Pandemi de sahne alamayan sanatçılar ekonomik krize düştü. Ünlü şarkıcı İzel "Arabamı sattım. Ufak bir miktarda kredi çektim öyle idare ediyorum. İki aylık param var ondan sonra ne olacak bilmiyorum." açıklamasını yaparak gündeme bomba gibi düştü.

Ünlü deyince milyonlarca izlenen oyuncular, lüks evlerde oturan şarkıcılar, paha biçilmez otomobilleriyle tanınan sporcular geliyor aklımıza. Magazin dünyasının ünlü isimlerinin başarılı kariyerleri onlara iyi paralar kazandırıyor. Elbette bu rakamı tam olarak bilmek mümkün değil ancak ünlü biri görüldüğünde “Deli gibi para kazanıyor abi bunlar da!” düşüncesi hemen herkesin aklında yer etmiştir. İyi paralar kazanan ünlüler kazandıkları milyonları nasıl kullanıyor dersiniz?

Üne kavuşan isimler de bizler gibi para kazanıp bizler gibi de iflas edebiliyor.  Tek farklı ünlü isimler sahip oldukları yetenekleri kazanca dönüştürüyor. Bu bazen bizlere "nasıl kolay para kazanıyor" dedirtse de ünlü isimlerde zorlu süreçler yaşayabiliyor. Bizler gibi belli kazançları olan ünlülerin bizden tek farkları kazandıkları miktarlar. Bu küçük gözüken ayrıntı  bir insanın ömür boyu çalışsa bile kazanabileceğinden çok daha fazla.

Ünlü olmanın dolgun maaş anlamına geldiği aşikar. Peki, nasıl oluyor da ünlü isimleri sıklıkla mali sıkıntılar içerisinde görüyoruz. Milyonlar kazanan ünlü isimlerin iflas edişlerine çok sık rastlıyoruz. Çünkü çok kazanmak yetmiyor. Çok kazanılan paranın da iyi yönetilmesi gerekiyor. Milyonlar kazanan ünlü isimler finansal açıdan savurgan olabiliyor. 

Kariyerleri boyunca yapmış oldukları savurgan harcamalarla giderek artan borçlar ünlülerin korkulu rüyası oluyor.  Magazin dünyasının ışıltılı dünyasını içinde yaşayan ünlüler bu borçlar nedeniyle zor zamanlar geçirebiliyor. Listemizde bulunan isimlerin hepsi bir dönemin ünlü isimleriydi zenginlik ve refah içinde yaşıyorlardı. Unutulmaz  efsane denilen ünlü isimler maddi sıkıntıları nedeniyle birer birer o ışıltılı dünyadan ayrılmak zorunda kaldı. Eski ünlü isimlerin yerlerini çoktan yeni yıldızlar doldurdu. Bir döneme damgasını vuran zengin isimlerinin iflas ediş hikayeleri magazin basınının ve halkın büyük dikkatini çekiyor. 

İzel gibi ekonomik sıkıntı yaşadığı haberleriyle gündeme gelen isimler arasında Serpil Örümcer, Harika Avcı ve Ayşe Mine dikkat çekiyor.

Fotoğraf: Olcay Ünal Sert

1969 yılında en yüksek ücreti alan 'Bayan Bacak' lakaplı sanatçı Serpil Örümcer, günümüzde maddi sıkıntılar yaşamasını hatalı evliliklere bağlıyor. 

60, 70 ve 80'li yılların ünlü starı Serpil Örümcer, incik boncuk hazırladığı ürünleri satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Örümcer şöhretli günlerinden fotoğrafının olduğu saatleri de satışa sunarak geçimini sürdürüyor.

Harika Avcı da kirasını ödeyemediği onun yerine bir hayranının kirayı ödediği yönünde ki haberlerle magazin basınında gündemine gelse de sanatçı bu iddiaları çoğunlukla yalanladı.

Bir döneme damga vuran, zamanının en önemli assolistlerinden Harika Avcı'nın maddi zorluk çektiği, borç batağında olduğu iddia edilmişti. Bir televizyon programına konuşan Harika Avcı’nın ev sahibi, ünlü oyuncunun kirasını bile ödeyemediğini, maddi ve manevi olarak çok sıkıntılı günler geçirdiğini söyledi. Bu açıklamaların ardından Selin Ciğerci, hayranı olduğu Harika Avcı için ev sahibiyle iletişime geçeceğini ve kiralarını ödeyeceğini duyurdu. Kendisine çoğu kez ulaşmak istediğini fakat başaramadığını belirtti. Son günlerde hakkında çıkan haberlerin ardından Avcı sessizliğin bozdu. Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan ünlü isim sıkıntı günler yaşadığını doğruladı.

Sevgili ve değerli basın mensupları ve kıymetli sevenlerim...
Birkaç gündür basında konuşulanları üzülerek seyretmekteyim. Her insanın hayatında olabilecek geçmişten gelen problemlerden kaynaklı bir takım zorluklar yaşadığım doğrudur. Ancak bunlar çözülemeyecek problemler değil. Ancak şu anda takdir edersiniz ki; bu konular ile ilgili konuşmak istemiyorum.Hiçbir yerde zorla tutulmuyorum ve insiyatifim dışında hareket etmiyorum. Ben ezelden beri kendi sorunları ile kendi bildiğim yöntemlerle başa çıkmayı seven bir karaktere sahibim. Kısa zaman içerisinde problemleri çözülebilir hale getireceğimden eminim.

Rica ediyorum hayatım ile ilgili fikir sahibi olan ya da olmayan herkes , içine dahil olmadıkları konularla ilgili gıyabımda yorum yapmasın.Bu tür konularla ilgili anlayışınızı rica ederim.Basın mensuplarına ve kıymetli sevenlerime en güzel dileklerimle...İlginiz için çok çok teşekkür ederim
Harika AVCI

Harika Avcı, geçen yıl Kartal’da bir pansiyon odasında yaşamaya başlamış, her şeyini satmıştı. Avcı’nın pansiyon parasını bile Avustralya’da yaşayan bir fanı ödemişti. Assolistlik yaptığı yıllarda, evinde sıkıldığı zaman ünlü otellerin kral dairesine gidip bir ay orada kalırdı.

Son olarak 80'li yılların bir başka önemli starı Ayşe Mine; Demet Akalın ve Alişan'ın Star Tv ekranlarında sunduğu sabah kuşağı programına katılarak evini sattığını açıkladı. Mine, evini satarak oğlu için restaurant açtığını pandemiden dolayı orasının da kapalı olması nedeniyle iflas ederek sıkıntılı günler yaşadığını açıkladı. Onur Akay ile instagramda canlı yayın yapan Ayşe Mine, Kültür Bakanlığı'ndan yardım isteyerek Altın Plağını satışa çıkaracağını duyurmıştu.

Işıltılı hayatı terk ederek ömrünü sefalet içinde geçiren ünlü isimler arasında efsanevi sanatçı Cahide Sonku da bulunuyor.

Cahide Sonku; güzelliği, kabiliyeti ve zenginliği ile özlenen  /imrenilen bir hayat sürdü. Kıskanıldı; sevildi; dedikodusu yapıldı ve parmakla gösterildi. Masallardan çıkıp gelmiş prensesti. Ama sonu çok kötüydü...

Muhsin Ertuğrul ve Cahide Sonku

Yiyecek bir dilim ekmeğe muhtaç durumdayken Sonku'nun yardımına Muhsin Ertuğrul  koştu. Şehir Tiyatroları’ndan aylık 2 bin lira maaşlı bir kadroya yerleştirdi. Ama içki vazgeçilmezdi; oyunlara çıkamayınca yerine bir başkasını aldılar. 

Cahide Sonku; Yeşilçam Sokağı adlı filmde son kez beyaz perdede göründü. Ülkü Erakalın, bir dönemin ünlü ismini unutmamış ve hatırasına saygıdan rol almasını sağlamıştı. Yine Erakalın; 1971’de Mıstık adlı yapımda oynaması için büyük gayret göstermişti. Sonku’ya alkol tedavisi gördüğü Bakırköy Akıl Hastanesi’nden özel izinle film setine getirmişti. 

Ölümünden az önce - 1979’da! - son ödülü aldı. SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) ’nin onur/hizmet ödülünü bir meyhanede kabul etti.

İçki bulamadığı son günlerinde ispirto içti. Tahta bir kerevetin üzerinde ölmeyi diledi. 18 Mart 1981 de aramızdan ayrıldı.

Ünlü yazar Selim İleri; bir yazısında Beyoğlu’nun ıssız sokaklarının birinde Cahide Sonku’ya rastladığını yazdı. Bir elinde büyük şişe dolusu ispirto, öbür elinde bir bekçi düdüğü tutuyordu. Şişeden bir yudum aldıktan sonra, bütün gücüyle düdüğü öttürüyordu...

(Kaynak: Ali Hikmet İnce, Cahide Sonku’nun Önlenemeyen Düşüşü )

 

Zeki Müren & Cahide Sonku 'Beklenen Şarkı' sinema filminde.

Zeki Müren ile 'Beklenen Şarkı' adlı sinema filminde başrol oynayan Cahide Sonku da ömrünün son günlerinde Beyoğlu'nda Bekar Sokak'ta kaldığı evde büyük sıkıntılar yaşayarak hayata veda etti.

Gönül Yazar - Özden Çelik - Orhan Boran - Fecri Ebcioğlu

Tutumlu olan sanatçıların başında ise Gönül Yazar geliyor. Cahide Sonku'nun yaşadıklarından büyük dersler çıkararak parasını tuttuğunu açıklayan Gönül Yazar, sahnelere veda ettikten sonra yıllardır birikimini iyi yöneterek geçiniyor.