Galler Prensesi Kate Middleton üzücü haberi açıkladı Galler Prensesi Kate Middleton üzücü haberi açıkladı

Türkiye günlerdir Dilan Polat ve Engin Polat soruşturmasını konuşuyor. MASAK tarafından haklarında başlatılan incelemenin ardından tüm mal varlıklarına el konulan Dilan Polat ve Engin Polat çifti, önceki gün sosyal medyadan yaptıkları açıklamayla suskunlarını bozmuştu. Engin Polat ile eşi Dilan Polat, düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Polat çiftine yapılan operasyonun ardından, çiftin ev ve iş yerlerindeki araçları çekicilere yüklenerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Dilan Polat ise gözaltında polise "Burası cildime iyi gelmiyor, bana vitamin bulun" dedi ama reddedildi. Öte yandan Dilan Polat’ın gözaltına alınmasının ardından sosyal medya hesabından çeşitli mesajlar paylaşıldı. Polis bu mesajların peşine düştü.

Türkiye Dilan ve Engin Polat'ı Instagram fenomeni olarak tanıdı. Çift, servetlerini abartılı biçimde sergilerken, birçok kişi tarafından görgüsüzlükle suçlandı. 

Dilan Polat son olarak bir TV programında "Günde 750 bin lira harcıyorum" deyince savcılık servetin kaynağının peşine düştü. 

Haklarında başlatılan soruşturma çerçevesinde önce sahibi oldukları kozmetik ve mücevher şirketlerine, sonra da tüm mal varlıklarına el konuldu.

POLİSLERİ GÖRÜNCE CAMDAN ATLAMAYA KALKTI

Tüm bu süreç içerisinde suçsuz olduklarını öne süren Dilan ve Engin Polat'ın Çekmeköy'deki evlerine önceki gece 01.18'de polisler gitti. İddiaya göre; polisleri gören Dilan Polat camdan atlamaya kalktı.

Evde kız kardeşi Sıla Doğu da vardı. Polis, iki saatlik aramadan sonra Dilan ve Engin Polat ile Sıla Doğu'yu gözaltına aldı.

KELEPÇE TAKILMASINI İSTEMEDİ

Engin Polat kendilerine kelepçe takılmasını istemedi ama polis bunu reddetti. Zanlılar Emniyet'e götürüldü.

SAHTE FATURA VE USULSÜZ PARA TRANSFERİ

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ön inceleme raporunda, Polat çiftinin tasfiye halindeki şirketlerden aile bireylerine sahte fatura kestiği, 200 milyon lirayı aile şirketleri arasında transfer ettiği belirlenmişti. 

Rapora göre Polat çifti, Milda Gayrimenkul adlı firmada toplanan paralarla, gayrimenkul ve çok sayıda araç aldı. Vergi müfettişlerinin çifte ait 15 ayrı işyerinde yaptığı aramada ele geçen evraklar delil olarak dosyaya kondu.

YİNE UYUŞTURUCU BULUNDU

Ablasının evinde yakalanan Sıla Doğu'nun üzerinden uyuşturucu çıktı. Sıla Doğu daha önce de uyuşturucu kullandığı için gözaltına alınmış ve evinde yasaklı madde bulunmuştu.

KAÇMAK İÇİN PLAN YAPMIŞLAR

Gözaltı sürecinin çiftin dinlemeye takılan konuşmalarıyla başladığı öne sürüldü. Polatlar'ın telefonda bazı kişilerle ilgili rüşvet konuşması yaptığı ve kaçmaya hazırlandıkları belirlenince polisin düğmeye bastığı iddia edildi. Ayrıca 6 ilde 43 adres daha basıldı. 

Engin Polat'ın kardeşleri Sezgin Polat, Alper Kürşat Polat, mali işleri yürüten avukat Ahmet Gün ve muhasebeci Beyza Ekici'nin de aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltında.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde işlemleri devam eden Polat çifti sağlık kontrolü için İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Polat çifti sağlık kontrolünün ardından tekrardan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesine sevk edidi.

ARAÇLARI SERGİLENECEK

Şüphelilerin Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri devam ederken, Polat çiftinin evinde ve iş yerlerindeki araçlar çekicilere yüklenerek sergilenmek üzere Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesine götürüldü.

ŞİRKET AVUKATI ARAÇLARIN ÇEKİLMEMESİ İÇİN POLİSLERLE KONUŞTU

Ekipler çiftin Ataşehir'deki şirketlerine de gitti. Burada şirket avukatı, araçların çekilmemesi için uzun süre polis ekipleriyle konuştu. Bu sırada şirket çalışanları da araçlardaki özel eşyaların aldı. Ekipler 9 aracı da çekicilere yükledikten sonra toplam 14 araç İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi'ne götürüldü. Araçların çekildiği anlar havadan görüntülendi.

‘BURASI CİLDİME İYİ GELMİYOR’

Dilan Polat emniyete götürüldüğünde, B Blok binasının bodrum katındaki Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün nezarethanesine konuldu. Dilan Polat bu sırada polislere, “Burası cildime iyi gelmiyor, vitaminleri almam lazım” diyerek ilaçlarını istedi. Ancak cilt rahatsızlığıyla ilgili bir sağlık raporu olmadığı için polisler bu talebi reddetti. Geceyi nezarette oturarak ve düşünceli bir şekilde geçiren Dilan Polat ve diğer gözaltındakilere zeytin, peynir, yumurta ve çilek reçelinden oluşan kahvaltı verildi.

POLİS MESAJLARI YAZANIN PEŞİNDE

Hürriyet'ten Çetin Aydın & Ali Rıza Akbulut'un haberine göre; Dilan Polat’ın gözaltına alınmasının ardından sosyal medya hesabından çeşitli mesajlar paylaşıldı. Hesaptan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik, “Meral Hanım bizi dinlemeden yoksulluğun sebebi bizi görmüş. İddia ederim kendisinden çok bu millete faydamız var. Bizim üzerimizden siyaset yapıp iktidara saldırma nedeni yapmasın“ mesajı paylaşıldı. Mesajları atan kişiyi bulmak için polis araştırma başlattı.

200 MİLYON LİRA PARA GİRİŞİ

MASAK ön raporuyla birlikte Polat çiftinin birinci derece yakınlarının hesaplarına tasfiye halinde olan 3 şirketten sözde ticaret yapılmış gibi gösterilerek sahte fatura kesildi. Bu şirketlerden hesaplara 200 milyon lira para girişi olduğu, söz konusu paranın yine aile üyelerine ait şirketler arasında transfer edilerek en son Engin Polat’ın sahip olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplandığı, bu parayla gayrimenkul ve çok sayıda araç alındığı tespit edildi.

POLAT ÇİFTİ SORULARI YANITSIZ BIRAKTI

Polat çifti hastaneye girişleri sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtsız bıraktı. Sağlık kontrolüne getirilen Dilan Polat'ın kardeşi Sıla Doğu ise, "İfademizi vereceğiz, o kadar" dedi. Sağlık kontrolünden sonra Dilan Polat ve Engin Polat İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Çift emniyete girişleri sırasında da soruları yanıtsız bıraktı.

Suç işlemek maksadıyla örgüt kurmak, kara para aklamak ve vergi kanununa muhalefet suçlarıyla haklarında yakalama kararı çıkarılan Dilan-Engin Polat çiftine yönelik yapılan operasyonda 17 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Engin Polat’ın anneannesi Zehra Yılmaz da vardı. Ancak Yılmaz’ın sağlık sorunları nedeniyle, emniyette ifadesi alındıktan sonra savcılık kararıyla serbest kaldığı öğrenildi.

AVUKAT GÖZALTINDA

Haklarında yakalama kararı bulunan ancak firari olan 13 şüpheliden biri daha yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişinin ise Polat çiftinin avukatı Haydar Enes Çetinkaya olduğu öğrenildi. (Kaynak: Posta)

Editör: Haber Merkezi