Fenerbahçe ve Galatasaray arasında Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde oynanacak olan Süper Kupa maçı Suudi yetkililerin Atatürk pankartı ve Atatürk tişörtüne izin vermemesi sonrası krize dönüştü.

Kulüp yetkililerin gerçekleştirdiği toplantı sonrası maç iptal edildi.

Ünlü isimler sosyal medya da şu paylaşımlarda bulundu:

Piyanist Gülsin Onay: Atatürk sevgimiz 7’den 70’e bizi ilelebet bağlayacak, güç verecektir..
Günaydın, güzel bir hafta sonu dilerim. Ankara yolundan sevgiler ..


Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, "Dünyanın her yanında Atatürk'ün evladıyız" ifadelerini kullandı.

Tolga Savacı Amerika da son yolculuğuna uğurlandı Tolga Savacı Amerika da son yolculuğuna uğurlandı

Fatih Portakal: Takımlar TR’ye dönüyor. Bence 100. Yıl anısına bu maç oynanmasın. Kupa ortadan ikiye bölünüp @Fenerbahce ve @GalatasaraySK verilsin. Bu yaşanan olayı unutturmamak adına yapılsın.

Oyuncu Şahan Gökbakar, "Araplara göre ATATÜRK bir siyasi. Bize göre ATATÜRK ulu önder, canımız herşeyimiz. "Stada sokmuyoruz o zaman" diyorlar. "Biz de gelmiyoruz zaten" diyor kulüpler. Bütün bu rezaletin mimari da TFF. 100. Yılımızda Araplara meze ettiler TÜRK takımlarını..." ifadelerini kullandı.

Ünlü rockçı Hayko Cepkin, "Adın yeter #MustafaKemalATATÜRK" ifadelerini kullandı.

Ünlü oyuncu Aras Bulut İynemli, "Yurtta Sulh Cihanda Sulh” - Mustafa Kemal Atatürk

"Ne mutlu Türküm diyene" - Mustafa Kemal Atatürk" paylaşımında bulundu.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, "Fenerbahçe ve Galatasaray maçı oynamama kararı alarak çok doğru yaptılar. Bizim kırmızı çizgilerimiz var, Başta Atatürk! Kutluyoruz; Bravo @Fenerbahce @GalatasaraySK

(Zaten bu final maçının  orada ne işi vardı? Kimin fikriydi? Anlayan var mı?) Böyle iyi oldu!" dedi.

Ünlü televizyoncu Armağan Çağlayan, "Yurtta sulh cihanda sulh..." ifadelerini kullandı.

Oyuncu Berna Laçin, "Oh be iptal edildi ! TFF hemen istifa etmeli ! Kimse unutmasın bu ülkede en çok karşı kutuplarda olan FB ve GS bile Atatürk’te birleşir, bizim tutkalımzıdır Mustafa Kemal ! Onun için Arabistan olmuyoruz ve OLMAYACAĞIZ! Çok yaşa TÜRKİYE CUMHURİYETİ" paylaşımında bulundu.

Tarihçi İlbey Ortaylı, "Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, hiçbir mağlup milletin direniş göstermediği zamanda siviller ve askerlerle dünyaya meydan okuyan büyük lider. Değerini bilelim" paylaşımı yaptı.

Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı ise, "Ne mutlu Türküm diyene" ifadelerini kullandı.

Selda Bağcan "Ohh be…
İki takımın da futbolcularının alınlarından öpüyorum…"

Protest müziğin Divası Selda Bağcan görüşmelerin sürdüğü anlarda da ATATÜRK adının anılmadığı bu maça çıkmayın!…" paylaşımını yaptı.

Eski Devlet Bakanı Fikri Sağlar, sosyal medya hesabından  yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi;

Şunu artık anlayınız:

Atatürk'ü asla silemeyeceksiniz.

Laik Cumhuriyeti asla yıkamayacaksınız.

Gülben Ergen: Net!

paylaşımını yaparak alıntalıdığı Resimli Hafıza'nın paylaştığı Atatürk fotoğrafını paylaştı.

Gazeteci Mine G. Kırıkkanat sosyal medya hesabından; "100. Yıl maçında senin tişörtünü mü giyeceklerdi?" yazarak AK Parti Milletvekili Hulki Cevizoğlu'na tepki gösterdi.

Emekli Amiral Türker Ertürk: Şimdiden iyi yıllar diliyorum. En büyük yeni yıl armağanını ise Galatasaray ve Fenerbahçe’den aldım ve teşekkür ediyorum.

Sanatçı Mustafa Sandal, Velihat Prens Selman'ın fotoğrafını paylaşarak Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret eden şahısı İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya sosyal medyadan bildirerek şikayette bulundu. Sandal "Bu hadsiz şahıs hakkında da halkı kin ve düşmanlığa tahrikten aynı hızda işlem yapılmıştır umarım. Şayet yapılmadıysa bu mesajımı bir ihbar olarak kabul edebilirsiniz." notunu paylaştı.

Uğur Dündar: Dün gece, Atatürk'ün izinden giden iki büyük kulübümüzün yönetimleri sayesinde hayatlarımızın en güzel derbisini izledik...

Barbaros Şansal, Birgün gazetesinde yer alan 'Doğu Perinçek, Suudileri haklı buldu: "Fenerbahçe ve Galatasaray Atatürkçü kesildi. Suudi Arabistan'ın hukukuna saygı göstereceksiniz" haberini alıntılayarak "TGLBT !" yorumunu yaptı.

Gazeteci Timur Soykan sosyal medya platformu X'ten yaptığı açıklamada "Süper Kupa olayı şunu ortaya koydu: Bu ülkede gericiler, yobazlar, tarikatlar kağıttan kaplandır, iktidar gücüyle azgın bir azınlıktır. Cumhuriyeti, Atatürk'e sahip çıktığınız zaman böyle saklanacak delik ararlar. Gücünün farkına vardığında, örgütlendiğinde özgürleşeceksin." mesajını paylaştı.

CHP lideri Özgür Özel, Suudi Arabistan'da oynanması planlanan Süper Kupa finalinin iptal edilmesiyle ilgili sert ifadeler kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklenen Özel, ''Burada suç ne kulüplerdedir ne de istifa ettirilerek bütün suçun yükleneceği Türkiye Futbol Federasyonu'ndadır. Suç, 'Her şeyi ben bilirim, ben' diyen var ya suç Recep Tayyip Erdoğan'dadır. Atatürk'ü Suudi Arabistan'da pazarlık konusu yapan, İstiklal Marşı'nı pazarlık konusu yapan baş suçlu Erdoğan'dır'' diye konuştu.

Sanatçı Işıl Yücesoy "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh. Daima yolunda! Daima izinde!" açıklamasını yaptı.

Funda Arar: Siz var olun #GSvsFB

Milli futbolcu Cengiz Ünder: Tartışmalara kapalı.

X Türkiye Gündemi  (31.12.2023)

Riyad da yaşanan skandal sonrası Fenerbahçe ve Galatasaray takımı yöneticilerinin dayatılan şartları kabul etmeyerek Süper Kupa finalinin oynanmadan dönülmesi 29-30 ve 31 Aralık 2023 Türkiye gündeminin en ön sırasına oturdu. Dünya medyası da habere büyük ilgi gösterdi.

Editör: Olcay Ünal Sert