Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, Rumeli türküleriyle bilinen ve 'Deryalar' türküsüyle unutulmazlar arasına giren efsane sanatçı Arif Şentürk’ün yoğun bakımda olduğunu belirterek dua istedi.

Onur Akay, bugünkü köşe yazısında yoğun bakıma alınan Şentürk’ün durumunun ağır olduğunu ifade etti. Türkücü Şentürk için dua isteyen Akay, "Rumeli türkülerinin ünlü ismi Arif Şentürk, maalesef yoğun bakımda ve durumu çok ağır" ifadelerine yer verdi.

Arif Şentürk geçtiğimiz ay Kanal D'de yayınlanan Sibel Can ve Hakan Altun'un sunduğu Şarkılar Bizi Söyler programına konuk olmuş, sevilen şarkılarını seslendirmişti.

Arif Şentürk kimdir?

1941 yılında Makedonya’nın Kumanova kasabasında dünyaya gelen Arif Şentürk, ilk ve ortaöğretimini burada bulunan bir Türk okulunda tamamladıktan sonra, 1956 yılında ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etti.

Önce Kırklareli’ye yerleşen aile, daha sonra İstanbul’un Zeytinburnu semtine taşındı. Bakırköy ve Yeşilköy Halkevi Müzik Okulu’nda müzik eğitimi alan Şentürk, 1975 yılında TRT Amatör Sesler Sınavı’nda başarılı oldu ve Nida Tüfekçi tarafından desteklendi. 70'li ve 80'li yıllarda 'Deryalar' türküsüyle unutulmazlar arasında ki yerini almayı başardı.

Müzik hayatı boyunca toplam 12 albüm dolduran Arif Şentürk, Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Bosna Hersek, Yunanistan gibi bölgelerden derlediği özellikle Deryalar, Ramize, Safiye gibi Rumeli türküleriyle beğeni kazandı.

Editör: TE Bilisim