İstanbul Yenikapı'da sokak hayvanları için düzenlenen Adalet Mitingi, ünlü oyuncuların yoğun katılımıyla büyük ses getirdi. Sokak hayvanlarını simgeleyen tişörtler ve dövizlerle etkinliğe katılan ünlüler arasında Özge Özder, Melis Birkan, Didem Balçın, Elçin Afacan, Serkan Rukay Ayıköz, Emre Bulut, İlda Özgürel, Gizem Sevim ve Demircan Kaçel dikkat çekti. Ünlüler, 'Sokak Hayvanları'nın uyutulmasını içeren yasa tasarısına tepki göstererek Yenikapı miting alanından sokak hayvanlarının yaşam hakkını savundular.

Emre Bulut Elçin Afacan Didem Balçın Serkan Rutkay Ayıköz (2)

Özge Özder: "Hayvanlar Özgürce Yaşamalıdır"

"Bana Göz Kulak Ol Duyarlı Yaşam Derneği"nin kurucularından Özge Özder, yasaların ve cezaların insanlar için olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Hayvanlar, doğanın bir parçası olarak özgürce yaşamaya hakları olan varlıklardır. Sokakta yaşayan hayvanlar uzun süre hayatta kalmıyor. En iyi şartlarda bile 5-8 yıl yaşıyorlar. On yıllardır toplu kısırlaştırma çağrısı yapıyoruz. Ancak kısırlaştırma da yetmiyor, çünkü ithal ya da çiftliklerde üretilen cins hayvanlar sokaklara atılıyor. Tarihimizde Hayırsız Ada'ya atılan hayvanların utancını yaşadık. Bu utancı tekrar mı yaşayacağız? Üreten, satan ve sokağa atan biziz. Hayvanlar masumdur."

Melis Birkan (1)

Melis Birkan: "Hiçbir Canlının Canını Alma Hakkımız Yok"

Melis Birkan, yaşam hakkının her canlı için geçerli olduğunu belirterek, "Bir hayvanın ya da bir insanın öldürülmesi kararını vermeye hakkımız yok. Şehirde doğal hayat yok, her yer beton. Sokak hayvanlarının ömrü üç-dört yıl. Hastalık ya da araba çarpması yüzünden ölüyorlar. En azından bu hayvanların yaşam şartlarını iyileştirebiliriz." dedi.

Didem Balçın Elçin Afacan

Bülent Ersoy vasiyetini açıkladı Bülent Ersoy vasiyetini açıkladı

Didem Balçın ve Elçin Afacan birlikte objektife poz verdiler.

Didem Balçın: "Çözüm Parayla Hayvan Satılmaması"

Didem Balçın, hayvanların kısırlaştırılması ve rehabilite edilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Petshop'larda hayvanlar satılıyor, laboratuvarlarda yeni türler üretiliyor. Çantalarında iki ay gezdirip sonra bu hayvanları terk ediyorlar. Çözüm, hayvanların parayla satılmamasıdır." dedi.

Elçin Afacan: "Sistem Vicdansızca ve Merhametsizce"

Elçin Afacan, sokak hayvanlarının haklarını savunmak için mitingde olduğunu belirtti ve şöyle konuştu: "Doğru olan, zamanında gerekenin yapılmasıydı. Şu anki sistem vicdansızca ve merhametsizce. Devletin bu sürece daha çok bütçe ayırması gerekiyor. İnsanların zarar görmesini istemiyorum ama hayvanları öldürmek çözüm değil. Kısırlaştırma yapılmalı ve hayvanseverlerin ayrıştırılması durmalı. 'Hayvansever' ifadesinin bile ne anlama geldiğini sorguluyorum. Sistematik bir şekilde bu sorunları çözmek mümkün."

Serkan Rutkay Ayıköz Emre Bulut

Serkan Rutkay Ayıköz, Emre Bulut

Editör: Olcay Ünal Sert