Türkçe diksiyonu, tonlamaları ve vurgulamalarıyla birlikte kullandığı son derece ölçülü ve naif mimikleriyle haber sunuculuğunun duayenlerinden olan Aytaç Kardüz TRT'nin en kıdemli spikerlerindendi. Türk televizyon yayıncılığının henüz deneme yayınları yaptığı yıllarda izleyiciyle buluşan Aytaç Kardüz, sadece sunuculuğuyla değil, zarafeti ve asil duruşuyla da siyah beyaz ekranların unutulmazları arasındaydı.

TRT’nin ilk spikerlerinden Aytaç Kardüz Muğla’nın Bodrum İlçesinde hayatını kaybetti

Mehmet Ali Birand aramızdan ayrılalı 11 yıl oldu Mehmet Ali Birand aramızdan ayrılalı 11 yıl oldu

TRT’nin efsane spikerlerinden Aytaç Kardüz Bodrum tatili sırasında hayatını kaybetti. Yüzerken kalp krizi geçirdiği öne sürülen Kardüz, gece saatlerinde yaşamını yitirdi. 1943 Ankara doğumlu olan Kardüz, 10 yıldır Urla Darüşafaka Yaşlı Bakım Evi’nde kalıyordu. Ölüm nedeni henüz bilinmeyen Kardüz’ün uzun yıllar yaşadığı Ankara’da toprağa verileceği ögrenildi.

Aytaç Kardüz’ün ölüm haberinin ardından SÖZCÜ yazarı Uğur Dündar Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Dündar, şu ifadeleri kullandı:

“Üzerimde büyük emeği olan, değerli hocam, TRT’nin efsanevi haber sunucularından Aytaç Kardüz’ü kaybettik. Üzüntümü ifade edecek sözcük bulamıyorum. Mekânı cennet olsun…”

Aytaç Kardüz'ün vefatı medya dünyasını derinden üzdü.

Usta spikire Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Aytaç Kardüz kimdir?

Aytaç Kardüz TRT'nin ilk spikerlerindendir. 

Editör: TE Bilisim