Türkan Şoray: “Savaş bir insanlık suçudur. Halen Gazze’de bebekler, çocuklar, masum insanlar ölüyor. Verdiği acı dayanılmaz. Bu savaşı lanetliyorum. Bu katliamı engellemek için dünyayı yönetenlerin neyi beklediğini merak ediyorum. Duam bir an önce bu insanlık dramı sona ersin.”

Yeşilçam'ın Sultan'ı Türkan Şoray, yaşadığı üzüntüyü resmi instagram hesabından açıkladı.

Ajda Pekkan: “Bir an önce bu savaş bitmeli, olan masum halka ve çocuklara, kadınlara oluyor. Tüm canlılar etkileniyor. Ortadoğu’da bu vahşet bitmeli.”

Ajda Pekkan resmi instagram hesabından Gazze de yaşanan savaşa tepki gösterdi. "Filistin'de yaşananlar kabul edilemez" diyen sanatçı oldukça duygusal bir mesaj yayınladı: "Sizin gideceğiniz yer Cennet'te, biz nereye gidelim bu hüzünle!"

Sanatçı Ajda Pekkan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Arap-İsrail savaşları ile başlayıp yarım asırdır devam eden, artık barış huzur gelsin diye umut ederken daha da dozu artan şiddete, katliama lanet olsun diyorum çaresizce… Doğduğu topraklar kaderi olan milyonlarca çaresiz mazlum adına, bu işleri bu noktaya getiren, hırsları ve çıkarları uğruna, müdahale edecek gücü olup da sessiz ve kayıtsız kalan insanlığa lanet olsun diyorum. Çok üzgünüm, haberleri izlerken kalbim sıkışıyor, üzülmekten yorgun düşer ya insan işte tam böyle hissediyorum. Filistin’de yaşananlar kabul edilemez, dünyanın gözü önünde yapılan kıyım ve hatta soykırım hazmedilecek gibi değil. Üzülmekten, kınamaktan lanetlemekten başka elimizden bir şey gelmemesi daha da ağır bir üzüntü… Tüm günahsız mazlumların Allah yar ve yardımcıları olsun 🙏🏻 Dualarımız onlarla, onlara bu acıları bu hayatı layık gören insan müsveddeleri elbette insanlık tarihinin kara lekesi olarak tarih sayfalarında yerini alacaktır." duygularını dile getirdi. 

Bülent Ersoy: “Yaşar Kemal’in dediği gibi savaşı icat eden görmesin cennet.”

Erol Evgin: “Sivillerin ölümüne yol açan İsrail’in Gazze’deki El Ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik saldırıyı şiddetle kınıyorum. Utanç verici bir insanlık suçudur.”

Can Bonomo: “Sivil halkı katlederek insanlık suçu işleyen İsrail devletini kınıyorum. Savaşın kazananı olmaz.”

Reha Özcan: “Hiçbir savaşın tarafı olmam. Fakat hastane vuran, sivil halkı hedef haline getiren bu alçak çete, elbette mağlup olacak. Barış, acil barış.”

Sertab Erener, bir kitaptan alıntı yaparak şöyle yazdı: “Uzun zamandır düşünüyorum da eğer bir gün imha tekniklerinin giderek etkinleşmesi türümüzün dünyadan silinip gitmesiyle sonuçlanırsa, bunun asıl sorumlusu ne zulüm, ne bu zulmün ortaya çıkardığı öfke olacaktır. Asıl sorumlu modern insanın sorumluluk almaması, tepkisizliği olacaktır.”

Hande Yener: “Haksızlığa susan, dilsiz şeytandır.”

 Şevval Sam, 1947 yılında Almanya’daki savaştan kaçıp Filistin’e getirilen Yahudilerin fotoğrafını paylaşıp şöyle yazdı: “Sorun inanç sistemi ile ilgili değil, savaşı suç saymamak suretiyle, bebeklerin ölümüne kayıtsız kalacak kadar, gözünü güç hırsı sarmış, dişlerinden kan damlayan iktidar sahipleri.”

Beren Saat, Gazzeli bir kızın dünyaya seslenişini paylaşarak şunları yazdı: “Gazze etnik temizlik altında. Gazzeli çocukları kurtarın.”

Volkan Konak: “Filistin’deki katliamda ölen siviller için özellikle çocuklar için son derece üzgünüm.”

Zara: “İki kardeşe bile dar gelen şu dünyada bir huzur yok mu? Bu kadar insanı öldürmek neden? Çocuğa sevgi yok mu? Daha kaç nesil ağlasın, daha kaç uygarlık bitsin?”

Deniz Seki: “Tarihin en büyük insanlık suçlarından birine tanıklık ediyoruz. Hiçbir toprak hiçbir siyasi amaç çocukların yaşamından daha üstün ve önemli olamaz. Bu soykırımdır.”

Tolga Savacı Amerika da son yolculuğuna uğurlandı Tolga Savacı Amerika da son yolculuğuna uğurlandı

Beren Gökyıldız: “Çocukların öldürüldüğü hiçbir dava haklı değildir.”

Tuba Ünsal: “Hitler döneminde dünyanın geri kalanı nasıl susuyor derken şu an aynı durum yaşanıyor. Bunu durdurmak için ne yapmalıyız?”

Göksel: “Gazze’deki hastane saldırısı büyük bir insanlık suçudur. İsrail devletini masum sivillere yönelik bütün bu zalim saldırıları kınıyorum.”

Haluk Piyes, çocukların fotoğrafını paylaşarak şu notu yazdı: “Gazze’nin melekleri.”

Melis Sezen: “Şeytanın başka yerde gösterilmesine gerek yok... Şeytan bu katliamı yaratan, göz yuman herkesin içinde. Bütün dünyanın gözünün önünde insanlar ölüyor. Durdurmak için daha fazlasını bekliyorsunuz?”

Nilgün Belgün: “Gazze’de insanlar, dünyada insanlık ölüyor.”

Demet Evgar: “Hep bir oyun var. Vicdanlarını yemiş varlıklar ve yok olan hayatlar, çocuklar. Kalbimiz dağlanıyor. Tüm varlığımla savaşın durması için dua ediyorum.”

Danilo Zanna: “Masum insanların hayatlarını kaybetmeleri kabul edilemez. Savaşa hayır diyoruz.”

Mehmet Esen: “O zaman dost ve düşman sessizleşti. Yalnız analar ağladı. Her iki yanda.”

Türk kökenli Yahudi şarkıcı Linet de bir açıklama yayınlayarak şunları söyledi:

“Bu kadar acı yaşanırken kendimi ifade etmek zorunda kalmak bile acının başka bir şekli diye düşünüyorum. Ama bunu yapmak zorundayım. Ben 500 sene önce daha Osmanlı İmparatorluğu zamanında Türkiye’ye gelmiş olan atalarımdan beri bu topraklarda yaşayan Yahudi bir ailenin ferdiyim. 30 senedir sanatını bu topraklarda icra eden, ekmeğini bu topraklardan kazanan, bu ülkede vergisini ödeyen bir Türk vatandaşıyım. Günlerdir devam eden bu vahşeti ben de hepiniz gibi iliklerime kadar yaşadım ve yaşıyorum. Yapılan bu zulmün, akan bu kanın her iki taraf içinde bir an önce son bulması tek temennimdir. Benim de aile bireylerim, küçük yeğenlerim, dostlarım şu an savaşın ortasında. Savaşın kazananı olmaz. Akan kanın dini, dili, ırkı olmaz!"

Pop müziğin sembol isimlerinden Madonna, Londra’daki O2 Arena’da verdiği konserde İsrail-Hamas savaşıyla ilişkin uzun bir açıklama yaptı.

Celebration turnesinin 3. konserinde Madonna, savaşta ölen çocukların ve savaşla bağlantılı nefret suçlarında zarar görenlerin yasını tuttuğunu söyledi.

Savaşın kalbini kırdığını söyleyen Madonna, ’’Kimse ne olduğunu görmek istemiyor. Sosyal medyayı açıyorum ve kendimi kusacak gibi hissediyorum. Motosikletlerden çekilip kaçırılan çocuklar, kafası koparılan bebekler, barış festivallerinde vurulup öldürülen çocuklar. Dünyaya ne oluyor? Bir insan nasıl diğerine bu kadar acımasız davranır? Giderek kötüleşiyor. Bu beni korkutuyor’’ dedi.

ABD’li yazar James Baldwin’e atıfta bulunan Madonna, ’’Dünyanın tüm çocukları hepimize ait. Nereden geldikleri, kafalarına ne taktıkları, ten renkleri, ne dine mensup oldukları umurumda değil. Çocuklar hepimize ait ve biz onlardan sorumluyuz’’ ifadelerini kullandı.

Madonna, ABD’nin Chicago kentinde 6 yaşında Müslüman bir çocuğun, kiraladıkları evin ev sahibi tarafından öldürülmesini hatırlatarak, ’’Bu cinayet bir nefret suçu. İnsan olduğumuzu hatırlamalıyız, insanlığımızı kaybedemeyiz. Kalbimiz kırılabilir ama ruhumuz kırılamaz’’ dedi. 

’’Ben tek bir insanım, ne yapabilirim ki?’’ diye düşünmememiz gerektiğini söyleyen Madonna, ’’Hepinizin dünyada ışık yakacak gücü var. Hepimiz birer mumuz; dünyaya ışık getirebiliriz’’ ifadelerini kullandı

Madonna, ’’Siyasetçilere, yasalara, yaptırımlara, toprak almaya veya vermeye gerek yok. Kendi bilincimizle dünyayı değiştirebiliriz’’ ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi