Fatma Girik'in vefatı sanat dünyasını sarstı

Türkan Şoray: Dünya güzeli maviş gözlerinle cıvıl cıvıl bakardın benim canım arkadaşım seni çok özleyeceğim birlikte olduğumuz,güldüğümüz günlerimizi..
Sinema yolculuğunda kader arkadaşıydık sevinçlerimiz, üzüntülerimizle..
Seni seven milyonlar çok özleyecek Türk Sinemasında yerin dolmayacak.
Duyduğum derin acıyı ifade etmem zor kalbimdesin sonsuza kadar..

Cüneyt Arkın, sosyal medya hesabından yaptığı duygusal açıklamada şu sözlere yer verdi:

İnanamıyorum..
Bağıra bağıra ağlamak geliyor içimden.
Ne kadar iyiydi o..
Yüreğim yanıyor, büyük bir parçam gitti.
Gözümün önünde mavi, yiğit bakışları..
Öyle zarif bir kadındı ki.
Nasıl dayanırım ben bu acıya.
Sen ne iyi insandın.
Ne kadar alçak gönüllü, dosttun.
Nur içinde yat 

Cüneyt Arkın: İnanamıyorum...Bağıra bağıra ağlamak geliyor içimden... Ne kadar iyiydi o...Yüreğim yanıyor, büyük bir parçam gitti...Gözümün önünde mavi, yiğit bakışları... Öyle zarif bir kadındı ki...

Gönül Yazar, Ayhan Işık, Fatma Girik

Gönül Yazar: Benim canım arkadaşım, güzel gözlü, iyi kalpli Fatom. Şişli’nin biricik Belediye Başkanıydın sen. Beni görünce ne kadar sevinmiştin. Sarılmıştık birbirimize. Tebriğe geldiğim arkadaşıma şimdi de bu yazıyla rahmet diliyorum, demek ki hayat böyle bir şeymiş. Melekler yoldaşın olsun, ışıklar içinde uyu, birbirini çok seven bizler nasılsa bir gün elbet buluşacağız.

Fatma Girik ve Ayhan Işık çift olarak en çok yakıştırılan oyunculardandı.

Neşe KaraböcekAllah rahmet eylesin. Fatmacığımla çok yıllar sahneleri paylaştık. İyi bir insan iyi bir film yıldızı  ve sanatçıydı. Çok üzüldüm. Nur içinde yatsın. Cennet mekanı olsun. 

Filiz Akın sosyal medya hesabından; "Efsaneler ölmez güzel bir görüş ama şu an beni teselli edemiyor. Ben sana nasıl veda edebilirim, Menekşe Gözlüm Fatma Girik" mesajını yayınladı.

Filiz Akın: Şimdi daha haberin şokundayım. Herhalde yanlış duydum diyorum olmuyor telefonlar çalıyor. Mesajlar geliyor. Ah benim dobra arkadaşım. Ben şimdi kime Menekşe Gözlüm diyeceğim.

Hülya Koçyiğit: Çok büyük büyük acı içindeyim. İnanamıyorum hala. Fatma gerçekten canım ciğerim arkadaşım değil tüm Türkiye'nin sevdiği çok çok büyük bir sanatçıydı. Büyük bir kayıp. Ancak son bir kaç senedir gerçekten rahatsızdı. Bana şöyle dedi: Memduh gitti, her şey bitti. Artık bende gitmek istiyorum dedi. Bunu derken gözleri dolu doluydu. hayatta en sevdiği insanı kaybetti, Fatma da solmuştu. Sağlık sorunları ile uğraşıyordu. Yürüme zorluğu çekiyordu. Gözleri ışıl ışıl yaşama tutunmaya çalışıyordu. Hasta olsa da beklenilen bir şey değildi ölümü. Sabah böyle bir Haber almak. Hala kendime gelemedim. Konuşmakta zorlanıyorum. 

İçim yanıyor. Canım arkadaşım, o masmavi gözleriyle hepimize enerji, mutluluk veren dev yürekli, benim canım arkadaşım. İnanasım gelmiyor. Fatma'm, seni ziyaretlerimde ne planlar yaptık arkadaşım. Hani hepsini gerçekleşecektik... Böyle olmadı, yüreğim çok yanıyor. Türk sineması en önemli oyuncularından birini kaybetti, ben kardeşimi... Bu dünyadan bir Fatma Girik geçti... Ruhun şad olsun Fatma'm, güzel yüreklim. Hepimizin başı sağ olsun,

Emel Sayın: Canım Fatoş... Güzel gözlüm, altın kalplim. Gidişinle yüreğimizi yaktın. Hiç unutulmayacak, hep sevileceksin. Mekânın cennet olsun.

Göksel Arsoy: Onun kadar sevecen, iyi bir sanatçıya ben rastlamadım. Her dakika gülmek, hep pozitif bir insan. Onunla çektiğimiz şahane bir Film vardı aklıma. Ben onu bir kaç defa hatır sormak için aradığımda hep telefonu kapalıydı, konuşamadım. Benim duyduğum onun bacaklarında bir kuvvet kaybı olmuştu. Bu haber şoke etti. Neden olmuş bilmiyorum. Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın. Onu sevenler kalplerinde yaşatacaktır, Fatma Girik ölmez.

Hale Soygazi: İlk ameliyatından sonra ziyaret etmiştik. Gene gidecektik olmadı . Başımız sağ olsun, Türk sinemasının sembolü Fatma Girik saygıyla sevgiyle anacağız.

Müjde Ar: “Fatma Girik gibi bir kadın bir daha gelmeyecek” 

“Siyasi duruşundan hiç ödün vermeyen bir kadını kaybettik. Bir daha Fatma Girik gibi bir kadın gelmeyecek. Ağzına geleni söyleyen ve asla taviz vermeyen bir devdi. Dünya çapında biriydi. Ne yazık ki baya hastaydı. En son Bodrum’da görüştük. 3 gün önce pazartesi günü çıkacağım, eve gelsin demişti. Ölüme dimdik gitti. Zor bir süreç oldu onun için. Çok özleyeceğiz. Fatma Girik siyasi bir kişiliktir. Sinemacıların yürüyüşünde vardı. Arkasında Kadir vardı. Mikrofon onun elindeydi.”

Müjde Ar, TELE 1’de yayınlanan Betül Begümhan Aydoğan’ın sunduğu Gün Ortası programında Fatma Girik'i anlattı. Müjde Ar, Fatma Girik’in politik bir isim olduğunu vurgulayarak, CHP'den Şişli Belediye Başkanlığı yaptığını vurgulayarak, Atatürkçü, aydınlık, Cumhuriyet kadını olduğunu söyledi.

Sinema emekçileri için yapılan yürüyüşte Fatma Girik megafonla anons yaparak başı çekerken hemen arkasında Kadir İnanır Türk Bayrağı'nı taşıyor, onun da hemen yanında Tarık Akan var.

1977, Ankara. Fatma Girik, Türkan Şoray, Mevlüt Ekinci ve Fikret Hakan’ın Anıtkabir ziyareti.

Uğur Mumcu, Fatma Girik ve İlhan Selçuk kol kola madenci yürüyüşünde.

Kerem Alışık: Ah benim insanları insan kalbi ile seven Fatma ablam. Sıcak ekmek kokuları bıraktın bağrımızda. Ve bugün gök yüzüne can arkadaşlarının yanına gittin. Her yer soğuk şimdi. Hepimizin kalbi, nefesi, ruhu üşüyor. Acımı hangi dilde tercüme etsem üzüntümü anlatmaya yetmiyor. Nurlar içinde uyu.

Selda Alkor: Fatma’nın hep çocuk gibi bir ruhu vardı. Çok güçlüydü, çok açık sözlü bir kadın ve çok önemli bir sanatçıydı. Özlemle anacağım arkadaşımı, çok ama çok üzgünüm. Hepimizin başı sağ olsun.

Tamer Yiğit: Türk Sineması'nın en değerli kadın oyuncularından çok kıymetli sanatçı dostum Fatma Girik'in vefatını derin bir üzüntü ile öğrendim. Kendisi sanatı ve karakteri ile yeri doldurulamayacak bir kişi. Allah'tan kendisine rahmet ve tüm sevenlerine sabır diliyorum.

Itır Esen: Çocuk yaşlarımdan tanıyorum Fatma Girik’i büyüleyici bir ışığı vardı, gözlerindeki yıldızlı parıltıdan etkilenmemek olanaksızdı, sinemaya olan tutkusu, Fatma ablayı oyunculukta da onu zirveye taşıdı. Cesareti, yüreğindeki Kartal’ı hep zirveye taşıdı. Çok ama çok üzgünüm. Gittiğin yerde seni ayakta karşılayacak tüm sevdiklerin. Alkışlarla yürü yeni yolunda.

Fatma Girik ve Orhan Gencebay 'Hatasız Kul Olmaz' sinema filminde.

"ÇOK BÜYÜK BİR KAYIPTIR"

Orhan Gencebay: Son derece üzgünüm. Biraz önce haberini TV'den aldım. Çok büyük bir kayıptır. Gerçekten çok büyük bir kayıp. Son zamanlardaki durumu hassastı. Türk sinemasına en büyük emekleri veren en büyük örneklerden biriydi. Beraber çalışmalarımız olmuştu. Bu tatilde Bodrum'da o kendisi Bodrum'da kalıyordu. Gidecektim fakat İstanbul'a döndü. Kendisi ile bir kaç defa telefonda konuştuk. İstanbul'da ziyarete gidecektim ama ziyaretçi almıyorlardı. Yakın takipteydik. Durumu iyi değildi. Kaybedeceğimizi hissetmiştik. Kendisini çok seviyorduk, Allah gani gani rahmet eylesin.

Birlikte çalıştığımız dönemlerde çok güzel çalışmalar yaptık. Çok güzel anılarımız var. Kendisini çok severdik ve yakın takip ederdik. O çok sevilen biriydi. Hepimize başsağlığı diliyorum, harika bir insanı kaybettik. Sinemamızın Fatma annesini, Fatma hanımını kaybettik.

"FATMA GİRİK'TE EGO DİYE BİR ŞEY YOKTU"

Perihan Savaş: Herkesin ablasıydı. Gerek Yeşilçam'da gerekse belediye başkanlığı ve TV programı yaptığı dönemde herkesi kucakladı, herkesin yardımına elinden geldiğince koştu. Onu herkes sanıyorum ki abla olarak büyük bir sevgiyle bağrına bastığı insanlar hatırlayacak. Ben en son sağlık durumu ile ilgili bilgi alıyordum, çok fazla telefonda konuşamıyordum. En son Hülya Koçyiğit ile birlikte bir öğle yemeği yemiştik. Çok keyifli bir yemekti. Haberleri sevgili menajeri Bircan'dan alıyordum. Kendisi ile bir kez konuşabildim Memduh abinin vefatından sonra. Sonra hastalığında konuştum. 'İyiyim, iyi olacağım' dedi. Bodrum'da çok keyifliyim dedi. Memduh abinin ölümünden sonra Fatma'da bedensel ve ruhsal olarak sorular söz konusu oldu. Bu da çok doğaldı, çünkü onların aşkı çok büyüktü.
Onda ego diye bir şey yoktu.

Fatma Girik - 2006 (Fotoğraf: Olcay Ünal Sert)

"SEVEREK UĞURLUYORUZ FATMA GİRİK'İ"

Nebil Özgentürk: Bu ülkenin büyük oyuncuları ve ölümsüzleri vardır. Bugün Uğur Mumcu'yu da anacağız, fikirleri öldüremezsiniz diye. Fatma Girik de bu ülkenin ölümsüzlerindendir. Türkan Şoray ve Filiz Akın'la birlikte. Çok değerli filmleri var, çok değerli oyuncularla... Sinemamızın kendine has kuralları ve sıcaklığıyla çekilmiş filmlerdir bunlar. Çok onurlu bir hayat sürmüşlerdir. Fatma Hanım'ı gökyüzüne sevgiyle uğurlayacağız. Söz Fato'da programı yapmıştı, orada hepimizin ablasıydı. Belediye Başkanlığı da yapmıştı. Onun yanında güven duyarsınız. Bir anda ablanız olur. Bir esnaf ona derdini anlatabilir. TV programlarında Söz Fato'da da kötü adamları kırıp dövüyordu. Hakikaten çok üzüldüm. Fatma Girik'in değerinin bilindiğini de biliyorum. Severek uğurluyoruz Fatma Girik'i.

"YERİ DOLDURULAMAYACAK BİR İNSANDI"

Bahar Öztan: Şahsına münhasır muhteşem bir insandı. Hayat böyle bir şey. Bugün varız yarın yokuz. Çok değerliydi. Güzel bir film çekmiştik, Kanlı Nigar diye. Hepimize kol kanat germiştir. Yeri doldurulamayacak bir insandı Fatma abla. Sağlık durumu ile ilgili hep bilgilere sahiptim, pek görüşemedik. Benim de çok rahatsızlıklarım var. Şu anda da rahatsızım. Yeni bir operasyon geçirdim Arada çok sevdiğim insanlardan Fatma abla ile ilgili her türlü bilgiyi biliyorum. Ben şimdi öğrendim, sizden öğrendim. Çok şok oldum. O yoncanın biriydi zaten. Çok büyük bir kayıp. Çok özel bir insandı.

Amerika da yaşayan Yeşilçam'ın usta sanatçısı Ahu Tuğba sosyal medya hesabından Fatma Girik'in fotoğrafını paylaşarak; "Türk Sineması dev bir ustayı kaybetti. Mekânın cennet olsun." yorumunu yaptı.

Serpil Çakmaklı: Türk sinemasının mihenk taşlarından, Gönüller’in Sultan’ı değerli büyüğüm, ustam Fatma giriği kaybetmenin acısı içersindeyim. Bu güne değin kimseyi incittiği duyulmamıştır .Kibir, ego, asla barındırmayan, sevgi dolu, tertemiz yüreği ile halkın sanatcısı idi, onlara hep saygıyla, sevgiyle yaklaşırdı. Bana katmış olduğun tüm güzellikler için sonsuz teşekkürler. Vermiş olduğun nasihatleri hiç unutmayacağım. Türk sinemasının ve sevenlerinin başı saolsun. Mekanın cennet ruhun şad olsun canım Fatom. Birlikte olduğumuz en özel anımızın kareleri. Senden kalan en büyük değer bu; herkese nasip olmaz.  Daha çok resimlerimiz var ama bu bambaşka. Seni çok çok seviyorum sevgimi her daim söylediğim için çok mutluyum. Filmlerinle her zaman bizimlesin, kalplerdesin, seni asla unutmayacağız.

Tarkan, sosyal medya hesabından Fatma Girik'i andı.

Tarkan: Bir efsaneyi daha kaybettik.
Fatma Girik’in ölüm haberiyle içim bir başka yandı.
Onun yeri hepimizde bir başkaydı galiba.
Oyunculuğundaki ustalık, gerçeklik ve samimiyet, hayattaki onurlu, erdemli ve ahlaklı duruşu ile kalplerimizde ilelebet yaşayacak, hiç unutulmayacak o.
Nurlar, ışıklar içinde uyu sevgili Fatma Girik…
Ailesi, yakınları ve tüm sevenlerine baş sağlığı dilerim…

Ajda Pekkan ve Fatma Girik 'Koçum Benim' adlı sinema filminde görülüyorlar

Ajda Pekkan:  Türk sinemasının Efsanesi, canım arkadaşım sevgili Fatma Girik’in ölüm haberi beni çok derinden sarstı ve çok üzgünüm.
Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.
Ebedi hayatta huzurla uyu Canım Fatma’cım

Bülent Ersoy: Yonca artık üç yapraklı.. Melekler yoldaşın yattığın yer nur olsun menekşe gözlü Fatma'm ...

Bülent Ersoy, sosyal medya hesabından Fatma Girik için duygusal bir paylaşım yaptı.

Bülent Ersoy ve Fatma Girik yıllar önce "Ölmeyen Şarkı" adlı sinema filminde rol almıştılar.

Bedia Akartürk; Fatma Girik, Bülent Ersoy ve Yalçın Gülhan'la birlikte İzmir Fuarı'nda Ekici Över Gazinosu'nda çalıştıkları yıllardan bir kareyi paylaştı.

Bedia Akartürk: Çok kıymetli bir dostumuzu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.

Avrupa Turnelerinde, İzmir Fuarı'nda, çeşitli gazinolarda birlikte çok çalıştığımız, Yeşilçam'ın temel taşlarından kıymetli Fatma Girik ...

Yerin, değerin, saygı ve sevgin hep baki kalacak...

Kıymetli dostumuzu rahmetle anıyor; annesi başta olmak üzere tüm ailesine, sevenlerine ve ülkemize baş sağlığı ve sabır diliyoruz..."

Bedia Akartürk sosyal medya hesabından Fatma Girik ile birlikte 70'li ve 80'li yıllarda çekilmiş kareleri paylaştı. 

Sevim Emre: Fatma Girik'i kaybettik. Boncuk gözlüm Hakk'a yürüdü. Dualar yoldaş olsun, nurlarda uyusun. Mekanı cennet olsun. Ailesine, sevenlerine sabırlar diliyorum.

Fatma Girik - (Fotoğraf: Olcay Ünal Sert)

Filiz Akın, Magazinsortie.com Yayın Yönetmeni Olcay Ünal Sert'in 2006 yılında Isparta Eğridir Gölü'nde çektiği fotoğrafı siyah beyaz paylaşarak duygularını açıkladı.

SİYASETÇİLERDEN AÇIKLAMALAR:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Sanat ve siyaset dünyamızın usta ismi Fatma Girik’in vefatından dolayı büyük üzüntü duydum. Topluma ayna tutan eserleriyle ve siyasetteki duruşuyla gönüllerde taht kuran Şişli eski belediye başkanımız Fatma Girik’e Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemizin başı sağ olsun!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Sinemamızın unutulmaz filmlerinin büyük oyuncusu Fatma Girik'e Allah'tan rahmet diliyorum. Sinemamızın, sevenlerinin ve ailesinin başı sağ olsun.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Sinemamızın usta oyuncusu #FatmaGirik hanımefendiye Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Geride bıraktığı güzel eserleriyle anılmaya devam edecek. Hepimizin başı sağ olsun.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Yeşilçam’ın usta isimlerinden Fatma Girik'e Allah’tan rahmet ailesi, sevenleri ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: Türk sinemasının kıymetli isimlerinden Fatma Girik'in vefatını üzüntüyle öğrendim. Ülkemiz sinemasının bir dönemine damga vuran sanatçımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabır diliyorum. Halkımızın ve Türk sinemasının başı sağ olsun.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Sinemanın unutulmaz isimlerinden Fatma Girik'in Vefat haberini üzülerek öğrendim.
Kendisine Allah'tan rahmet; yakınlarına, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Sinemamızın değerli sanatçılarından #FatmaGirik’i kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Asla unutmayacak bir sanat mirası bıraktı. Fatma Girik’e Allah’tan rahmet diliyoruz. Herkesin başı sağ olsun.

İstanbul'da ki törenlerin ardından Fatma Girik'in naaşı Muğla Bodrum da toprağa verildi.

Editör: TE Bilisim