Usta besteci Bilge Özgen (88) hayatını kaybetti. 'Dediler Zamanla Hep Azalırmış Sevgiler', 'Sana Gönül Borcum Var' gibi ölümsüz eserlere imza atmış olan Bilge Özgen'in vefatını 'Felaket Tellalı' Onur Akay duyurdu.

Bilge Özgen Onur Akay

Cenaze bilgilerini de paylaşan Akay, " 88 yaşındaki hocamız, uzun süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu. Hocamızı bugün 5 Mart 2024 Salı günü kaybettik. Bilge Özgen hocamızın cenazesi, 6 Mart 2024 Çarşamba günü İstanbul da Üsküdar Karacaahmet Şakirin Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından, Çekmeköy Yukarı Baklacı Mezarlığı’nda toprağa verilecektir. Kendisi ile yıllarca meşk etmiş, çok özel anılar bırakmıştım. Mekânı cennet olsun inşallah.” İfadelerini  kullandı.

Bilge ÖzgenBilge Özgen Kimdir?

800’e yakın Bilge Özgen, 30 Mart 1935 tarihinde Viranşehir’de dünyaya geldi. Vedia Tunççekiç ve Târık Kip ile tanışan Bilge Özgen bu kıymetli hocalardan faydalandı ve musiki bilgisini ilerletti. Besteleri Zeki Müren, Bülent Ersoy, Emel Sayın ve Muazzez Abacı gibi dönemin en önemli sanatçıları tarafından albümlerde seslendirildi. 1981-1993 yılları arasında çalgı aleti yapımcılığında da bulunan Bilge Özgen, 2000 yılında İstanbul Radyosu lâvta sanatçılığından emekli olmuştur.

Bestekârın eserlerinden bazıları: 

Arıyı çiçekte dalda sevelim

Zuhal Olcay sahnesinde Halil Ergün'ü ağırladı Zuhal Olcay sahnesinde Halil Ergün'ü ağırladı

Ben bir küçücük sevdalı kuştum

Dediler zamanla hep azalırmış sevgiler

Susamış topraklar gibi gönüller

Sana gönül borcum var ödemek kolay değil

Sevgi dolu şu gönlüm bir kuş gibi kanatlı

Bana canım dünyaları verseler

Editör: Olcay Ünal Sert