Haber: Olcay Ünal Sert

Ajda Pekkan'ın hayatının beyaz perdeye aktarılacağı iddia edildi. Pekkan'ın bu projeye destek verdiği zaten bilinirken, başrol oyuncusu için sürpriz bir iddia ortaya atıldı.

Ajda Pekkan'ın hayatını anlatan yeni bir film çekilecek. Geçmişte de zaman zaman dillen proje, Ajda Pekkan'ın da hoşuna gitmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

"En çok beğendiğim senaryo ve beni oynayacak oyuncuyu öneren yapımcıyla el sıkışacağım."

Ajda Pekkan'ın gençliğini kim oynayacak sorusu gündeme gelmeye başladı. Pop Bizde adlı Instagram hesabında yer alan habere göre; Ajda Pekkan'ın sıcak baktığı film projesi için, Serenay Sarıkaya'nın ismi ön plana çıkmaya başladı.

Aşk-ı Memnu'nun Şayeste'si Fatma Karanfil hayatını kaybetti Aşk-ı Memnu'nun Şayeste'si Fatma Karanfil hayatını kaybetti

Ajda Pekkan, Babası Deniz Albay Rıdvan Pekkan, Annesi Nevin Pekkan ve kardeşi Semiramis ile.

AJDA PEKKAN ve Ailesi
Ayşe Ajda Pekkan,  12 Şubat 1946 yılında İstanbul Kasımpaşa'da doğdu. Deniz subayı olan babasının görevi dolayısıyla çocukluğu Gölcük'te geçti. Çocukluğundan beri şarkıcı olmayı çok isteyen Çamlıca Kız Lisesi öğrencisi Ajda Pekkan, 1962 yılında dönemin en popüler gece kulübü Çatı'nın sahibi İlham Gencer'e ulaştı. Ve müzik hayatı başlamış oldu.

Ajda Pekkan, 60'ların başlarında 'Los Çatikos Grbu'nun solistiyken.

İlham Gencer, Ajda Pekkan'ı ilk keşfeden isimler arasında. Bozkurt İlham Gencer, Pekkan'ın kariyerinin başlangıç yıllarında Çatı da 'Los Çatikos' ismini verdiği grubuyla birlikte çalıştılar.

İlham Gencer’in, kulübün adından türettiği ve ‘’Los Çatikos’’ ismini verdiği orkestranın ilk solistlerinden birisi de Ajda Pekkan olmuştur. İlham Gencer (Piyano), Sabahattin Tosun (Bateri), Mehmet Tosun (Bas), Orhan Avşar (Bandeneon), Ajda Pekkan (Solist) hep birlikte fotoğrafta görülüyorlar. 

Ajda Pekkan biyografi filminde İlham Gencer'i kimlerin canlandıracağı cast seçimi açısından çok önemli.

Hülya Koçyiğit ve Ajda Pekkan Ses dergisinin yarışmasında görülüyorlar.  (1963)

Ajda Pekkan 1963 yılında Ses dergisinin yarışmasını kazanınca bir anda şans kapıları ardına kadar tamamen açılmış oldu. Sanatçı yarışma sonrasında 12 filmlik bir anlaşmaya imza attı. Yarışmada kadınlarda Ajda Pekkan birinci, Hülya Koçyiğit ikinci olurken, erkeklerde Ediz Hun birinci oldu. Ediz Hun ve Koçyiğit'in gençliğini kimin oynayacağı da önemli ayrıntı.

Ajda Pekkan - Fikret Şenes.

Ajda Pekkan filminde olması gereken isimlerin başına hiç kuşkusuz unutulmaz şarkıların söz yazarı Fikret Şenes geliyor. Şenes'i kimin canlandıracağı önemli bir detay.

Ajda Pekkan'ın hayatında yer alan önemli kişiler Semiramis Pekkan ve Zeki Müren'i kimin canlandıracağı şimdiden merak konusu oldu. 

Zeki Müren & Ajda Pekkan

Süperstar Ajda Pekkan, Zeki Müren'in fenalaştığı anlarda da yanında bulunuyordu. 

Ajda Pekkan'ın Emel Sayın, Sezen Aksu ve Nükhet Duru ile de dostluğu biliniyor.

Süperstar Ajda Pekkan ile Diva Bülent Ersoy'un yolları bir dönem İzmir Fuarında gazino sahnesinde kesişti. Araları zaman zaman limoni olsa da her iki sanatçı da birbirlerinin sanatı hakkında son derece olumlu ve güzel sözler sarf ediyorlar.  

Şu sıralar her iki sanatçının da hayatları filme hazırlık safhasında. Anlaşmayı yapan Diva Ersoy'un hayat hikayesi senaryolaştırılırken, Süperstar'ı canlandıracak isim için Serenay Sarıkaya'nın ismi ön plana çıkmış durumda. Esasında Bergen'i canlandıran Farah Zeynep Abdullah da Ajda Pekkan'ı rahatlıkla oynayabilir ama kesin olması gereken nedir derseniz şunu söyleyebilirim; şarkılar kesinlikle Süperstar'ın yorumuyla olmalı. Aynı şey Ersoy için de geçerli. Zira bu iki sanatçının sesini oyuncuların tutturması imkânsız. Bergen filminde de gördük malesef şarkı yorumları yetersizdi, beklenen etkiyi yaratmadı. Çünkü Bergen'in de sesi öyle böyle bir ses değil. Çok güçlü bir yorum ve şarkıyı sonradan okuyan oyuncu yetersiz kaldığı için reyting olarak başarılı olsa da beklentilerin altında kaldı. 

Süperstar Ajda Pekkan sanat hayatında 60. yılını kutladı 2023 de, Bülent Ersoy ise 50. yılını. Bir döneme damga vurmuş sanatçıların hayatı çekilirken tüm detaylar dikkatlice araştırılarak senaryolaştırılmalı.

Müslüm Gürses'in filmini de meraktan çok sayıda kişi izledi. Dramatik bölümler çok öne çıkarılmışsa da Müslüm Gürüses'in 80'ler ve son döneminde ki popüleritesi daha iyi yansıtılabilirdi.

Yabancı belgesellerde, Dalida örneğin, ses tamamen onun şarkılarıyla verilmişti. Süperstar'da da aynı yöntem uygulanmalı.

İlk dönemlerinde sinema ve sahne dönemi de dahil genç oyuncular Ajda'yı canlandırabilir rahatlıkla. Çocukluk dönemi, okul yılları, 1963 yılında Ses Dergisi'nin yarışmasını kazanması, Paris de Olympia konseri, Eurovision Şarkı Yarışması gibi çok önemli detaylar var. Türkiye'nin sanat tarihine damga vurmuş, merak edilen konular bunlar. O yüzden söz konusu Süperstar ise sanatçımızın ne kadar titiz olduğunu bildiğimden A'dan Z'ye her detay düşünülmeli. Günümüzde ki dönemi anlatılırken Ajda Pekkan kendisini rahatlıkla oynayabilir. Zira o aynı zamanda başarılı bir oyuncu, siyah-beyaz yıllarda 50 filmde başrol oynamış. Belgesel de Süperstar arada anlatıcı olarak çıkar ve kendi ağzından o yılları anlatırsa yine çok daha etkili olur.

Editör: Olcay Ünal Sert