Gülden Karaböcek ve Nur Düzgit'ten 'Çorbacı' açıklaması!

Gülden Karaböcek - Nur Düzgit Karaböcek / Fotoğraf - Copyright: Olcay Ünal Sert

Gülden Karaböcek’in Konya’daki bir çorbacıda sahne alması sosyal medyada çok konuşuldu. Sanatçının kızı Nur Düzgit, görüntülerle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Görüntüler 4 yıl öncesine ait. Nostaljik bir çorbacıda imza günü oldu. Bir tane playback şarkı söyledi, sahne almadı.

Gulden Karabocek -  Photo Copyright - Olcay Ünal Sert (The Marmara Oteli, 29,01.2003)

Usta sanatçı Gülden Karaböcek’in sosyal medyada paylaşılan bir görüntüsü kısa sürede gündem oldu. Bir dönemin müzik efsanesinin bir çorbacıda sahne aldığı iddia edildi. Videoyu izleyen Karaböcek’in hayranları, “Sanata sanatçıya asla değer yok”, “Çok zoruma gitti. Düzgün bir sahne yok mu Gülden Karaböcek için”, “Ekmeğin ayıbı yok, helalinden kazanıyor” gibi yorumlarda bulundu.

SAHNE ALMADI BİR ŞARKI SÖYLEDİ
Karaböcek’in kızı Nur Düzgit, sosyal medyadaki görüntülerle alakalı Hürriyet’ten Behlül Aydın'a şu açıklamayı yaptı: “Görüntüler 4 yıl öncesine ait. Konya’da nostaljik bir çorbacı var. Orada bir imza günü olmuştu. Bir tane playback şarkı rica etmişlerdi. Sonra o görüntüler ‘sahne alıyor’ gibi yorumlandı. Gülden Hanım gayet iyi. Sahnelere gidip geliyor.”

İMZA GÜNÜ DÜZENLEDİ
“Sürünüyorum”, “Kırılsın Ellerim” ve “Dilek Taşı” gibi unutulmaz şarkılarla tanınan 69 yaşındaki Gülden Karabacak, Konya’da katıldığı etkinlikte albümlerini de imzaladığı öğrenildi.

Sanatçının, Konya’daki imza gününün ardından Yalova’ya geçerek başka bir mekanda da sahne aldığı öğrenildi.

"TÜM ENİŞTECİLERİN SONU BÖYLE OLSA İZLESEK"  DİYEN DEMET AKALIN'A TEPKİ YAĞDI!

Demet Akalın'ın "Tüm eniştecilerin sonu böyle olsa izlesek" açıklaması sosyal medya da tepki çekti!

Demet Akalın'a 'Enişteciler' tepkisi

Demet Akalın'ın çorbacıda sahne alan Gülden Karaböcek için "Enişteci" yorumuna şarkıcının kızı @nur.duzgit 'ten tepki var.

Nur Düzgit, @2.sayfaofficial 'ya şu açıklamayı yaptı: "Annemin çorbacıda sahne aldığı haberlerini hiç dert etmedik, ama Demet Akalın'ın 'enişteci' yorumu bizi çok üzdü.

Onu annem de ben de çok severdik. Şimdi sayfamdan #DemetAkalın 'la fotoğrafımı siliyorum.

Konserine bilet almıştım, onu da yırtıp atacağım. Sözleri 50 yıllık bir sanatçıya yapılmış büyük bir saygısızlık, terbiyesizlik!"

İlk açıklama Karaböcek'in kızı Nur Düzgit'ten geldi.

Bülent Ersoy canlı yayında Arto'ya yüklendi: "Yalancısınız" Bülent Ersoy canlı yayında Arto'ya yüklendi: "Yalancısınız"

Gülden Karaböcek'in 3 yıl önce Konya da imza gününde katıldığı görüntülerin yıllar sonra servis edilmesine sanatçının kızı Nur Karaböcek tepki gösterdi. magazinsortie.com 'dan Olcay Ünal Sert'e konuşan Nur Karaböcek, Demet Akalın'ın açıklamalarının kendilerini çok üzdüğünü belirterek "Karakterini ortaya koymuş" dedi.  Karaböcek, "yıllar önceki imza gününün konsermiş gibi gösterilmesi kötü niyetli bir davranış. Açıkçası 'Çorbacıda sahne aldı' haberlerine üzülmedik, Demet Akalın'ın sözlerine kırıldık. Herkes karakterini ortaya koyar, o da karakterini ortaya koymuş." şeklinde tepki gösterdi.

Gülden Karaböcek'in resmi instagram hisabından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:


Basında çıkan iddiaların aksine, Karaböcek tarafından gerçekleştirilen her performans bir sahne şölenidir ve kusursuz bir seslendirme ile sunulmaktadır. Bahsi geçen çorbacıda sahne almasıyla ilgili haberler tamamen asılsızdır. Söz konusu görüntüler, geçmiş yıllara ait playback ve hatıra videolarıdır. Gülden Karaböcek'in performansları her zaman canlıdır ve orkestra eşliğinde dinleyiciye sunulmaktadır.

Ayrıca, belirtmek isteriz ki Gülden Karaböcek'in samimi ve yüce gönüllü kişiliği, sanat dünyasının ve hayır işlerinin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Kendisi, birçok yardım etkinliğinde en önde yer alarak destek vermiş ve değerli katkılarda bulunmuştur. Bu sebeple kendisi orada sahne alsa bundan gocunmayacak ve bunun paylaşımını yapacak bir sanatçıdır.

5-6 yıl öncesine ait olan, gerçekleri yansıtmayan bu videonun ve haberlerin sanatçımızın itibarına zarar verme amacı taşıdığını düşünüyoruz. Söz konusu olay şöyledir: Bir konseri için turneden dönerken - her daim Konya üzerinden yolculuk yaptığı için - ve orkestrasıyla iş sonrası bahsi geçen mekanın yemeklerini beğendiği için gide gele bahsi geçen mekan sahibi ve çevresiyle dostluk kurmuştur. Ardından bir gün yine sahneye giderken öncesinde yemek yemek için uğradığı nostalji konseptli ve çoğu sanatçının görselinin, isminin duvarlarında yazdığı, bulunduğu bu mekanda artık ısrarlara dayanamayarak müşteri olmadığı bir saatte mekanda aileye bir hatıra bırakarak playback bir şarkı seslendirmiş ve kendi isminin bulunduğu köşede plaklarını aile için imzalamıştır. Bunu duyan halk mekana akın etmiştir...

GÜLDEN KARABÖCEK KİMDİR?

İLK PLAK 14 YAŞINDA

1963 yılında dünyaya gelen Gülden Karaböcek, arabesk ve fantezi müziğin ilk isimlerinden olup müzik kariyeri boyunca pek çok tarzı denemiş ancak asıl ününü fantezi şeklinde tanımlanan kendine özgü arabesk şarkılarından kazanmıştır.

Orijinal adı Saniye Gülden Göktürk olan sanatçı, ilk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra, Ankara Radyosu'nda Yaşar Aydaş'tan şan, nota ve solfej eğitimi aldı.

Ankara'dan ailesi ile birlikte İstanbul'a gelerek ilk plağını 14-15 yaşlarında Pathé adlı firma hesabına doldurdu:

"Yazılanlar Gelir Başa & Garip Kaldım" 45'liği. Bu plakta Karaböcek'e ünlü sanatçı Orhan Gencebay bağlamasıyla eşlik etti. İlk iki plağını Gülden Göktürk adıyla çıkartan sanatçı, yaşadığı aile içi gerilim sebebiyle dönemin ünlü starı ablası Neşe Karaböcek'in takma soyadını 1972 yılında mahkeme kanalı ile alarak resmileştirdi.

70'li yıllarda Anadolu Pop Folk olarak adlandırılan türküler seslendiren Gülden Karaböcek, o dönem ayrıca "Yaralı Kalp", "Anca Beraber Kanca Beraber", "Taka Taka", "Dur Bırakma Beni" gibi aranjmanları başarıyla seslendirdi. "Non Ce N'est Pas Fini" nin Türkçe sözlüsü Dur Bırakma Beni adlı şarkıda Gülden Karaböcek'e vokalde Nilüfer ve Füsun Önal eşlik eder. Gülden Karaböcek, o dönem Onno Tunç, Norayr Demirci, Esin Engin, Süheyl Denizci Orkestrası gibi başarılı müzisyenlerle birlikte çalıştı.

Gülden Karaböcek, 70'li yılların ilk yarısında Aşık Veysel, Aşık Mahzuni Şerif, Neşet Ertaş, Aşık Nesimi Çimen, Aşık Mevlüt İhsani gibi ozanların eserlerini başarıyla seslendirir. Arif Sağ, Selahattin Bölük, Yücel Paşmakçı, Bedir Çağlayan gibi Türk Halk Müziği'nin duayenleriye çalışan Gülden Karaböcek bu dönemde Aşık Veysel'den "Derdimi Dökersem Derin Dereye", Aşık Mahzuni Şerif'ten "Mehmet Emmi", "Dumanlı Dumanlı", "Nem Kaldı", "Dokunma Keyfine Yalan Dünyanın", "İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım ve "Yalancısın", Sabahattin Ali'den "Aldırma Gönül", Ali Ercan'dan "Adaletin Bu mu Dünya", Neşet Ertaş'tan "Gönül Dağı" ve "Sarmaşık Güllere Dolandım", Aşık Mevlüt İhsani'den "Oy Beni Beni" ve "Oy Bende Yare Bende", Selahattin Bölük'ten "Gel Bari Bari", Pir Sultan Abdal'dan "Dostum Dostum", Aşık Ali İzzet Özkan'dan "Şu Sazıma Bir Düzen Ver" gibi eserleri seslendirdi.

GÜLDEN KARABÖCEK ALTIN DÖNEMİNİ 80'Lİ YILLARDA YAŞADI

Gülden Karaböcek, 1984 yılında İzmir Fuarı'na Ekici Över Gazinosu'nda assolist olarak sahne aldı. Sanatçı alt kadrosunda İbrahim Tatlıses, Barış Manço, Belkıs Akkale, Beşyıl Önce Onyıl Sonra Grubu, Atilla Arcan, Sezer Güvenirgül sanatçıları bulundurdu.

Gülden Karaböcek, 1984 yılında Çakıl Gazinosu'nda sahne alırken Sanat Güneşi Zeki Müren kendisini dinlemeye geliyor ve de Karaböcek'i kırmayarak aynı sahneyi paylaşıyorlar.

Gülden Karaböcek 80'li yıllarda İngiltere de London Palladium'da ve Avrupa da Ferdi Tayfur ve Bülent Ersoy ile birlikte konserler vermiş olup, Gülhane Parkı'nda da halk konserleri vermiştir.

80'li yıllarda Arabesk Müziğin Kraliçelerinden olup, şarkılarında aşk acısı ve ayrılık temasına sıkça yer verdiği için Hüzün Kraliçesi olarak anılmaktadır.

Editör: Olcay Ünal Sert