Sol Feminist Hareket tarafından hazırlanan bildiriye imza atan kadın sanatçılar, "Ya nefessiz kalacağız, ya koyu karanlığı birlikte yırtacak ve şafağın aydınlığına kavuşacağız" dedi.

Aralarında aydınlar, akademisyenler, müzisyenler, oyuncular, hukukçular ve sanatçıların bulunduğu yüzlerce kadın, Sol Feminist Hareket tarafından hazırlanan seçim çağrısı bildirisine imza attı.

"Buradayız, bu karanlığa teslim olmayacağız" başlıklı bildiride, kadınlara oy kullanma ve sandık koruma çağrısı yapıldı.

Tolga Savacı Amerika da son yolculuğuna uğurlandı Tolga Savacı Amerika da son yolculuğuna uğurlandı

Aralarında Müjde Ar, Zuhal Olcay, Sevinç Erbulak, Deniz Türkali, Tilbe Saran, Belkıs Akkale, Aylin Aslım, Belçim Bilgin, Tuluhan Tekelioğlu, Ahu Özyurt gibi çok sayıda tanınmış ismin bulunduğu kadınlar Sol Feminist Hareket'in bildirisine imza atarak destek verdiler.

'BU KARANLIK DÜZEN KAZANAMADI'

Bildiride, Cumhurbaşkanı Seçimi'nin 28 Mayıs’ta yapılacak olan ikinci turunun kritik önemine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"Bir gecede İstanbul Sözleşmesi'ni yürürlükten kaldırdıktan sonra şimdi 6284 sayılı kanuna ve medeni kanuna göz dikmiş, kadın düşmanlığında birleşmiş bir karanlık ittifak hayatlarımızı ve haklarımızı yok etmek için el sıkıştı. 'Bekar kadınları sahiplendirmek'ten bahseden, LGBTİ+’ların varlığına saldıran, çocuk istismarını meşrulaştıran bu çağ dışı zihniyetin tehditlerine karşı kadınların öfkesi, mücadelesi, direngenliği ve dayanışması hiç bitmedi! Yaşamlarımız ve haklarımız için yan yanayız, mücadeleden bir adım geri atmıyoruz, bu kötülük iktidarına teslim olmayacağız, buradayız!

Bu karanlık düzen kazanamadı! Kadınlar başta olmak üzere halkın çoğunluğu tek adam iktidarını değiştirme iradesini gösterdi. Toplumun yarısıyız ve sözümüz, mücadelemiz, taleplerimiz memleketin dört bir yanından yükseliyor. Şimdi önümüzde bir tercih var: Önümüzdeki seçimler karanlıkla aydınlık arasındadır! Ya koyu karanlığı birlikte yırtacak ve şafağın aydınlığına kavuşacağız ya da nefessiz kalacağız.

Biliyoruz ki, kadınlar kurtulursa ülke kurtulur, geleceğimiz kurtulur, tüm toplum kurtulur! Neşemizi çalanlardan hesap soralım, bu karanlığı el birliğiyle defedelim. Korkusuzca yaşadığımız, eşit, özgür ve laik bir ülke bizim hakkımız ve bu ülkeyi hep birlikte kuralım. Haydi! Tüm kadınları gerici tek adam rejimine son vermek için oy vermeye ve oylarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz."

Bildiriye imza atan isimler şöyle:

Editör: TE Bilisim