Acı haberi sosyal medya hesabından duyuran Burak Sergen, "Canım babacım elveda…" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, vefat eden sanatçı Semih Sergen için taziye mesajı yayımladı.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yayımlanan mesajda, "Sinema, tiyatro ve seslendirme sanatçısı Semih Sergen'in vefat haberini üzüntüyle öğrendik. Sanatçımıza Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabır dileriz. Sanat camiamızın başı sağ olsun." ifadeleri kullanıldı.

Sergen, 8 Ağustos Pazartesi saat 11.00'de Ankara Küçük Tiyatro'da yapılacak törenin ardından, Gölbaşı Mezarlığı'na defnedilecek.

Sanatçı Işıl Yücesoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; "Yıl 1970 yeni mezun olduğum sene. İlk oyunum “Haydutlar” ve ilk rol arkadaşlarım Semih Sergen, İstemi Betil, Alpay izbırak. Hepsi bizi terkedip gittiler.Bir tek anılar kaldı elimizde ve yüreğimizdeki acıları. Ah Semih abi, çok şey öğrettin bana. Başımız sağ olsun." notunu düştdü.

SEMİH SERGEN kimdir?

Tiyatro sevgisi çocukluk yıllarında oluşan Semih Sergen, eğitim gördüğü okulun tiyatro kolu başkanı olarak bir bakıma tiyatro hayatına başladı. Daha sonra ailesinin isteğiyle girdiği bahriyelik sınavını kazandı. Ancak aynı zamanda gizlice konservatuvar sınavına da girdi. Yıl 1949'da Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Nurettin Sevin, Mahir Canova, Cüneyt Gökçer gibi ustaların öğrencisi oldu.

Erkan Yolaç 89 yaşında hayatını kaybetti Erkan Yolaç 89 yaşında hayatını kaybetti

TÜRKİYE'DE ÇEVRİLEN İLK FOTOROMANDA BAŞROL

Tiyatroda 100’ün üzerinde başrol oynadı, 40’ın üzerinde oyunu sahneye koydu. Oyunlarını topladığı 11 kitabı ve 17 de şiir kitabı vardır. Türkiye’de ilk 45’lik şiir plağını o hazırladı. Bunu çeşitli kasetler ve CD’ler izledi. Türkiye’de çevrilen ilk fotoromanda Işık Yenersu ile başrolü paylaştı. 1958’de "Duvaklı Göl" adlı filmle Yeşilçam’la tanıştı.

Başta “Milli Kültür” dergisi olmak üzere, pek çok gazete ve dergiye yazılar yazan Sergen'in Türk Dili dergisinde şiir ve hikâyeleri kabul edilip yayınladı. Uzun süredir Bodrum'da yaşayan Semih Sergen, kendi ismiyle kurduğu Semih Sergen ve Dostları Tiyatrosu'nu yönetmekteydi.

Editör: TE Bilisim