Sanat yolculuğu Amerika’dan Londra’ya kadar pek çok yerde bulunan Ganalı ünlü Ressam Kojo Marfo, küratörlüğünü Zeynep Öztürk’ün üstlendiği Dg Art Project Gallery’de açılan “Umut Denemesi” isimli sergisi ile ilk kez İstanbul’da! 
Ganalı Ressamın “Umut Denemesi” Sergisi 11 Mart 2024 Tarihine Kadar Polat Piyalepaşa’daki Dg Art Project Gallery’de ziyarete açık olacak.

Adnan Polat (2)

Adnan Polat sergiyi gezdi.

Çocukluk yıllarını Gana’nın farklı bölgelerinde geçiren Kojo MARFO, küratörlüğünü Zeynep Öztürk’ün üslendiği “Umut Denemesi” adlı sergisi ile DG Art Project Gallery’de İstanbullu sanatseverlerle buluştu. DG Art Gallery’nin sahibi Dursun Gündoğdu ve Sanat Danışmanı kardeşi Arzu Gündoğdu’nun mükemmel bir ev sahipliği yaptığı sergi 11 Mart tarihine kadar gezilebilir.   

Jean David Malat, Zeynep Öztürk, Dursun Gündoğdu (4)

Jean David Malat, Zeynep Öztürk, Dursun Gündoğdu

Rahatsızlığı nedeniyle sergi açılışına gelemeyen Ganalı sanatçıyı, İngiltere’deki galericisi Jean David Malat temsil etti. Sergisinin açılışına canlı bağlantı ile katılan Kojo Marfo’da hayranlarını selamlayarak,  Türkiye’de ilk kez sergi açmanın heyecanını yaşadığını ifade etti.

Ayşe Adile Nami Osmanoğlu Tars (6)

Osmanlı Hanedanından Ayşe Adile Nami Osmaoğlu sergide hazır bulundu.

Sergi açılışına Adnan Polat, Osmanlı Hanedanından Ayşe Adile Nami Osmaoğlu, Fatih-Esra Öztürk, Hasan Kosif, Süleyman Kosif, Mehmet-Neslihan Torun Kaya, Ömer Abacı başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Kojo
Sanat yolculuğu Amerika’dan Londra’ya kadar pek çok yerde bulunan Kojo Marfo’nun eserlerinde samimiyet, sevgi, evrensellik gibi unsurlar ön plana çıkıyor. Ganalı ressam, “Evinize asabileceğiniz güzel bir şey resmetmekle ilgilenmiyorum. Sanatımın insanlarla bir bağ kurmasını, herkesin ilişki kurabileceği bir sembol olmasını istiyorum. Ne yaşadığınızı veya nerede yaşadığınız fark etmeksizin, sanatımın insanlara iç dünyalarını düşünmelerine ve yansıtmalarına yardımcı olmasını istiyorum." sözleri ile kendini ve sanatını açıklıyor.

Dursun Gündoğdu, Celal Korkut (Dha Genel Müdürü) (3)

Yıldız Tilbe, Ramazan öncesi son konserini verdi. Yıldız Tilbe, Ramazan öncesi son konserini verdi.

Dursun Gündoğdu ve DHA Genel Müdürü Celal Korkut ile objektife birlikte poz verdiler.

Marfo çalışmalarında aynı zamanda, Afrika’nın sosyal ve coğrafî dokusunu figüratif yollarla anlatmaya çalışıyor. Doğup büyüdüğü coğrafyada önemli bir yer tutan anaerkil düzenin getirisi olarak kadın figürlerini de eserlerinde sıklıkla görüyoruz. 

Arzu Gündoğdu, Ömer Abacı, Dursun Gündoğdu (8)

Arzu Gündoğdu, Ömer Abacı, Dursun Gündoğdu 

Kojo Marfo’nun Eserlerinde Bulunan “Akan Doğurganlık Bebeği” Figürü:
Marfo’nun eserlerinde kullandığı “Akan Doğurganlık Bebeği” figürü, Akan halkı için oldukça değerli. Akan halkı; kendini birleşmiş bir ulus olarak görmekte ve “Akan” terimi, “Her şeyden önce” anlamına gelmektedir. Medeniyeti ve aydınlanmayı temsil eden “Akan Doğurganlık Bebeği” figürü, sanatçı tarafından yeniden şekillendirilerek daha yuvarlak hatlara sahip olur. Sanatçının bu şekilde hedeflediği şey ise ağırbaşlılık ve samimiyet gibi dünyanın her yerinde geçerliliği olan duyguları ikonografi ile sanatseverlere ulaştırmaktır. 

Hasan, Süleyman Kosif (3)

Hasan Kosif - Süleyman Kosif

Fatih Esra Öztürk (4)

Fatih-Esra Öztürk

Jean David Malat, Arzu Gündoğdu (3)

Jean David Malat, Arzu Gündoğdu

Mehmet Neslihan Torun Kaya (4)

Mehmet-Neslihan Torun Kaya

Editör: Olcay Ünal Sert