Poll Production by Polat Yağcı'nın organize ettiği Paraf Kuruçeşme Açıkhava Konserleri'nde Türk Sanat Müziği’nin yaşayan efsanesi, Türk müzik tarihinin önemli ikonlarından Diva Bülent Ersoy, hayranlarıyla buluştu.  

Sanat hayatında yarım asrı deviren ve Türkiye'de en geniş repertuvara sahip olan Ersoy, 50 kişilik dev orkestrası ile Boğaz’da tam anlamıyla Türk Sanat Müziği ziyafeti çekti.

KURUÇEŞME’DE DİVA İZDİHAMI

Bülent Ersoy konserine olan yoğun ilgi izdihama neden oldu. Ersoy hayranlarının metrelerce uzunlukta oluşturduğu kuyruk Kuruçeşme’den Ortaköy’e kadar devam etti. Diva Ersoy konserine İstanbullular büyük ilgi gösterdi.

Bülent Ersoy'a konserde 50 kişilik dev orkestra eşlik etti

Gelmiş geçmiş en önemli yorumcular arasında ve yüzde yüz kusursuz yüksek volümlü sesi ile 17. asrın bestekarı Mustafa Itrî’nin ‘Tuti-i Mucize Guyem’ eseriyle konserinin açılışını yapan Diva, dünden bugüne müzik tarihimize damga vurmuş zamansız şarkılarından oluşan repertuarıyla izleyicilerden tam not aldı.

İlklerin divası Bülent Ersoy, ünlü modacı Tolga Çam imzalı siyah beyaz sahne kostümüyle elegant tarzını ortaya koydu. Modanın öncüsü olduğunu bir kez daha kanıtlayan Ersoy, Kuruçeşme sahnesinde göz kamaştırdı.

Müzikseverleri, “Teşrifleriniz, sevgi dolu yürekleriniz 50 senedir takdir dolu alkışlarınız… Bu 50 yıllık musiki hayatımda bana bunları yaşattınız. Sevgim, saygım sonsuz. Sizin hakkınızı ödeyemem bana haklarınızı helal edin.” Sözleriyle selamlayan Diva, alkış yağmuruna tutuldu.

"Beddua", "İşte Bu Bizim Hikayemiz", "Geceler", "Doğum Günü", "Baharı Bekleyen Kumrular Gibi", "Biz Ayrılamayız" adlı bir döneme damgasını vuran şarkılarını seslendiren sanatçı Bülent Ersoy, "Dokumacı Kızlar", "Nar Danesi" ve "Kara Üzüm Habbesi" gibi hareketli türkülerle de izleyiciyi coşturdu.

Bülent Ersoy konserinde Orhan Gencebay, Gülden Karaböcek ve Ferdi Tayfur bestelerini de başarıyla yorumladı. 

Orhan Gencebay'dan "Severek Ayrılalım", "Bir Teselli Ver", "Kaderimin Oyunu", Gülden Karaböcek'ten "Dilek Taşı", Ferdi Tayfur'dan "Bende Özledim" adlı şarkıları başarıyla yorumlandı.

Bülent Ersoy, konserinde beyaz kuyruklu piyano eşliğinde Gülden Karaböcek'in Dilek Taşı bestesini seslendirdi

Ersoy'un, kuyruklu piyano eşliğinde Gülden Karaböcek'in 'Dilek Taşı' bestesini çıplak sesini ortaya koyduğu performansıyla kulakların pasını sildi. Gece boyunca sevenleri karşısında büyük yorumcu kimliği, sesi ve güzelliğiyle kendisini hayran bırakan Diva, dans şovuyla da Kuruçeşme Açıkhava Sahnesi’ni coşturdu.

ATA DEMİRER GAZİNOSU İLE AÇIKHAVA’DA ATA DEMİRER GAZİNOSU İLE AÇIKHAVA’DA

Konserin en ilgi çekici anlarından biri de Diva Bülent Ersoy’un seslendirdiği ilahiler eşliğinde semazenlerinin sema gösterisi sunması oldu.

Tolga Çam imzalı siyah ve beyaz renklerden oluşan şık bir kostüm giyen Diva adeta kuğu gibiydi!... Sanatçı, Türk Tasavvuf Müziği'nin en seçkin ilahilerini seslendirdikten sonra, Azerbaycanlı bestekâr Eabdulkadir Meragi'nin 700 yıllık "Erler Demine Destur Alalım" adlı eserini de okudu.

Bülent Ersoy, 'Hocam'dediği duayen sanatçı Mustafa Sağyaşar'a saygıda kusur etmedi. Ersoy, hocası gelince oturduğu yerden kalkarak Sağyaşar'ın elini öptü.

MUSTAFA SAĞYAŞAR, DİVA’NIN SAHNESİNDE!

Büyük üstat, yaşayan efsane 90 yaşındaki Mustafa Sağyaşar’ın sahneye gelişiyle birlikte alkış kıyamet koptu. “Hocam” diye hitap ettiği Sağyaşar’ı ayakta karşılayan Diva, elini öperek saygısını gösterdi. Klasik Türk Musikisinin eşsiz dehalarının ‘Unutamam Seni’ düeti ayakta alkışlandı.

Birlikte fasıl yapan Bülent Ersoy ve Mustafa Sağyaşar "Karam" adlı eserle konseri tamamladı.

İstek üzerine Kuruçeşme konserini 1 saat uzatan Diva, gönülleri fethetti. Bülent Ersoy, etkileyici konserleri ile müzikseverlerle buluşmaya devam edecek.

Magazinsortie.com Yayın Yönetmeni Gazeteci Olcay Ünal Sert, kuliste Diva Bülent Ersoy ile sohbet etti. Bülent Ersoy 25 Ağustos akşamı Eskişehir de konser verecek.

Editör: Olcay Ünal Sert