70'lerde Türk Bayrağı ile Kızıl Meydan'da poz veren Yeşilçam'ın Sultanı Türkan Şoray yıllar sonra Rusya'ya giderek yeniden Kızıl Meydan da poz verdi. 

Türkan Şoray 46 yıl sonra Moskova da çevirdiği filmin yeniden gösterimine katıldı.

46 yıl önce çekilen Türk-Rus ortak yapımı “Bir Aşk Masalı - Ferhat ile Şirin” filminin galasına katılamayan Türkan Şoray yıllar sonra bu filmin özel gösterimi için Moskova'ya gitti. Sanatçı film gösteriminde oldukça duygusal anlar yaşadı.

Sanatçı Kızıl Meydan'da ki fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşırken, "Yıllar sonra Moskova Kızıl Meydan da" notunu düştü.

Ünlü sanatçı Türkan Şoray, Moskova’da katıldığı Bir Aşk Masalı-Ferhat ile Şirin filminin galasıyla Türk şiirinin evrensel ismi Nazım Hikmet’i doğum yıl dönümünde andı. Hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaşan Şoray dakikalarca ayakta alkışlandı.

1978 yılında yönetmenliğini Ejder İbrahimov'un yaptığı Ferhat ile Şirin-Bir Aşk Masalı filminde başrol oyuncusu olarak yer alan Türkan Şoray 46 yıl sonra filmin yeniden gösterimi için onur konuğu olarak Moskova’daydı.

İzleyicilerin yoğun ilgisi ve hayranlığıyla karşılaşan Şoray sahneye çıktığı anda tüm salon tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Salonu Rusça “İyi akşamlar, değerli dostlarım” diyerek selamlayan Şoray, gerçekleştirdiği konuşmasında şiir dendiğinde, aklımıza gelen ilk ismin Nâzım Hikmet olduğunu söyleyerek Nâzım için yeniden Moskova’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Şoray sözlerini şöyle sürdürdü;

“Onun şiirleri, aşkları, memleket sevgisi dev gibiydi. Ne zaman büyük ustanın mısralarına denk gelsem ben de memleketimi bir kez daha ne kadar çok sevdiğimin duygusuyla, bu aidiyetle mutlu olurum. Yaşanmış, yaşanmamış, yarım kalmış o güzel aşklarımı hatırlarım.”

Nâzım’ın dizelerinden alıntılarla dakikalarca alkışlanarak konuşmasını sonlandıran Türkan Şoray’a Büyükelçi Tanju Bilgiç tarafından filmin çıktığı yıl Moskova sinemalarında tanıtım olarak basılan film kartından alınmış fotoğrafın granit taşa işlendiği bir hediye takdim edildi.

Hayranlarının yoğun ilgisine karşı ilgisiz kalamayan Türkan Şoray, sevenleriyle fotoğraf çektirdi.

Türk ve Rus katılımcıların etkinliğe gösterdiği yoğun ilgi nedeniyle film Dom Kino sinemasının 600 kişi kapasiteli bir diğer salonunda aynı anda gösterime koyuldu. Yaklaşık 2000 kişinin aynı anda izlediği filme ilgi çok büyüktü.

Tören de ebedi istirahatgârı Rusya da bulunan vatan şairimiz Nazım Hikmet de anıldı.

Ahu Tuğba kimdir? Ahu Tuğba kimdir?

Moskova'nın soğuk havası için tedbiri elden bırakmayan sanatçı eldivenlerini giyerek kar yağışına hazırlıklı olduğu görüldü. Türkan Şoray, yıllar sonra Kızıl Meydan'ı gezerek nostalji yaşadı.

Editör: Olcay Ünal Sert