İlham Gencer kimdir, kaç yaşındaydı, neden vefat etti? İlham Gencer hayatı ve kariyeri...

Bora - Ayşe - İlham - İlhan Gencer

Usta sanatçı Ahmet Uğurlu hayatını kaybetti Usta sanatçı Ahmet Uğurlu hayatını kaybetti

Sanatçı İlham Gencer, caz piyanisti ve şarkıcı olarak adını duyurdu. Türkiye'nin ilk piyanist şantörlerinden olan Gencer'in oğlu Bora Gencer'de müzisyendir. İlham Gencer, 24 Mayıs günü Bodrum'da hayatını kaybetti. Peki, İlham Gencer kim, nereli, kaç yaşındaydı?

İlham Gencer, İstanbul'da doğdu ve müziğe de ilk olarak 1931 yılında başladı. Annesi dışında başka bir müzik eğitimi almadığı bilinen Gencer, iilk bestesini henüz 5 yaşındayken yaptı. Üç çocuğu da müzikle ilgilenen İlham Gencer, Bodrum'da yaşamını yitirdi. İşte, İlham Gencer hayatı...

İLHAM GENCER KİMDİR? 

Gencer, 30 Ağustos 1922 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Müziğe ilk kez 1931 yılında annesinden aldığı derslerle ve evlerindeki konsol piyanoyu çalarak başladığını belirten Gencer, başkaca bir müzik eğitimi almadığını bu nedenle aslında nota bilmediğini, doğaçlama çalıp söylediğini bir röportajında söylemiştir. İlk bestesi olan "İlham Vals"i de beş yaşındayken besteledi ve ilk konserini de yine beş yaşındayken Saray Sineması'nda verdi.

1943'te "Beyoğlu Erkek Lisesi"nden mezun olan İlham Gencer, Halk Evleri'nde müzik yaşamına amatör olarak başladı. 1944 yılında müziğe Beyoğlu’nda profesyonel olarak devam etti. Dönemin ilk yerli caz grubunda piyanoda İlham Gencer, trompette Badi Kemal, klarnette Mehmet Akter, vokalde Türkan Pasiner yer alıyordu. Başka bir müzik grubunu da 1949 yılında oluşturdu. İstanbul Radyosu'nda 1949’dan 1963’e kadar program yaptı. 1950'lerde Amerikalı şarkıcı Eartha Kitt'e "Kâtibim" şarkısını öğretti. Diğer bir adı da "Üsküdar'a Gider İken" olan şarkı dünya çapında hit oldu. 1960 yılında İstanbul Şişli'de kendisine ait olan "Çatı Kulübü"nü açtı. Bu kulüpte birçok şarkıcıyı müzik dünyasına o kazandırdı, bazı şarkıcıların da kendi üsluplarını ortaya çıkarmalarına fırsat tanıdı.

Gencer, 1961 yılında "Çatı Kulübü"nde Lübnan asıllı Fransız şarkıcı Bob Azzam'ın o yıl dünyada meşhur ettiği "C'est écrit dans le Ciel" adlı şarkıyı Fecri Ebcioğlu'nun yazdığı eğlenceli sözlerle Türkçe olarak seslendirdi. Bu parça Türkçe söylenmiş ilk pop şarkısıydı. Artık "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" adını alan bu şarkı ilk olarak 78 devirli taşplak formatında, daha sonra da 45'lik vinil plak olarak yayınlandıktan sonra ülke çapında büyük bir ilgiyle karşılandı. Böylece "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" Türkiye'de on yıl kadar sürecek olan "aranjman" müzik akımını başlatan şarkı olarak Türk pop tarihine geçti.

İlham Gencer, Ajda Pekkan'ı ilk keşfeden isimler arasında. Bozkurt İlham Gencer, Pekkan'ın kariyerinin başlangıç yıllarında Çatı da 'Los Çatikos' ismini verdiği grubuyla birlikte çalıştılar.

İlham Gencer’in, kulübün adından türettiği ve ‘’Los Çatikos’’ ismini verdiği orkestranın ilk solistlerinden biri de Ajda Pekkan olmuştur. İlham Gencer (Piyano), Sabahattin Tosun (Bateri), Mehmet Tosun (Bas), Orhan Avşar (Bandeneon), Ajda Pekkan (Solist) fotoğrafta  Şişli de o dönem eğlence sektörüne yön veren Çatı da görülüyorlar.

İlham Gencer 60'lı yıllarda Ayten Alpman, Ajda Pekkan, Cem Karaca, Emel Sayın, Barış Manço gibi isimleri kendi sahnesinde çıkardı. 

İlham Gencer Hürriyet gazetesi tarafından 1965 yılında ilk kez düzenlenen "Altın Mikrofon" yarışmasında "Zamane Kızları" adlı şarkısıyla ilk 10'a girdi. İlham Gencer 1953’te şarkıcı Ayten Alpman’la evlendi 1961'de ayrındılar. İkinci evliliği ise Necla Gencer'le oldu. Bora Gencer, Ayşe Gencer ve İlhan Gencer adlı çocukları da müzikle ilgilendi.

“İstanbul’un Güzelliklerini Koruma ve Yaşatma Derneği”ni kuran Gencer, 24 Mayıs 2023 tarihinde Bodrum'da yaşamını yitirdi.

Ajda Pekkan, 2022 yılında Bozkurt İlham Gencer'i Bodrum da hastanede ziyaret etmişti.

Editör: TE Bilisim