden bambaşka bir ülkede bambaşka bir hayat kurdu kendine.

Tolga Savacı'dan dün gelen  kara haber ise özellikle onun gençlik yıllarına tanıklık eden, sinemada ve TV'de onu izleyen bir kuşağı yasa boğdu. Sosyal medyadaki birçok yoruma göre "onunla birlikte bir kuşağın gençliği de bu dünyadaki serüvenini tamamladı."

Tolga 1

KARA HABER SADECE AİLESİNİ DEĞİL BİR KUŞAK SEYİRCİYİ DE SARSTI

O güzel gözlü genç adamın yani Tolga Savacı, beklenmedik ölüm haberiyle sadece ailesini ve yakınlarını değil, onu sinemada izleyen, yarattığı karakterleri unutamayan, kısacası onun en parlak dönemine tanık olanları da sarstı.

Bir süredir ABD'de Jersey'de yaşayan Savacı'nın büyük aşkı, eşi Nermin Bezmen, ünlü oyuncunun henüz 60 yaşında kalp krizine yenildiğini okuyanın yüreğini titreten satırlarla duyurdu. Onun ölümüyle birlikte Türk sinemasının bir dönemi de kapandı aslına bakılırsa.

1980'li yılların ünlü modellerinden Sibel Savacı'nın kardeşi olan Tolga Savacı, uzunca bir süredir sinemadan uzaklaşmıştı aslında.

Türkiye'de yaşadığı yıllarda Sibel Savacı'nın sahip olduğu İstanbul Kadıköy'deki bir restoranla ilgilendi. Restoranın mutfağından işletmesine her alanda alın teri döktü.

Tolga Savacı Dalyan 2014

HOBİSİNİ İŞE DÖNÜŞTÜRDÜ

Bir ara Muğla Dalyan'da bir otel işletti. Sonra da aşık olduğu Nermin Bezmen'le evlenip ABD'ye yerleşti. İşte orada da en büyük tutkusunu mesleğe dönüştürdü.

Tolga Savacı Dalyan

Tolga Savacı,  10 yıl önce Amerika’ya yerleşmeden önce bir süre Ortaca’nın Dalyan mahallesinde pansiyon işletmeciliği yapmıştı. Dalyan’da nehir kıyısında ki Kano pansiyonu işleten Savacı, Dalaman Gazetesi'nden Ömer Kundakçı’ya verdiği röportajında, “Dalyan mükemmel bir yer. Kaya mezarlarının karşısına oturup bir bardak çay içmek insanın tüm yorgunluğunu atıyor. İnanın, doğası bozulur diye yaşadığım yeri tanıtmaya çekiniyorum. Umarım böyle kalır.” temennisinde bulunmuştu.

Tolga Savacı 24

Tolga Savacı Dalyan'dan ayrıldıktan sonra New Jersey’de klasik araçların yanında güncel araçların da mekanik tamiratlarını kendisinin başında olduğu bir ekiple yapmaya başladı.

Tolga Savacı 50

TV ekranlarındaki etkinliği kısa süren Savacı, Hürriyet'e verdiği bir röportajda "Günümüzde sinema ve dizi sektöründe işler onlarca kişilik çalışanla yürüyor. Ama seyirciye istenen duyguyu geçirmek kolay olmuyor. Hiç güvenmediğim reyting savaşlarında mağlup olan dizi acımasızca yayından kaldırılıyor. Bu nedenle ben de uzun süredir sektörden uzağım" demişti.

Tolga Savacı 3

SU TOPU OYNADI, MANKENLİK EĞİTİMİ ALDI

1963 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Tolga Savacı 20 yaşına geldiğinde mankenlik eğitimi için İtalya'ya gitti. Bir süre orada sonra da Fransa ve Almanya'da mankenlik yaptı. Bu arada su topu oynadı.

Tolga Savacı, kariyerinin parlak döneminde özel hayatıyla da çok gündemdeydi. Savacı, ilk evliliğini Zülfü Livaneli'nin kızı Aylin Livaneli ile yaptı.

İkinci evliliğini de 2006 ile 2009 arasında Özlem İbrahimoğlu ile yaptı. Bu evlilikten Toğan Atilla adında bir oğlu dünyaya geldi. Savacı son evliliğini ise 2015 yılında yazar Nermin Bezmen ile yaptı.

Tolga Savacı Nermin Bezmen Altın Kelebek

BÜYÜK BİR AŞKIN KAHRAMANLARI

Tolga Savacı son dönemde her ne kadar kameralardan uzakta yaşasa da hiç akıllardan çıkmadı. Özellikle de eşi Nermin Bezmen ile aşkı çok konuşuldu.

Çift, ünlü iş kadını Nazire Dedeman'ın doğum gününde tanıştı. Sonra da aralarında bir aşk doğdu. Bezmen'in dedesinin hayat öyküsünden yola çıkarak yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan 2014 tarihli 'Kurt Seyit ve Şura' adlı dizi de aşıkların birlikte çalıştığı yapım oldu.

Savacı, Yeşilçam'ın sert gerçekleriyle de en parlak döneminde yüzleşti. En gözde olduğu dönemde vatan borcunu ödemek için mesleğinden uzaklaşınca geri döndüğünde biraz daha seçici davranmaya karar verdi.

Fakat bu sırada da yüzü unutuldu. Kendi deyimiyle sektördeki herkes ona sırtını döndü ve işsiz kaldı. Elindeki birikimi de tükendi. Bu iki yıllık sürecin sonunda tekrar mesleğine yönelik teklifler gelmeye başladı. İşte bu yüzden de yan işler kurdu. Bu arada Muğla Dalyan'da bir otel işletmeye başladı. Bunu da sinema sektöründe işler her zaman garantide olmadığı için yaptığını anlatmıştı Savacı.

Tolga Savacı 2024

'KEŞKE DEDİĞİM HİÇBİR ŞEY YOK'

Tolga Savacı, aslında ilerleyen yıllarla birlikte sinemadan uzaklaşıp başka bir hayat yaşadığı için hiç pişman olmadığını, geçmişe dair bir özlem duymadığını anlattı bir röportajında. O eski günlerini hiç özlemediğini şu sözlerle anlattı:" Çok güzel yaşadım, dolu dolu.. Özlemek için bir açlığım olması gerekiyor. Ve ben güzel yaşadım...Geriye dönüp baktığımda keşke dediğim hiçbir şey yok."

Tolga Savacı NikahTolga Savacı'nın Nermin Bezmen ile aşkı dillere destandı. Bunun sırrını da "birbirimizi olduğumuz gibi sevdik" diyerek anlatmıştı Savacı. Eşi hakkında da "Çok iyi bir arkadaş, çok iyi bir eş" diye konuşmuştu.

Tolga Savaci Genclik 80S

Tolga Savacı'nın cenaze töreninin New Jersey'de düzenleneceği ve yine Amerika'nın aynı şehrinde toprağa verileceği öğrenildi.

TOLGA SAVACI'NIN ÖLÜMÜ SANAT DÜNYASINI DERİNDEN SARSTI

Hülya Avsar

HÜLYA AVŞAR: "Çok üzgünüm."

Erbil

MEHMET ALİ ERBİL: "Canım kardeşim, nurlar içinde uyu..."

Banu Alkan

BANU ALKAN: "Büyük acı. Tolga'cım nurlar içinde uyu. Üzüntüm tarifsiz."

Aydan Sener Paylasi̇mi̇

AYDAN ŞENER: "Canım Tolga... Şu anki üzüntümü tarif etmem mümkün değil. Adam gibi adam sözünün en somut karşılığıydın sen. Hem güzel hem özel bir insandın. Ne çok anımız var. Çok erkendi... Mekanın cennet olsun. Seni hiç unutmayacağım."

S Ü H A

SÜHA UYGUR: "Tolga Savacı... Dünya beyefendisi bir insanı kaybettik. Ailesine ve tüm sevenlerine sonsuz sabır diliyorum. Cennet mekanın olsun."

Demet

DEMET AKALIN: "Tolga Savacı kalp krizinden vefat etmiş, inanamıyorum... Nur içinde yatsın."

Tolga Ayşegül Aldi̇nç

AYŞEGÜL ALDİNÇ:

Ah canım güzel adam… 
Ruhun şâd olsun
Huzur içinde uyu…
Ne zarifti, ne kibardı.
Birlikte Yeşil Bir Dünya filminde oynamıştık. 
Eşi sevgili Nermin Bezmen’e, yakınlarına ve sevenlerine sabırlar dilerim…🥀

Tolga Savacı

BARBAROS ŞANSAL: Özleneceksin.

Editör: Haber Merkezi