Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına 2024 için yüzde 15+10, 2025 için yüzde 6+5 zam yapılmasını kararlaştırdı.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 5'inci ve son toplantısının ardından memur maaş artış oranı belli oldu. 

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına 2024 için yüzde 15+10, 2025 için yüzde 6+5 zam yapılmasını kararlaştırdı.

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde, Kamu İşveren Heyeti ile zam konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine yetkili konfederasyon Memur-Sen'in başvurusuyla 26 Ağustos'ta çalışmalarına başlayan kurul, 5'inci kez bir araya geldi.

Toplantı sonunda , memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına 2024 için yüzde 15+10, 2025 için yüzde 6+5 zam kararı çıktı.

Enflasyon farkının mevcut haliyle 6 aylık dönemler halinde verilmesi kararlaştırıldı. Refah payı talebi ise kabul edilmedi.

Yüksek enflasyona rağmen, 2024 ve 2025 yılı memur ve memur emeklisi zam oranları önceden açıklandı. 2024'e kadar yüksek enflasyonun durdurulup durduralamaycağı şimdiden merak konusu. Nas politikasından vaz geçilerek reel ekonomik politikalara dönülmesine rağmen, kurdaki oynaklık ve dövizin yukarı yönlü artışta olması vatandaşı şimdiden tedirgin ediyor. Merkez Bankası politika faizini  750 baz puan atrırarak %17,5'tan %25'e çıkarmıştı. Eski Ekonomi Bakanı Nebati döneminde faiz %7,5'a kadar düşürülmüştü. Şimdi uygulanan politikaların tam tersi yapılarak faiz artırımına gidiliyor. Buna rağmen TL, Dolar ve Euro karşısında beklenen değeri kazınmış değil. Tüm bu gelişmeler yaşanırken memur ve memur emeklisinin 2024-2025 zam oranları açıklandı. 7.500 TL emekli maaşı ile geçinmeye çalışan işçi emeklisi ise kara kara düşünüyor. Zira seçim sonrası kök maaşa zam yapıldığı açıklanarak emeklilerin büyük bir kısmına zam yansımadı. Yılbaşı öncesi emekliye ara zam ya da seyyanen ödeme, refah payı gibi yansımaların yapılmaması durumunda birçok vatandaş açlık sınırının altında yaşamını idame ettirmeye çalışacak.

Kuruldaki 6 üye, hükümetin sunduğu teklifin olduğu gibi kabul edilmesi yönünde oy kullanırken 5 üye ret oyu verdi. KESK temsilcisi ise oylamaya katılmadı.

Toplu sözleşme hükmünde bulunan karara itiraz hakkı bulunmuyor.

Kamu İşveren Heyeti ile konfederasyonlar arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde kabul edilen 50 madde ise oy birliğiyle kabul edildi.

Cem Yılmaz emekli maaşını açıkladı: "Allah bereket versin" Cem Yılmaz emekli maaşını açıkladı: "Allah bereket versin"

Bakan "Enflasyona ezdirmeyeceğiz" demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan dün yaptığı açıklamada, "Yarın süreci sonuçlandıracağız. Takdir Hakem Heyeti'nindir. Kamu görevlilerini ve memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz." demişti.

Editör: Haber Merkezi