Erdal Beşikçioğlu’nun sahneye koyduğu, Tatbikat Sahnesi yapımı Küvetteki Gelinler oyununun Türkiye prömiyeri ünlü davetlilerin katılımıyla önceki akşam Zeytinburnu'nda Fişekhane’de yapıldı. Hazal Türesan, Naz Göktan ve Selin Zafertepe’nin oynadığı oyunun ilk gösterimine Burcu Biricik, Hayal Köseoğlu, Demet Özdemir, Oğuzhan Koç, Furkan Andıç, Aytaç Uşun Hande Doğandemir, Belkıs Gülcan-Uğur Heperol gibi sanat ve cemiyet dünyasından isimler de katıldı.

.

Küvetteki Gelinler, üç kadının aynı adam tarafından gösterilen sahte sevgiyle kandırılıp, dolandırıldıktan sonra yalnızlaştırılmalarını ve ardından benzer yöntemlerle yok edilmelerini anlatılıyor. Kadına yönelik artan şiddete ve kadın cinayetlerine sahneden itiraz eden oyun İngiltere, Kanada ve İskoçya gibi sahnelendiği birçok ülkede ilgi görüp tartışma yaratmıştı.

Hazal Türesan, Erdal Beşikçioğlu, Naz Göktan ve Selin Zafertepe birlikte objektife poz verdiler.

''ŞİDDETİ ŞİDDETLE ANLATMIYOR''

Erdal Beşikçioğlu oyunla ilgili ‘‘Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerle ilgili sadece sosyal medyada bir şeyler paylaşmayı ben eylemsizlik olarak görüyorum. Bir konuyu bir eylemle ortaya koymanın işe yarayacağını düşünerek bu oyunu kadına yönelik şiddetin çok arttığı bir dönemde repertuvarımıza aldık. ’’ şeklinde konuştu. Oyunculardan Hazal Türesan ise ‘’Şiddeti şiddetle anlatmıyoruz. Bu seçim çok önemliydi.’’ dedi. Naz Göktan, ‘’Kimse şiddete koşarak gitmiyor. Genelde ‘Ben bunu nasıl anlayamadım’ deniyor. Bunu gösterebilmek çok önemli.’’ derken, Selin Zafertepe, ‘’Tanıtımı çektiğimiz havuzun içindeki o ölüm sessizliğini hissetmek benim için çok çarpıcı ve zordu.’’ sözleriyle duygularını ifade etti.

SU DOLU KÜVETTE PERFORMANS

Oyuncular sahnede neredeyse tüm oyunu içi su dolu küvetlerde oynayarak zorlu bir performans sergiliyorlar. Beth Graham, Charlie Thomlinson ve Daniela Vlaskalic’in yazdığı ‘The Drowning Girls’den Beliz Coşar’ın çevirdiği ‘Küvetteki Gelinler’ İstanbul Fişekhane’de 7-8 Ekim’de, Ankara Tatbikat Sahnesi’nde 13-14 Ekim’de sahnelenmeye devam edecek.

TATBİKAT SAHNESİ İSTANBUL’DA

Erdal Beşikçioğlu ve eşi Elvin Beşikçioğlu’nun kurduğu Genel Sanat Yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu’nun yaptığı Tatbikat Sahnesi, oyunlarını İstanbul’daki yeni sanat üssü Fişekhane Sahnesi’nde seyirciyle buluşturuyor. Tatbikat Sahnesi, Küvetteki Gelinler ve ardından sahneye konulacak yeni oyunların dışında 'Fahrenheit 451', 'Nina' ve 'Bir Delinin Hatıra Defteri' gibi çok sevilen oyunlarını da Fişekhane’de sahneleyerek seyircisine zengin bir repertuvar sunuyor.