Türkiye’nin ilk aranjörlerinden birisi olan Norayr Demirci uzun süredir yaşamını sürdürdüğü Amerika’da böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

1937 yılında İstanbul’da doğan Demirci, aynı zamanda besteci ve söz yazarı idi ve yayınlanmış 466 eserde imzası vardı. Norayr Demirci’nin profesyonel müzik yaşamı 1953’de Fehmi Ege Orkestrası’nda başladı.

Bir süre Orhan Avşar’la çalıştıktan sonra, dönemin önemli müzisyenleriyle 1961 yılında kendi orkestrasını kurdu ve başta Almanya olmak üzere yıllarca yurtdışında çaldı. 1967 yılında yurda dönerek Onno Tunç, Cezmi Başeğmez, Yalçın Ateş gibi müzisyenlerin yer aldığı kadroyla, sahnenin yanında düzenlemelere de ağırlık verdi ve aranan bir aranjör oldu.

Yalçın Ateş Orkestrası ile birlikte aranjör olarak uzun bir dönem Ajda Pekkan’la çalıştı. 1970’li yılların en önemli aranjörü olan Norayr Demirci, 1979 yılında ABD’ye yerleşti. Demirci, ABD’deki stüdyosunda yine müziğin içerisinde yer aldı. Ajda Pekkan, Ali Kocatepe, Aydın Tansel, Asu Maralman, Ayla Algan, Ayla Dikmen, Ayten Alpman, Bilgen Bengü, Çetin Alp, Ertan Anapa, Füsun Önal, Gökhan Abur, Gönül Akkor, Gönül Yazar, Gülden Karaböcek, İlhan İrem, Kamuran Akkor, Nesrin Sipahi, Neşe Karaböcek, Nil Burak, Nilüfer, Nükhet Duru, Selçuk Ural, Semiramis Pekkan, Seyyal Taner, Tanju Okan, Yıldırım Gürses, Zeki Müren ve Lale Belkıs gibi birçok ismin o dönem yapmış olduğu plaklarda gerek söz yazarı gerek besteci gerekse aranjör olarak imzası olan bir isimdi. Kendisinden sonra gelen Esin Engin, Onno Tunç, Garo Mafyan, Buğra Uğur, Uzay Heparı gibi aranjörlere adeta öncülük etti.

Mahsun Kırmızıgül'den playback yapan şarkıcılara sert eleştiri Mahsun Kırmızıgül'den playback yapan şarkıcılara sert eleştiri

Besteci, söz yazarı, müzisyen, aranjör Norayr Demirci, 5 Aralık Salı günü, New York’ta hayatını kaybetti.

Norayr Demirci kimdir?

‘Dert Ortağım Benim’ adlı klasiğin bestecisi olan Demirci, dünya listelerinde yer alan melodilerin Türkçe sözlerle sahne ve plaklarda söylenmesini sağlayan isimlerin başında geliyor.

6 Ağustos 1937’de İstanbul’da doğan Norayr Demirci’nin müzik alanındaki ilk çalışmaları Fehmi Ege, Orhan Avşar orkestralarında piyano çalmasıyla başladı. Son olarak Orhan Avşar’la çalışmasının ardından 1961’de kendi orkestrasını kuran Demirci, burada piyano ve bas gitar çaldı ve bu orkestrayla birlikte başta Almanya olmak üzere birçok ülkede konser verdi.

1967’de Türkiye’ye dönen Demirci, Onno Tunç ve Cezmi Başeğmez gibi isimlerin yer aldığı kadroyla, sahnenin yanı sıra düzenlemelere de ağırlık verdi. Orkestra uzun bir süre Ajda Pekkan’la çalıştı.

Avrupa’daki deneyimlerinin ardından Türkiye’de bütün müzikal bilgi birikimini aranjeye yönlendiren Norayr Demirci, 70’li yıllarda tüm Ajda Pekkan klasiklerinin düzenlemelerini yaptı.

1979’da ABD’ye göç eden sanatçı, oradaki stüdyosunda yerli pop albümlere düzenlemeler yaparak uzaktan da olsa bir süre piyasada kalmayı başardı. Demirci, ABD’de solo albümler de yayınladı.

Editör: Olcay Ünal Sert