"HİÇBİR ŞEY HAKİKİ DEĞİL... SEVMEDEN SEVİŞMELER DÖNEMİ"

'Hayatıma Dokunanlar' programını sunan İpek Tuzcuoğlu'nun bu haftaki konuğu Nükhet Duru oldu. Keyifli bir sohbete imza atan ikiliden İpek Tuzcuoğlu'nun, "Günümüzde anlamlı sözler ve ritimler kalmamasını neye bağlıyorsun?" sorusuna cevap veren Duru, "Teknolojiye çok yapıştık. Doğru kullanmıyoruz. İyi şarkı çıkmama nedeni o güzel aşklar yok. 'Sevmeden sevişmeler dönemi' diyorum ben. Bu tabii şarkının ve hayali geliştirecek olayların varlığını yok ediyor. Sadece müziğin matematiksel gerçeği kalıyor. Ben takılmadım öyle bir şeye. Hiçbir şey hakiki değil” şeklinde yanıtladı.

Aşk-ı Memnu'nun Şayeste'si Fatma Karanfil hayatını kaybetti Aşk-ı Memnu'nun Şayeste'si Fatma Karanfil hayatını kaybetti

"SENA,DİNLEDİĞİM AN BENİ ETKİLEDİ"

Tuzcuoğlu’nun, “Gençlerden sesiyle, besteleriyle seni etkileyen kimler var?” sorusuna Duru, “İlk aklıma geleni söyleyeyim. Hiçbir ödül gecesinde aday yapmayı düşünmüyorlar. Tepki vermek istiyorum, Sena Şener. Kendi düzenlemesini, şarkısını yapıyor. Kendi şarkısını yazıyor. Hayatta sevişmekten ve birbirini fark etmekten daha önemli şeyler olduğunu da farketmiş bir arkadaşım. Sena dinlediğim an beni etkiledi” şeklinde yanıtladı.

"NEREDE DUYSANIZ TANIYACAĞINIZ SESLER KALMADI"

Nükhet Duru, müzik sektörünü ise, “Nerede duysanız tanıyacağınız sesler kalmadı. Saçlar, kıyafetler, davranışlar aynı. Sesler de zaten stüdyo marifetiyle düzenlenmiş. Ben başladığım dönem öyle küçük bir detone olsun veya ritmin dışında kalmak olsun dayak yerdik biz orkestra şefinden” şeklinde yorumladı.

Geçtiğimiz aylarda bir giyim firmasının Sonbahar Kış koleksiyonunun defilesine katılan Nükhet Duru, basın mensuplarıyla konuşarak kadınların tayt giymelerinden rahatsız olduğunu söylemişti. Duru, "Herkes sevdiğini, istediğini giyebilir ama ne olur bu tayt olayına bir, 'Dur!' deyin artık." diyerek yanıt vermişti. Bazı şarkıcılar Duru'nun açıklamasına "Nerede kaldı ifade özgürlüğü?" diyerek tepki göstermişti.

"ÖLÜM GİDENİN DEĞİL KALANIN SINAVI"

İpek Tuzcuoğlu’nun, “Ölüm gerçeği yaşam içinde seni nasıl dönüştürdü?" sorusu üzerine Duru, “Ölüm bir anlık bir şey. Ölene kadar yaşadığını hissederek hayatla bağın kesiliyor bana göre. Ben ölümü gidenin değil, kalanın sınavı olarak görüyorum. Her şey ölüyor, biz de öleceğiz. O zaman bugünün tadını çıkaralım” ifadelerini kullandı. Duru, yıllar önce yılanı olduğunu söyleyerek, “Benim yılanım vardı. Temel yılanı sanıyordum ama engerekmiş o. Ben onu gizli besliyordum. Evin altında bir boşlukta kalıyordu. Her canlının durumu bu. Biz onlara bir şey yapmadıkça onlar bize bir şey yapmaz” ifadeleriyle açıkladı.

Hafta sonu Kapadokya da sahne alan Nükhet Duru, Gülşah Saraçoğlu kombiniyle dikkat çekti. (Fotoğraf: Bora Gökhan)

Editör: Olcay Ünal Sert