Bodrum'da yaşayan Türk halk müziği sanatçısı Şakir Öner Günhan, 2020 yılında düzenli aralıklarla yaptırdığı check-up sırasında kalın bağırsak kanserine yakalandığını öğrendi.

Sanatçı, tümörün kontrol altına alınması için kemoterapi tedavisi almaya başladı. Kemoterapi tedavisinin tamamlanmasının ardından Günhan'ın ameliyat olmasına karar verildi.

Ameliyat sonrası sağlığına kavuşan Günhan'ın hastalığı daha sonra 3 kez nüksetti. Evli, 1 çocuk babası Günhan, son olarak 5 gün önce rahatsızlığının artması üzerine kaldırıldığı Bodrum'daki özel hastanede bugün öğlen hayatını kaybetti.
Günhan'ın ölümü yakınları ve sevenlerini yasa boğdu. Müzisyen, yönetmen ve oyuncu Mahsun Kırmızıgül sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Gülümseyen yüzüyle türküler söyleyen adam Şakir Öner Günhan ustamız aramızdan ayrılmış. Ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı. Besteci Mazlum Çimen ise yaptığı paylaşımda, "Şakir Öner Günhan, türkülerin sempatik yüzü, ayrılmış aramızdan üzüldüm" ifadelerine yer verdi.

Kızı, Ayten Gökçer'in son anlarını paylaştı Kızı, Ayten Gökçer'in son anlarını paylaştı

Kızı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Canım babam, güler yüzlü Türk halk müziği sanatçımız Şakir Öner Günhan bugün (13 Nisan 2024) ışığa kavuştu. Cenazesi 14 Nisan (Pazar) öğle namazını müteakip Bitez Gülsevim Rüştü Kaynak Cami'nden (Bitez adliye karşısı) kalkacak, Bitez Mezarlığına defnedilecektir.” notuyla duyurdu. 

Şakir Öner Günhan Portre

Şakir Öner Günhan kimdir? 

1942 yılında Bursa'nın Mudanya ilçesinde dünyaya gelen Şakir Öner Günhan, memur bir babanın evladı olarak ilkokul ve ortaokul tahsilini Anadolu'nun pek çok yerinde tamamladı. Liseyi Ankara'da okuyan Günhan, Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi ile Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü'yle birlikte, Ankara Devlet Konservatuarı Şan Bölümü'nden başarı ile mezun oldu. Günhan, 1966 senesinde Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı olarak TRT'ye girdi. TRT'de 1973 senesinden itibaren prodüktör olarak çalıştı. Daha sonra 'Yörelerimiz Türkiye', 'Ankara Rüzgarı' ve 'Türkülerin Hikayesi' başta olmak üzere pek çok televizyon programında sunucu, yönetmen ve yapımcı olarak görev yaptı.

Sakir Oner Gunhan Kapak

Türk Halk Müziği'nin duayen sanatçısı Şakir Öner Günhan, son olarak TRT de Bölge Müdürü olarak görev yaptı. Emekli olduktan sonra sanatçı Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşıyordu.

Şakir Öner Günhan Bodrum Da

Şakir Öner Günhan, Türk Müzik dünyasının yakından tanıdığı ve TRT ‘de sanatçı olarak görev yapan Nursaç Öner Günhan (Nursaç Doğanışık) ile evliydi.

Şakir Öner Günhan, 13 Nisan 2024 Cumartesi günü 82 yaşında hayata veda etti. 

Bedia Akartürk Şakir Öner GünhanBedia Akartürk - Şakir Öner Günhan

Editör: Olcay Ünal Sert