Bugüne kadar 60’dan fazla filmin yönetmenliğini, sahibi olduğu Erler Film ile de yüzlerce unutulmaz filmin yapımcılığını üstlenen 'Bay Sinema' lakaplı Türker İnanoğlu tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İnanoğlu'nun geçirdiği ani rahatsızlık sonucu hayatını kaybettiğini açıklayarak "Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük." açıklamasını yaptı.

Turker Inanoglu 24

Türker İnanoğlu'nun vefatının ardından ünlü isimler sosyal medya hesaplarından taziye mesajları yayınladı...

Türker İnanoğlu Gülşen Bubikoğlu (2)

Gülşen Bubikoğlu sayfasında "Çok kıymetli eşim Türker İnanoğlu'nu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Ailemizin, tüm sevenlerinin, hepimizin başı sağ olsun" notunu paylaştı.

Türkan Şoray

TÜRKAN ŞORAY:
En yakın dostum ,arkadaşım Türker İnanoğlu’nu kaybettik.
Yokluğunu şimdiden hissetmeye başladım..
Sinema kariyerimi başlatan, hayatımda özel bir yeri olan, değerli setdaşımın kaybından dolayı çok ama çok üzgünüm..
Türk sinemasına kendini adamış, yaptığı katkılarla, verdiği emeklerle yapıtlarıyla ve filmleriyle sonsuza kadar yaşayacak unutulmayacak.
Tüm sinema camiasının, hepimizin başı sağolsun.

Filiz Akın 2

FİLİZ AKIN:

Uzun süredir hastalıklarla uğraşıyordu
Doktorları ve ailesinin bütün gayretine rağmen kurtarılamamış …
Hayatında pek çok şeyden de fazla sinemayı seven, gerçekten de son günlerine kadar üreten, önce yönetmen ve yapımcı daha sonra sadece prodüktör olarak devam eden son çınarı, oğlumun babasını kaybettik Başta eşinin, çocukları Zeynep ve İlker’in, torunlarının ve tüm Sinema camiasının
başı sağ olsun, sabırlar diliyorum… “Bay Sinema” maalesef yok artık…

Ali Sunal Türker İnanoğlu Gülşen Bubikoğlu

ALİ SUNAL:
Hoşçakal Türker abi. Küçük bir çocukken benimle arkadaşlık yaptığını, Zeynep ile oynayalım diye beni evden alıp kendi evinizde yatılı ağırlamanızı ve uyuyana kadar korktuğum için başımda bekleyip bana masal anlatmanı asla unutmayacağım…

BÜLENT ERSOY:

Diva Bülent Ersoy, "Canım ağabeyim, nurlar içinde uyu Yeşilçam ve ben sensiz kaldık. Bana emeklerin çok büyüktür ne olur haklarını helal et..." mesajını paylaştı.

1712174750173

HÜLYA KOÇYİĞİT:
Ah Türker ah… Canım dostum, canım arkadaşım… Gerçek bir sinema emekçisini, Türker İnanoğlu’nu az önce kaybetmişiz… Çok derin bir üzüntü içindeyim.
Güle güle ‘Bay Sinema’…. Türk sinemasının temel taşlarından, varlığıyla hep güven veren , huzur veren, mutluluk veren gerçek bir dosttun sen.
Türk sineması; ömrünü sinemaya adamış, gece gündüz sadece sinema için yaşayan, sinemaya adeta oyuncu fabrikatörü olmuş önemli bir ismi kaybetti bugün….
Ah Türker, geride muhteşem bir dostluk bıraktın öncelikle benim için. Açtığın sinema salonları, ülkemize kazandırdığın video, kurduğun stüdyolar, Erler Film, Türvak, Tim Show Center, Karabük Üniversitesi Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi ve daha nicesi… Ne kadar önemli izler bıraktın gönlünü bu sektöre vermiş insanlara…
Türker İnanoğlu’na Allahtan rahmet, tüm sevenlerine sabır diliyorum. Biricik evlatları sevgili İlker ve sevgili Zeynep size sıkı sıkıya sarılıyorum. Türk sinemasının başı sağ olsun.

T Ü R V A K

AJDA PEKKAN:

Bir duayeni daha kaybetmenin derin üzüntüsüyle, sinema dünyasının ve İnanoğlu ailesinin başı sağ olsun, mekanı cennet olsun 🙏🏻 #turkerinanoglu 

Erol Evgin Türker İnanoğlu

EROL EVGİN:

Türk sinema ve televizyon dünyamızın duayeni, değerli dostum Türker İnanoğlu’nu kaybettik. Yapımcı, yönetmen, senarist olarak ömrünü sanata adamış Türker İnanoğlu’na Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun.

Türker İnanoğlu Murat Evgi̇nMURAT EVGİN:

Türk Sineması’nın en büyük yapımcılarından, 17 yıl birlikte çalışma şansı yakaladığım Türker İnanoğlu’nun vefatını üzülerek öğrendim. Allah rahmet eylesin, değerli ailesinin, yakınlarının ve tüm sektörün başı sağolsun.

Çocukken yaptığı bir çok filmi hayranlıkla izledim, 20’li yaşlarımda yaptığım Sahra dizisinin müziklerini beğendiğini söyleyip “Devriye” adlı bir dizi için müzik yapmamı istedi, çalışma ismi “Devriye” olan dizi sonradan tüm Türkiye’nin bildiği, sevdiği , ülkemizin en uzun soluklu dizisi “Arka Sokaklar” oldu ve 17 sezon çalıştık. Umut Yolcuları, Ayışığı, İkizler Memo-Can, Bizim Okul gibi bir çok dizide de beraberdik.

Bir yapımcı olarak seti ziyaret ettiğini şahsen ben görmedim, büyük bir tevazu ile “Ben müzikten anlamam o senin işin” derdi , işi verdiği kişiye güvenirdi ve sizinle uzun yıllar çalışır, ekibi bozmazdı.

Ancak bir isteği olurdu “Alaturka sazlar kullanılacak!” Belki de Arka Sokaklar’ın müzikleri onun için bu kadar sevildi, aksiyon müziklerinde bile etnik sazlar kullandık. Bir de dizinin şarkısı “Bambaşka Bir Şehir”i O’nun isteği üzerine yazmıştım.

13 Aralık 2018’de sevgili arkadaşım Şebnem Burcuoğlu ile ziyaretine gitmiş ve Şebnem’in kitaplarını hediye etmiş, sohbet etmiştik.

Mekanın cennet olsun “Bay Sinema” 🤲

Bay Sinema

Selda Alkor: Sevgili Türker Gerçek bir duayen… Yaptıklarınla, sinemaya kazandırdıklarınla hep yaşayacaksın… 59 yıl önce ilk filmimizi yapmıştık… Şimdi resmini koyarken arkada sana hediye aldığım film çeken bibloları görünce bir başka hüzünlendim. Güle güle dost, yolun nurlarla aydınlansın, mekanın cennet olsun…

Hale Soygazi: Türker İnanoğlu, Türk sinemasının belli bir dönemine damga vurmuş çok önemli bir yapımcıydı. O dönemin filmleri hala büyük bir keyifle izleniyor. Benim de meslek hayatına başladığım ilk iki filmin prodüktörüydü... Cüneyt Arkın’la Kara Murat ve Kartal Tibet’le İtham Ediyorum filmlerinde kendisi ile çalışmaktan büyük bir memnuniyet duymuştum. Türk sinemasına büyük emekler vermiş Türker İnanoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim… Tüm sevenlerine ve ailesine baş sağlığı diliyorum.

Tamer Yiğit: “Çok kıymetli Türker İnanoğlu’nun ölümünü büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Yeşilçam kendisinin gidişi ile sona erdi. Allah rahmet eylesin, geride kalanlara uzun ömürler diliyorum. Seni seviyoruz”. 

Kerem Alisik Turker Inanoglu

KEREM ALIŞIK:

İki insan arasındaki en kısa mesafe gülmek ..

Gülmek kadar yakındık Türker ağabey ile birbirimize ..

Gülüşü karanlık bir eve giren güneş ışığı gibiydi..

Dosta da düşmana da keyif verdi ..

Her zaman istediği gibi güldü ..istediğini yaptı ..

hemde çok büyük bir başarıyla yaptı ..

O güldü sinema da güldü ..

Öyle güzel güldü ki ..

Sinema onu ağlatmaya utandı..

Gülüşünü ayrı kendisini ayrı sevdik..

Ama her gülmenin bir ağlaması da vardı ..

Dün gece bizi bırakıp çok sevdiği arkadaşlarının yanına gitti ..

İçimiz avaz avaz ağlarken dışımız sessizce kabullendi

gidişini ..

Bir şey takıldı gırtlağımıza aldığımız nefes boğazımızdan geçmedi ..

Sinemaya bir yaşam verdi..

Yaşam’a bir sinema sanatı verdi ..

Kadir İnanır uyandırıldı... Artık entübe değil!. Kadir İnanır uyandırıldı... Artık entübe değil!.

Sinema neyin çerçeve içinde neyin dışında kalacağı meselesi derdi ..

Dün gece maalesef kendisi çerçevenin dışına çıktı..

Her zaman sanat’a

sanatçı’ya çiçek verdi ,el verdi ,emek verdi ..

Şimdi sinemayı terk edip gidince hiç bir film başlamaz ki..

Artık bizde ne film kaldı ne ses ne soluk ..

Mekanın cennet olsun Türker ağabeyciğim..

Nur içinde yat …

Turker Inanoglu Kolaj-1

MELEK BAYKAL:
Sevgili Türker ağabeyimiz çook üzgünüm çok😢ve şu anda ne yapacağımı ne yazacağımı bilemez haldeyim😔… Haberi aldığımda inanamadım, inanmak istemedim. Bunca yıl birlikte çalıştık, beraber yollar aştık. Şu an tek hissettiğim tarifi olmayan bir acı. Yeri doldurulamaz babacan bir insandınız…İyi ki sizi tanıdım iyi ki birlikte çalışma şansını yakaladım.. Hakkınızı helal edin Türker abicim, emekleriniz unutulmaz. Biz sizi hiç ama hiç unutmayacağız. Her daim sevgi ve saygı ile hatırlayacağız. Nurlarda uyuyun. 🙏

Türker İnanoğlu Öztürk Serengil

Türker İnanoğlu, Öztürk Serengil

Turker Inanoglu 3.4.2024

TÜRKER İNANOĞLU KİMDİR?

Türker Inanoğlu Kolaj

SETLERDE GEÇEN BİR ÖMÜR...
Türker İnanoğlu, 1936 senesinde Safranbolu’da Nazmiye Hanım ile tıp doktoru Hakkı Nevin Bey’in ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Onu ikiz kardeşleri Sezer ile Berker izledi. İnanoğlu ailesi Sezer’i ne yazık ki üç aylıkken kaybettiler. Çocukluğu ve ilk gençliği İstanbul-Safranbolu arasında mekik dokuyarak geçiren İnanoğlu, Hürriyet Gazetesi'nden Zeynep Bilgehan'a tedavi gördüğü hastane odasında röportaj vermişti.

Türker İnanoğlu Bay Sinema

İnanoğlu kendi hikâyesini şöyle anlatıyordu. 

“İkinci Dünya Savaşı yılları... Türkiye savaşa girmemişti ama savaşan ülkelerin kıyısındaydı. Öyle ki zaman zaman Alman uçakları semalarımızda uçar, İstanbul’u bombalar diye herkes endişelenirmiş. Özellikle de geceleri… Tüm İstanbul’da uçaklardan korunmak için karartma uygulanırmış. Babam tıp doktoruydu. İstanbul’da muayenehanesi vardı. Bizi güvende olmamız için Safranbolu’ya göndermiş. O hastalarını bırakamadığı için İstanbul’da kalmış. Biz bir süre Safranbolu’da kaldıktan sonra döndük; sahibi olduğumuz Kanlıca’daki yalımızda yaşamaya başladık. 88 yıllık ömrüm işte bu yalıda geçti.”

Türker İnanoğlu Genclik

İLK FAVORİ FİLMİ: RÜZGÂR GİBİ GEÇTİ

En büyük merakı futbol ve sinema. Özellikle Amerikan filmlerini izlemeyi seviyor; Rüzgâr Gibi Geçti, İhtiras Tramvayı… Bu filmin ünlü yönetmeni Elia Kazan’la yıllar sonra sette karşılaşacaktı. Futbol hayatı 19 yaşında başına yediği bir tekmeyle son buluyor. Liseden sonra şimdi Marmara Üniversitesi olan Tatbiki Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’ne giriyor.

“Babam beni sık sık Taksim’e, İstiklal Caddesi’ndeki tiyatrolara, konserlere götürürdü. Gösterileri büyük bir zevkle izlerdim. Özellikle Ses Opereti, İstanbul Opereti binalarında sergilenen oyunlar bende unutulmaz izler bırakmıştır. Çocukluğumda da gençliğimde de güzel sanatların her dalına eğilimim vardı. Yükseköğrenim çağında en uygun seçim Tatbiki Güzel Sanatlar olacaktı”

Türker İnanoğlu, Annesi Nazmiye Hanım’ın Kucağında 1936

Türker İnanoğlu, Annesi Nazmiye Hanım’ın kucağında. (1936)

1964 Yılında Filiz Akın’la Evlenir

Türker İnanoğlu, Filiz Akın

‘YOSMANIN KIZI’NA ASİSTAN OLUR

Derken bir gün… Sene 1957… İnanoğlu üniversite ikinci sınıftayken telefon çalıyor. Arayan Kanlıca’daki komşu yalının sahibi Kadri Cenani Bey… Türker Bey’den dinleyelim:

“Kadri Bey zaman zaman oturduğu yalıyı çekim için filmcilere tahsis ediyordu. Yine böyle bir ekiple randevusu vardı ama yetişemeyeceğini, benden kendileriyle ilgilenmemi rica etti. Gelenler Ozon Film’in sahibi Necil Ozon ve yönetmen Nişan Hançer’di. Bizim bahçede ağırladım. Laf lafı açarken bana bir teklifte bulundular; Nişan Hançer, Halk Film’in sahibi Fuat Rutkay’a ‘Yosmanın Kızı’ adıyla bir film çekiyormuş. Ona asistan olmak ister miydim? Aklım yatar gibi oldu…”

Türker İnanoğlu'nun Babası Tıp Doktoru Hakkı Nevin Bey

Türker İnanoğlu'nun Babası tıp doktoru Hakkı Nevin Bey (1920'ler)

Türker İnanoğlu 1957

Türker İnanoğlu (1957)

YEŞİLÇAM’A İLK ADIM

İnanoğlu, ertesi pazartesi günü Halk Film’in meşhur Yeşilçam Sokak’taki ofisine gitti. Hemen o gün işe başladı. Filmin çekildiği Yakacık’ın Soğanlı Köyü’ne gittiler. İlk iş; dağın başına reflektör taşıma! Türker Bey devamını şöyle anlatıyor:

“Reflektörleri oradan oraya taşıyıp durunca ‘Ulan asistanlık bu muymuş? Hamallığa mı geldim ben buraya?’ diye söylendim. Çok geçmedi sahne sırasını belirten klaketi de bana tutturmaya başladılar. Devamlılığı da bana yüklediler; sahneler değiştikçe bir önceki hareket nasıldı, kimin üstünde ne kıyafet vardı;  bunları not alıyordum. Sevmiştim bu işi… Film sette çekiliyordu ama kurgu masasında şekilleniyordu. Sinema ağır basınca okulu yolun yarısındayken bırakmak zorunda kaldım...”

Türker İnanoğlu Filiz Akın

Filiz Akın, Türker İnanoğlu

YUMURCAK, KARA MURAT, GIRGIRİYE…

İnanoğlu hızla asistanlıktan yönetmen yardımcılığına, oradan da yönetmenliğe yükseldi… Yönettiği ilk film ‘Senden Ayrı Yaşayamam’ oldu. Yeşilçam’da çeşitli yapımcılara on film çektikten sonra 1960’ta kendi şirketini kurdu: Erler Film. İlk filmi gençliğinde sevdiği Amerikan filmlerinden uyarlama ‘İçimizden Biri’ oldu. Oyuncuları Orhan Boran ve Turan Seyfioğlu’ydu. Onu Kalp Yarası ve Hancı izledi. ‘Hancı’, gişede büyük sükse yaptı, şöhreti yurtdışına taştı. İnanoğlu daha sonra Ayhan Işık, Göksel Arsoy, Filiz Akın, Muhterem Nur, Fatma Girik gibi dönemin en parlak yıldızlarını bünyesine kattı. O günlerden bugüne 200’ün üzerinde siyah-beyaz ve renkli film çekti. Bunların arasında Yumurcak Serisi, Bitirim Kardeşler, Kara Murat serisi, Gırgıriye gibi Türk sinemasının en unutulmaz eserleri var.  

Cüneyt Arkın Ve Hale Soygazi

SENE 1970’ler Kara Murat serisi Cüneyt Arkın ve Hale Soygazi

Turker İnanoglu 2KES, YAPIŞTIR EKLE, ÇIKAR

Sinemanın en çok nesini sevdi? Şöyle yanıtlıyor:

“Her şeyden önce yoktan var ettiğin bir sanat eserini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşatıyordu sinema bana. Sonra perdedeki başarısı oranında geri dönüşleri oluyordu emeğinin. Hem maddi, hem manevi geri dönüşlerdi bunlar. Kazancı bir yana filmin beğenilmesi, bu beğeninin çeşitli iletişim araçlarıyla duyurulması; senin bu başarı nedeniyle tanınır, bilinir, sevilir, sayılır olman az şey mi? Ben sayısını hatırlayamayacağım kadar çok sık yaşamışımdır o mutluluğu. Bir de öncesi var; yazım, kadro kurma, çekime hazırlık. Sonra çekim. Çekim başlı başına bir macera. Vee, bana göre en zevk aldığım evre; kurgu! Yönetmenle kurgucu, kurgu masasının başında bir araya gelirler. Yönetmen oradan “Kes, şuraya yapıştır, olmadı üç kare ekle, 5 kare çıkar” gibi komutlarla filme yön verirken saatler, günler, geceler geçer, kurgu tamamlanır. Film için her şey mükemmel olsa da kurgu başarılı değilse o film beklenen başarıyı getirmez. Uzun sürdüğünden başkaları için can sıkıcı olsa da benim için muhteşem bir keyif ortamıdır kurgu.”

Tarık Akan Ve Gülşen Bubikoğlu Ile ‘Bizim Kız’

SENE 1977 Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu ile ‘Bizim Kız’

TÜRK FİLMLERİ  GEÇMİŞE TANIK

Yeşilçam filmleri Türk toplumunu nasıl etkiledi? Diyor ki:

"Yeşilçam filmleri dönemin yaşam tarzını, sosyal ilişkilerini, aile yapısını, yaşam biçimini sergileyen filmlerdi. ‘Fakir kız, zengin oğlan’ ya da “Amca size baba diyebilir miyim” ifadeleri bugün tebessüm yaratıyor insanlarda ama bunu filmin çekildiği ve vizyona girdiği yıllarda hiçbir seyirci yadırgamıyordu. Aksine etkileniyordu. Bugünün kuşakları geçmişi geri getiremeyeceklerine göre o günleri ancak bu filmlerin tanıklığı ile görecek, anlayacak ve değerlendirecektir. Bu büyük bir imkândır onlar için..."

Türker İnanoğlu Genclik

SENE 1950’ler Lise yılları

“KÜLT FİLMİM YOK”

Dünden bugüne Türk izleyicisi nasıl evrildi? Türker Bey diyor ki:

“Ben sinemaya başladığımda dansözlerin, mezarlıkların, camilerin çoğunlukta olduğu filmler çekiliyordu. Daha sonra Türk sinemasında parlayan bir Ömer Lütfi Akad, Osman Seden, Memduh Ün, Atıf Yılmaz filmleriyle başka bir havaya büründü sinema. Benimkiler arasında kült olarak tanımlanacak filme rastlamak pek mümkün olmaz; ister dram olsun ister komedi, ister macera olsun ister müzikal kült değildir. Çünkü seyirci, çektiğim o filmlerde her zaman kendini bulur. Acısını, sevincini, öfkesini, isyanını perdede canlandıranla eşleştirir; onu benimser.”

Gırgıriye

1980’ler Gırgıriye

Türker İnanoğlu Cüneyt Arkın

Cüneyt Arkın, Türker İnanoğlu

YONCALARI JÖNLERİ O KEŞFETTİ

Türk sinemasının jönleri Ayhan Işık, Göksel Arsoy, Cüneyt Arkın, Kartal Tibet... Kadınlarda Filiz Akın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik… İyi oyuncu nasıl keşfedilir?

Yanıtı:

“Sinemada belirli bir süre çalışmışsan, filmler yönettiysen, birinin yeteneğini hemen anlarsın. Herkesin kendine göre özellikleri vardır ve o özellikleriyle öne çıkmıştır.  Sonra biri çıkar. Öyle bir sergiler ki oyununu; vurur geçer… Türkan Şoray mesela. Sonra Cüneyt Arkın.  Baştan sona özel insanlar onlar.”

Türker İnanoğlu Filiz Akın

MUTLU SON İÇİN…

İnanoğlu, 1964 yılında Filiz Akın’la evlendi. Çiftin, ileride çocuk yıldız olarak ‘Yumurcak’ filmleriyle ünlenecek İlker adlı bir oğulları oldu. 1975 yılında ise halen evli olduğu Gülşen Bubikoğlu ile yaşamını birleştirdi. Bu evlilikten de kızları Zeynep dünyaya geldi.

Türker İnanoğlu Gülşen Bubikoğlu

Türker İnanoğlu Ve Eşi Gülşen Bubikoğlu 2000 Ler

Türker İnanoğlu, Gülşen Bubikoğlu (2000'ler)

Peki uzun evliliğin sırrı nedir?

“Aynı sektörün çalışanlarıyız. İşin stresini ikimiz de yaşıyoruz. Yani gerginliklerimizi birbirimize anlatmamıza gerek kalmıyor. Şartlar ve zorluklar taraflarca bilinince anlaşmazlık nedenleri de azalıyor. Genç çiftler bizim sektörün renkli dünyasıyla baş etmeyi bilsinler. Sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışsınlar.”

Türker İnanoğlu, İlker İnanoğlu

Türker İnanoğlu, ilk eşi Filiz Akın'dan olan oğlu İlker İnanoğlu ile birlikte.

Kaynaklar: Hürriyet, Instagram, 

Editör: Haber Merkezi